OpenHistoricalMap

Wczoraj miałem okazję przyjrzeć się bliżej OpenHistoricalMap (czyli prawdziwemu OSM 4D :wink: ) , więc w skrócie opowiem jak to wygląda:

http://www.openhistoricalmap.org/

Przede wszystkim projekt jest jeszcze bardzo świeży, ma ze 2 lata dopiero. Na mapce dosłownie pustki, więc to zabawa dla pionierów. Warto przełączać się na standardową mapkę OSM, żeby się w ogóle znaleźć w przestrzeni! Pozostałe dostępne na stronie OHM testowe mapki to 2008 i 2009 (to w związku z mapkami festiwalu Burning Man z tych lat, bo co roku jego lokacja jest nieco inna).

Nie ma nawet zbyt dobrej informacji, nawet na Wiki - jest przynajmniej lista projektów:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Open_Historical_Map/FAQ
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Open_Historical_Map/Projects

Tu jest taka ogólna prezentacja wideo o projekcie:

https://vimeo.com/78424813

Jedynym źródłem wiedzy jest chyba lista dyskusyjna (i kanał IRC):

https://lists.openstreetmap.org/listinfo/historic

Natomiast poza tym wszystko jak w domu. :slight_smile: Pod Ubuntu pobrałem pakiet josm-latest przez apt-get, bo wiedziałem, że on tworzy sobie niezależny katalog z ustawieniami, dzięki czemu nie trzeba kombinować z przełączaniem się między projektami. Tu jest opisane jak zacząć pracę z OHM pod JOSM-em:

http://abbe98.github.io/blog/2015/03/03/mapping-the-past-with-openhistoricalmap-and-josm/

i to generalnie działa. Cała baza na razie ma około 1,3 GB i zrzuty w paczkach są robione raz na tydzień (ale ich nie testowałem):

http://planet.openhistoricalmap.org/planet/

Jest też specjalny serwis Overpass OHM:

http://overpass.openhistoricalmap.org/

Generalnie - jest topornie i sporo braków, ale dzięki narzędziom OSM nie powinniście mieć problemów z pracą w tym projekcie.

Ja w szkole umiarkowanie interesowałem się historią, ale w tym projekcie chętnie zobaczyłbym Polskę z czasów Kazimierza Wielkiego.