Osiedle a tag name= dla ulic

Potoków?! Wygląda na typowe przysiółki/części wsi z nazwami odosobowymi.

Raczej nikt nie powie, idąc taką ulicą, że idzie osiedlem XYZ?

Dlatego właśnie wspomniałem o obwodnicach. Większość obwodnic nie ma nazwy oficjalnie, często w terenie nie ma nawet tabliczki ani adresu. Ale na osm są, bo najwidoczniej uznajemy, że są używane więc istnieją i mogą być dodane.
W Swarzędzu każdy wjazd na osiedle jest oznakowany tabliczką, można śmiało założyć, że są to nazwy używane, więc nie widzę problemu żeby były dodane. Mają zaskakująco dużą podstawę żeby tam być.
Poza tym myślę że dla nawigacji to też korzystna sytuacja. Aplikacja pokaże ci nazwę drogi w którą masz skręcić i można to zweryfikować z tabliczką. Dodatkowo tu jest jeszcze problem że nazwa osiedla na landusie i w adresie jest inna - automat tego nie połączy.
A ostatnie poza tym, zasada adresacji wspomina, że w miejscowościach z nazwami ulic używamy addr:street, a w miejscowościach bez nazw ulic addr:place. Taka informacja idzie też w automatach o błędach. Teraz chcemy to skomplikować i dodać zasadę, że dajemy też addr:place jeśli jest nazwa, ale nie-wiadomo-czy-ulicy? To już się zaczyna robić zabawa dla wybranych i tak garstka maperów ogarnia już to co jest…

1 Like

Dokładnie

O, znam tą okolicę. Tu raczej nazwy potoków i ulic pochodzą od nazw dolin (bo przysiółki/części wsi są tam mocno wyznaczone przez głębokie doliny).

Tyle że są miejsca że nazwa na pewno nie jest ulicy, jak NH w Krakowie.

1 Like

Są miejscowości w górach gdzie nazwy pochodzą od potoków

Taką nazwą (potok, a nie przysiółek) posłużył się jeden z mieszkańców jak go o to zapytałem, dlatego tak powtarzam. Może to błędne, nie wiem.

Większość obwodnic nie ma nazwy oficjalnie, często w terenie nie ma nawet tabliczki ani adresu. Ale na osm są, bo najwidoczniej uznajemy, że są używane więc istnieją i mogą być dodane.

To trochę tak jak " Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego" oznakowana nawet takimi tabliczkami:
z28391900IB
Ja bym pewnie tą nazwę dał relacji, nie oznaczał name odcinkach drogi.

Dodatkowo tu jest jeszcze problem że nazwa osiedla na landusie i w adresie jest inna - automat tego nie połączy.

W moim changesecie dodałem place z identyczną nazwą.

A ostatnie poza tym, zasada adresacji wspomina, że w miejscowościach z nazwami ulic używamy addr:street, a w miejscowościach bez nazw ulic addr:place. Taka informacja idzie też w automatach o błędach. Teraz chcemy to skomplikować i dodać zasadę, że dajemy też addr:place jeśli jest nazwa, ale nie-wiadomo-czy-ulicy? To już się zaczyna robić zabawa dla wybranych i tak garstka maperów ogarnia już to co jest…

Ale taka zasada już jest i obowiązuje. Ja to poprawiam dlatego, że Nominatim nie wyszukiwał adresów jeżeli nie było ulicy z name takim jak w addr:street.
Tą zasadę respektują wszystkie walidatory i boty do sprawdzania poprawności adresów, ja nie próbuję przeforsować nic nowego.

Z tym że osiedla w NH są zupełną odwrotnością osiedli w Swarzędzu. W Krakowie wszystkie osiedla są ulicami o nazwie “Osiedle X” i nie są oznakowane w terenie. W Swarzędzu to są osiedla, z konkretnie wyznaczonymi granicami i są oznakowane w terenie. Dobrze to widać na geoportalu gdzie musisz włączyć inne zakładaki żeby te twory włączyć (choc krakowskie drogo-osiedla nie mają przebiegu, bo Kraków jest dość niedbały)
Plus w Krk wszystkie zmiany przeprowadził jakiś użytkowników którego nie znam w ciągu ostatnich 2 lat, przez lata to były ulice, a ta zmiana nie musi byc poprawna.

Czyli wcześniej funkcjonował bot ze złą informacją. To wiele tłumaczy.

O Nowej Hucie już rozmawialiśmy:

1 Like

W Swarzędzu to są osiedla, z konkretnie wyznaczonymi granicami i są oznakowane w terenie.

I dlaczego mielibyśmy przenosić tą nazwę na drogi na tym osiedlu? Nawet te tabliczki wjazdowe z nazwą osiedla różnią się od tabliczek z nazwami dróg (są obrócone frontem do pojazdów). I tak nie wszystkie adresy w Polsce będą przy ulicy, więc nie ma dla mnie powodu żeby tutaj szukać uzasadnienia dla takiego tagowania.
Osiedle można oznaczyć jako place, landuse=residential albo boundary, zależnie jak dokładnie chcemy to robić

A dlaczego mielibysmy nie oznaczyć? Oznaczamy tak place, rynki, ronda, mosty, estakady, węzły, strefy gospodarcze (!) i żadne nie są ulicami per se i na wszystkie sa inne tagi.

Byłeś i zapewne każdą sprawdziłeś… :yum:


Gdyby na tabliczce był "ul.’ a nie “os.” prawdopodobnie w ogóle nie dyskutowalibyśmy o tej kwestii…

1 Like

Czyżby nie powie?
Jak rozumiem tutaj ograniczy się jedynie do powiedzenia “jadę na Nowym”, wszak nie doda “osiedlu”…
A może jednak doda ?
A czemu ? Bo tak nazywa się ta ulica.
Bo tutaj urzędnik nie zaznaczył osiedla jako poligon tylko podpiął pod konkretną linię drogi.
Czyli wychodzi na to, że o tym czy powinniśmy stosować addr:place czy street decyduje sposób notacji lokalnego urzędnika…

Czyli podsumowując do tej pory:

  • adresy powinny mieć wpisane addr:place, a nie addr:street?
  • ulica nie wiadomo czy powinna mieć dodany name odziedziczony po osiedlu.

Nie wiem czy damy radę dojść do konsensusu, czy rozwiązuje się takie sprawy głosowaniem, czy zostawiamy bez porozumienia

No właśnie- czy poprawiłeś ?

Wręcz przeciwnie…

W obu tych przypadkach (Łęczna i Ochotnica) wykasowałeś name z ulic, które są zarówno tak oznaczone urzędowo jak i (prawdopodobnie) oznakowane w terenie, czyli wbrew zasadzie „ground truth”.

Z tego powodu uważam, że te zmiany są, o ile potwierdzi się, że ulice są signposted, do wycofania.

Opisany na wiki przypadek użycia kombinacji jednocześnie addr:city+addr:place odnosi się do konkretnego przypadku, tj. kiedy nie ma ulic o nazwie odpowiadającej addr:street, lub gdy ulice te mają nazwy odmienne od tych stosowanych w adresach.

Ten zapis NIE upoważnia do przetagowywania wszystkiego co się nazywa „osiedle” na schemat addr:city+addr:place, bez wizji lokalnej i bez upewnienia się że istotnie nie mają name.

Nie jestem przeciwnikiem tego schematu, per se, sam go wprowadzałem w Poznaniu na Os. Oświecenia, gdzie jest analogiczny przypadek jak w Krakowie Dywizjonu 303, tj. wewnętrzne ulice nazwane odmiennie niż reszta osiedla, ale nigdzie nie umawialiśmy się, że taki schemat będzie dla każdego osiedla, bez względu na to co faktycznie jest w terenie.

1 Like

Racja, o tym w końcu jest po części dyskusja - pozmieniałem*. :smiley:

  • Ochotnica: rozmawiałem z mieszkańcem tej wsi, mieszkańcy nie używają dla tego nazwy “ulica”. Można spróbować to wyszukać w Google).
    Gdyby powtórzyć tagowanie z emapy, to poszkodowany byłby dom numer 43.

  • Łęczna: ja naprawdę nie widzę tutaj ulicy której można by nadać nazwę. Chciałbyś wszystkie ulice powyżej highway=service?

Nie zamieniałem takich miejsc automatycznie, ale wszystkie 3 o których tu rozmawiamy uważam za w pełni uzasadnione.

adresy - wiele adresów w miastach nie jest przy ulicach, dlaczego mamy wpisywać niewłaściwie. Adresując list nie napisałbym ul. osiedle, czy ul. plac.
czy istnieje ulica o takiej nazwie - jeżeli nazwa będzie odnosiła się do wszystkich ulic na obszarze osiedla to nie ma ona wielkiej użyteczności. Ulica nawet z nazwy jest jedna, nie przecina się ze sobą kilkanaście razy. Dla mnie ważniejszym kryterium od “czy jest konflikt z innymi nazwami ulic” jest “czy nazwa odnosi się do jednej ulicy”.

Moim zdaniem jest to akurat duża zaleta OSM że mamy schemat tagowania i na ulice i na przysiółki/osiedla i nie musimy z powodów technicznych wpisywać nazw ulicom.

Ale tam (chyba) nie zmieniamy tagowania na przemian.

Ulica Łanowa w Skawinie by się z tobą nie zgodziła.
Ona sobie tworzy pętlę, ma cztery odnogi, a jak się przyjrzysz dokładnie to jest przedzielona torami i nie da się przejechać z jednej strony Łanowej na drugą.
Ciekawym przypadkiem jest też budowane osiedle domków szerogowych w Wielczce - osiedle Kaskada. No i wlaśnie osiedle nazywa się Kaskada, ale ulica - Kaskadowa. No i ta ulica rozwidla się i łączy jak na zwykłym osiedlu i jest otagowana name na ulicy i adresy tez są street.
Nie ma żadnej zasady która wymuszałaby traktowanie ulicy jako jednej linii. Patrząc na praktykę wygląda na to, że cała dyskusja toczy się o to czy słowo “osiedle” pojawia się w nazwie czy też nie.

Nie mam pewności co masz na myśli pisząc “na przemian”. Ale ogólnie to taki Rynek Dębnicki (Kraków) jest otagowany jako miejsce, ale równieź ulica i adresy są w addr:street. Oczywiście rynek to nie ulica - to miejsce, ale nikomu to że tagi są na ulicach nie przeszkadza i jest użyte addr:street. Urzędowo Rynek Dębnicki to też nie jest ulica, tak dla jasnosci.

PS. Chciałem wrzucić ładne linki ale nie wyszło. Mam nadzieję, że uda wam się znaleźć miejsca o których piszę.

2 Likes

Już samo użycie przyimka “na” wskazuje, że w takim zdaniu Nowe to nie jest ulica.

Ale to jest po prostu plac, nie? Akurat nienajlepsza analogia dla osiedla.

1 Like

Eee, albo używam jakiegoś regionalizmu albo zawsze używa się “na”. “Jestem na ulicy Grota-Roweckiego”, “Jestem na osiedlu Grota-Roweckiego”. Tak samo.
Na pewno nie jestem w tym jedyny, nie tak dawno na jednej z facebookowych grup napisali o “potrąceniu na Pod Fortem” i ludzie zaczęli pisać w komentarzach, że mieszkają na Pod Fortem i żadnego potrącenia nie było. Kto zna Kraków ten wie, że ulica Pod Fortem jest na północy miasta, a osiedle Pod Fortem na południu i z tak ułożonego zdanie nie było wiadomo o które miejsce chodzi.
Więc zgadzam się tu z Szydziem - ludzie z pewnością mówią “Jadę na Nowym” i nie wiadomo czy będzie chodziło o ulicę czy osiedle. W tym przypadku nie będzie to miało znaczenia.

1 Like

+1
Wszystko dostępne dane (teryt,geoportal,teren) wskazują, że to osiedle i tak funkcjonuje, więc schemat addr:city + addr:place prawidłowo oddaje sytuację.
Schamat z addr:street jest dopuszczalny tylko jako od dawna i powszchnie stosowane rozwiązanie skrótowe, gdzie nie analizujemy danych (bo najczęściej jest to import) i wszystko wrzucamy do addr:street.

Na innych osiedlach tak być nie musi - są takie, gdzie w Geoportalu nazwa osiedla jest przypisana każdej ulicy, oraz takie, gdzie na tabliczkach w terenie jest ulica Osiedle… - i to mimo tego, że w TERYT to są osiedla.
Ale to nie jest omawiany przypadek ze Swarzędza.

2 Likes

Nie słyszałem, żeby ktoś narzekał na nazwy ulic zawierające słowo “osiedle”, tym bardziej , że jest mnóstwo ulic w Polsce, które są ulicami i tak właśnie się nazywają.
Zaś faktycznym problemem konsumentów danych jest niewłaściwe przerabianie adresów na schemat addr:place.
Do tej pory stworzyłeś blisko setkę węzłów w Polsce z tagiem place=*, najczęściej nie dodając ich do żadnej relacji (i nie rysując takich miejsc jako landuse).
Zatem, po “poprawach”, mamy sytuację taką jak w np. w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie są urzędowo funkcjonujące de facto ulice Os. Przylesie, Krzywoustego, Chrobrego, którym pokasowałeś name (przypominam że wyznacznikiem name jest Common or official usage) i przerobiłeś adresy na addr:place.
W rezultacie Nominatim (plus nie wiem ile jeszcze geokoderów bazujących na danych OSM) przyporządkowuje adresy oddalone w całkiem pokaźnej odległości od tych miejsc, mimo że częścią tych osiedli wcale nie są.


I, uprzedzając odpowiedź - to nie jest kwestia “niech sobie Nominatim to lepiej ogarnie”, tylko tego, żeby zrozumieć, jak funkcjonują poszczególne obiekty w bazie OSM.
Schemat addr:place nie jest taki hop, siup, trzeba się trochę postarać (chociażby rysując konkretne granice), żeby on faktycznie dobrze funkcjonował i nie powodował chaosu w adresach na około.
Kto będzie teraz takie miejsca poprawiał ?
Wstawisz teraz kolejny maproulette z naprawą takich miejsc ?

ale czemu dodawanie ich do relacji lub rysowanie landuse jest niezbędne? (jakie relacje? jakie landuse? landuse=residential można zawsze zmapowac, ale niekoniecznie pasuje 1:1 do Osiedle Cośtam)

1 Like

Bo inaczej taki place zaburza wyszukiwanie adresów w okolicy.
Geokoder nie wie dokąd sięga taki place, więc dopisuje go w jakimś promieniu, co w ww. przypadku skutkuje tym, że ten adres jest przypisany do 3 osiedli jednocześnie.