OSM nie nadaje się do nawigacji samochodowej?

A co to za nieprawdziwa informacja? Yanosik nie udostępnia nam swoich śladów.

to popraw

@masti +1 :wink:
Przeglądałem to miejsce na mapie wójka Googla i … jeszcze nie am tam tej budowli ale za to padłem jak zobaczyłem jaki zoom daje na swojej warstwie Earth https://www.google.pl/maps/@51.2586355,22.5328828,40m/data=!3m1!1e3 , i jak śmiesznie drzewa wyglądają. A może tam tak w Lublinie mają :open_mouth:

Nie mogę, bo moja praca byłaby na innej licencji.

Dziękuję za bardzo ciekawą informację. Nie wiedziałem, że macie taki model współpracy.

To już rok temu Google Maps wprowadziło w ważniejszych miastach Polski w tym w Lublinie. Czyli widok z lotu ptaka z budynkami 3D. Wszystko na mapie zaczyna wyglądać wtedy jak gra komputerowa symulująca miasto, gdzie miejscami nie dograły się szczegółowe tekstury lub geometria obiektów (np. korony drzew) Ale i tak wygląda w miarę ciekawie. Zmień na widok 3D to zobaczysz więcej.

Warto tu zauważyć, że ani na stronie gazety z opisem zmian, ani na stronie ZDM nie ma mapki pokazującej organizację ruchu.
Zamiast tego jest blok tekstu, który wymaga odkodowania. Dla osób nie z Lublina jest to prawdziwa mordęga.
Dlaczego organy odpowiedzialne za informowanie mieszkańców nie potrafią informacji przekazać czytelnie, czyli w postaci graficznej?

Dobrze przyznaję się psuję mapy OSM, zarabiam na tym i blokuję drogi tak aby prowadziły was do moich sklepów w których sprzedawane są mapy papierowe :sunglasses:
OSM nie nadaje się do nawigacji samochodowej zupełnie nawet nie myślcie o tym że tak może być i w ogóle nie dyskutujcie o tym używajcie podczas nawigacji w samochodzie tylko kompasu i mapy papierowej którą sprzedaję w moim sklepie.

Micra do końca życia będzie dowodził, że jedynymi słusznymi danymi na w-miarę-otwartej licencji jest UMP i moim zdaniem nie ma nad czym się tu rozwodzić. Jednakże dziękuję (dziękujemy?) za słowa konstruktywnej krytyki :slight_smile:

@micra - nagraj filmiki z przejazdów we wszystkich możliwych kierunkach i podrzuć to może uda się mi naprawić to skrzyżowanie. Nie zapomnij o liniach komunikacji jaka tamtędy jeździ. Filmiki z jak naje=większą ilością informacji drogowych. Razem z własnym komentarzem.

I dlaczego:

Masz możliwość poprawienia błędu w mapie - sam o nim piszesz - ale nie chcesz tego zrobić choć masz możliwość. Nie rozumiem. Wygląda to tak jak w polityce: nie byłeś głosować ale narzekasz na wybranych. :frowning:

@Geoinformatyczek nie wiedziałem - dzięki - mieszkam jednak na wsi z tramwajami :wink: u mnie tego nie ma.

Co do skrzyżowania i organizacji ruchu na nim od kwietnia (jak dobrze czytam wygląda to tak: http://www.lublin24.pl/wiadomosci/informacje/nowa-organizacja-ruchu-na-skrzyzowaniu-al–solidarnosci_-al–sikorskiego-i-ul–ducha,p42695491 Ale czy to jest aktualna informacja?
Znalazłem też to: http://lublin.eu/komunikaty/tymczasowa-organizacja-ruchu-dla-skrzyzowania-al-solidarnosci-al-sikorskiego-ul-ducha,731,74,1.html (na dole sa pliki pdf) ale powiem że dla mnie osoby mieszkającej kilkaset kilometrów od tego miejsca to mało czytelne jest :frowning: no i nie wiem na ile to jest aktualne.

Plusy dla OSM

  • ogromna liczba edytorów rozsianych po całym świecie jakiej nie zapewni żadna komercyjna firma. 3000-5000 edytorów dziennie nie zatrudni nikt.
  • w przeciwieństwie do usług komercyjnych gdzie możesz zgłaszać błędy i czekać na ich poprawienie w nieskończoność tu istnieje możliwość by samemu poprawić dowolny obszar, który dla firmy może być tak daleko na liście priorytetów, że nawet nie jest na niej sklasyfikowany
  • otwartość rozwiązania oznacza, że nie utracisz możliwości uaktualnień co może mieć miejsce w przypadku bankructwa producenta rozwiązania komercyjnego
  • coraz szersze wykorzystanie przez urzędy i firmy co siłą rzeczy będzie powodować, że rozwiązania komercyjne z czasem pozostaną w tyle gdyż pracownicy tych jednostek sami z czasem zostaną edytorami by informacje zawarte w ich serwisach oparte były o aktualne informacje

Minusy

  • To co jest największą zaletą jest również największą wadą, a mianowicie kompletny brak kontroli nad użytkownikami którzy potrafią zepsuć istotny kawałek mapy co może pozostać niezauważone przez bardzo długi okres
  • rozwarstwienie środowiska. Wystarczająco dużo wersji tej samej mapy by użytkownik nie zapamiętał nawet 1/3 rozwiązań i to tylko z tych które poznał oraz kilka wersji routingu. W rozwiązaniu komercyjnym wystarczy że znamy jeden adres czy aplikację a ona zawsze zawiera najlepszą wersję tego co oferuje i użytkownik nie musi poszukiwać pomiędzy nimi jak w OSM
  • atrybuty drogi, asystenci pasa ruchu. Tu rzekłbym rozwiązania komercyjne mają przewagę ale niewielką i tylko miejscami.

Remis

  • informacje o korkach, wypadkach czy innych zdarzeniach drogowych są zarówno w rozwiązaniach komercyjnych jak i opartych na OSM. Aktualność zależy tylko i wyłącznie od bazy użytkowników a nie przewagi jednego rozwiązania nad drugim w tym względzie.

Mamy? Ej, rzuć jakąś linką, bo nic nevim…