OSMapa Polski, czyli mapa OSM na Garmina

ok, powoli to zacznę uwzględniać w mapach - część rzeczy dodam w głównej mapie, część będzie w nakładce. Czasami POI będą się dublować - np. nakładka będzie wyświetlać szczyty przy mniejszych zoomach, itp.

Ogromna prośba - żebym dał radę jakoś to ogarnąć, wpisujcie zgodnie z propozycja WSPINKI tagi konkretnych elementów - najlepiej wraz z jakimś przykładowym linkiem do danego miejsca.

To może zacznijmy od zagospodarowania terenu:
Landuse=forest, allotments, cemetery, military, landfill, quarry, reservoir, village_green,
Natural=wood, scrub, sand, wetland, heath, spring, water, peak, cave_entrance, scree, stone

Ok, proponowane przez Was tagi wpisuję tutaj:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:OSMapa-Garmin

macie jakieś pomysły jak wyświetlać landfill (wysypisko) i quarry (kopalnia odkrywkowa) ? Weźcie pod uwagę, że ja to muszę wyrysować w sofcie przy którym MS Paint to zaawansowana technika - byłoby super jeżeli takie coś się renderuje na jakieś opensource’owej mapie, wtedy można bezczelnie skopiować :).

BTW - dzisiaj nowa wersja mapy się pojawiła:

Wersja 1.23

  • gruntowna przebudowa wyglądu mapy - jest ładniejsza i bardziej czytelna :slight_smile:
  • eksperymentalne wsparcie dla wyszukiwania adresów domów. Częściej nie działa niż działa, ale jest to krok w dobrym kierunku.

Kilka moich sugestywnych uwag do najnowszej wersji:D

  1. Przede wszystkim za duże ikonki dla POI - u mnie na Dakocie 20 przy zoomie 80 metrów przy dużym zagęszczeniu mapa jest mało widoczna - nie wspomnę już o dalszych odległościach. Np. przystanki autobusowe są dwa razy większe niż inne ikonki - psuje to bardzo czytelność mapy…
  2. Zbędne napisy do Placów Zabaw - wystarczy ikonka.
  3. Zbędne też napisy do przedszkoli, szkół, pubów. Wystarczy najechanie ikonki, aby wyświetlić informacje.
  4. Te nieszczęsne krzyże przydrożne - nadal je widać przy odległości nawet 800 metrów:D
    Zaznaczę tylko, że w opcjach mam wyłączony: Rozmiar tekstu dla Punktów mapy - bo w innym wypadku byłoby jeszcze gorzej.
    Dzięki i pozdrawiam:)

Kolejna propozycja:

Amenity=drinking_water, bbq, ice_cream, bicycle_parking, bicycle_rental, fountain, animal_shelter, bench, hunting_stand, post_box, post_office, shelter, toilets, shower, bureau_de_change,

Plus oczywiście wszelkiego rodzaju puby, restauracje itp.

Może wystarczy sam kolor jak w mapniku? Ciemno szary dla kopalni, jakiś “brudny” dla wysypiska, z reguły powinny mieć nazwy, więc problemu z identyfikacją nie ma.

Dodałem na wiki tabelki z amenity i barriers, w razie czego można rozbudować.

dzięki!

gregorisan - mógłbyś podać jakie POI są najbardziej uciążliwe? Większość z nich to są wbudowane typy garminowe, może uda mi się je czymś innym zastąpić.

Ad.3 - dotyczy to POI czy polygonów ze szkołami, itp?

Tak to mniej więcej wygląda:
http://files.tinypic.pl/i/00397/z2exfc3wi1zd.jpg

Gdyby była taka możliwość to można zmniejszyć rozmiar ikonek - najbardziej irytujące są wielkie przystanki autobusowe.
Nazwy szkół wyświetlają się dla POI przypisanych do budynków - ale nie wszystkie - nie wiem być może to wina oprogramowania.
Natomiast w Base Campie gdy POI jest przypisany do budynku to wygląda to w ten sposób, że nazwa wyświetla się podwójnie - raz na budynku a drugi raz przy ikonce.

ok, zrobię co mogę :). A nie lepiej wyłączyć wyświetlanie POI jeżeli nie używasz? ;D

A to jakieś pomówienie - bo właśnie, że używam:D

Tourism: attraction, viewpoint, camp_site, caravan_site, camp_site, guest_house, hostel, hotel, motel, zoo, picnic_site, museum, theme_park, information:* (information=map, office, guidepost, terminal, board)*, alpine_hut

Wracając jeszcze do OSMapy to mam takie propozycje:

  1. Rozróżnić “serwisówki” od dróg typu: residential i unclassified - np. na http://garmin.openstreetmap.nl/ jest to cieńsza, przerywana linia,
  2. Zmniejszyć linię dla tagów: waterway: stream, ditch itp. - teraz za bardzo się wyróżniają swoją “wielkością”,
  3. Sprawa ważności rendrowania szlaków w nakładce. Obecnie jak zauważyłem to np.** lcn** jest nadrzędnie rendrowane w stosunku do rcn - nie wiem czy to jednostkowy błąd czy też taką przyjąłeś zasadę:
    http://www.openstreetmap.org/?lat=50.02905&lon=18.16613&zoom=16&layers=C

Pozdrawiam:)

rzeczywiście była literówka w konfiguracji - przy priorytetach dróg wpisałem LCN zamiast RCN :).

Reszta zgłoszonych rzeczy (poza dodatkowymi tagami turystycznymi, bo wszystkich w krótkim czasie nie ogarnę) powinna być naprawiona w najbliższym wydaniu.

Historic: castle, fort, manor, ruins, wayside_cross, wayside_shrine, archaeological_site, battlefield, memorial, monument, wreck
Heritage:*

Sklepy związane z turystyką, które mógłby dostać inną ikonkę:
Shop: bicycle + service:bicycle:*, dive, hunting, outdoor, sports, gift,

Po intensywnych testach kilka uwag:D
OSMapa:

  1. Zastanawiam się czy jest sens rendrować drogi z tagiem: bicycle=yes przypisane do highway=footway jako: Droga rowerowa . W sumie można byłoby rendrować jedynie te z tagami: highway=cycleway, bicycle=designated, cycleway=shared_lane
    Argumentuje to tym, że często dodaje się - samemu to robię, tag: bicycle=yes do dróg typu: highway=path, footway, pedestrian, aby dać informację dla routingu - a nie są to w tym przypadku wydzielone drogi rowerowe.
  2. Mapa nie rendruje takiej kombinacji: highway=pedestrian+area=yes.
  3. Landuse=farmyard rendruje jako: ogródki działkowe. W sumie tutaj można w ogóle zrezygnować z tego tagu lub też dodać również: landuse=farmland.
  4. Można też zmniejszyć czcionkę dla: place=suburb
  5. Dodać rendrowanie dla tagu: place=neighbourhood
  6. Dodać rendrowanie dla tagu: amenity=clinic

Szlaki:

  1. Chyba nadal jest błąd rendrowania tras lcn nad rcn.
  2. historic=monument - rendruje jako muzeum.
  3. information=board - rendruje jako słup energetyczny.
  4. Na odwrót są przypisane ikonki do jaskiń oraz gór.

Nie jestem pewien co miałeś na myśli, ale pachnie to jakąś dyskryminacją osób “heteronormatywnych” :smiley:
Popraw na “pederastian” na “pedestrian”.

P.S.
Może dlatego się nie renderuje? :wink:

Poprawione - teraz już pewnie będzie się rendrować:D

dzięki za info! Z tym highway+ area to muszę sprawdzić bo przy takiej kombinacji różne zawiłe regułki renderujące były.

Masz jakiś przykład trasy lcn renderującej się nad rcn? Główne priorytety są robione po tagu colour=, może tam jest na odwrót.

No problem:)

http://www.openstreetmap.org/?lat=50.02994&lon=18.16663&zoom=17&layers=C

6C - RCN - kolor czerwony
347Y - LCN - kolor żółty

Nowa wersja :). Przerobiłem regułki do szlaków i chyba nie powinno już być problemów.

Zaś co do samej osmapy:

Wersja 1.25

  • drogi highway=pedestrian z tagiem bicycle=yes nie są już renderowane jako dedykowane drogi rowerowe
  • tymczasowe wyłączenie renderowania landuse=farm (renderowały się tak samo jak ogródki działkowe)
  • zmniejszono rozmiar czcionki przy napisach z nazwą dzielnicy
  • dodano obsługę tagu amenity=clinic
  • naprawiono renderowanie szczytów gór i wejść do jaskiń
  • naprawiono renderowanie obiektów typu tourism=information

Hej:)
Nadal nie renderuje kombinacji highway=footway oraz pedestrian plus area=yes. Natomiast szlaki z taką kombinacją renderują się poprawnie.

Taka jeszcze jedna propozycja odnośnie dróg gruntowych. Obecnie highway=track bez przypisanego tracktype=* renderują się linią ciągłą - można byłoby to zmienić na przerywaną bo sugeruję to, że mamy do czynienia z miarę dobrej jakości drogą.
Lub też przyjąć całkowicie odmienią klasyfikacje - i podzielić gruntówki na drogi utwardzone lub nieutwardzone (paved\unpaved) lub stworzyć jakąś sensowną klasyfikacje ze względu na nawierzchnię. Np: drogi o piaszczystej, trawiastej nawierzchni renderować linią ciągłą a te o nawierzchni asfaltowanej, betonowej itp. zaznaczać linią ciągłą.