Okolice Ełku - mniejsze drogi łączące miejscowości

Zaczynam dyskusję na forum, bo wiadomości prywatne nie pozwalają na uczestnictwo kilku osób.

Ostatnio ktoś zwrócił moją uwagę na sprawę drogi Liski-Grabnik. Jej oznaczenie zostało zmienione z highway=unclassified na highway=track tracktype=grade1.

Z racji tego, że moje pojmowanie highway=track było do niedawna błędne, chcę zrozumieć tą klasyfikację - zdjęcia pod koniec.

Argumenty za unclassified za wiki:

Z tego, co widać w terenie, tak właśnie jest. Samochody muszą zwolnić, ale samochód i rower miną się swobodnie na całej długości. Nie jest asfaltowana, ale utwardzona. Wygląda na przejazd między wsiami - w ciągu pół godziny przejechało ok. 6 samochodów osobowych (i jeden rower :)).

Przeciw highway=track:

Zdecydowanie nie jest to główne zastosowanie tej drogi.

Mam nadzieję, że wskażecie błędy w moim rozumowaniu - takich dróg jest więcej i fajnie byłoby tagować je prawidłowo.

http://pinalambla.net/data/20160507_001.jpg
http://pinalambla.net/data/20160507_002.jpg
http://pinalambla.net/data/20160507_003.jpg

Wedle wiki interpretować można na różne sposoby. Ja jest zdania, że jest to droga tacktype=grade1. Droga unclasified to:

Tym, czym kieruję się dając tag unclasfied jest m.in. położony asfalt.

To jest unclassified. Trzeba dodać smoothness i surface zamiast grade.

Tracktype to jest do tracków.

No to na pewno nie jest to highway=track.

Zresztą sam fakt, że drogę ktoś utrzymuje, też to potwierdza. surface i tracktype są ok, a kategorią najlepiej pasującą jest właśnie unclassified.
Gdyby w pobliżu była droga twarda, mogącą ją zastąpić, to wówczas użyłbym residential.

Jeśli ktoś nie chce się takimi drogami poruszać, to powinien używać nawigacji pomijającej drogi gruntowe, do czego mamy właśnie tag surface.

highway=track nie jest w osm drogą gruntową od 2010 roku i jeśli ktoś wciąż stosuje taką interpretację to wynika to chyba tylko z renderingu na osm-carto.

Od 2010 tracktype jest dla każdej kategorii dróg. Po to była ta zmiana, by możliwe było tagowanie takie jak highway=trunk + tracktype=grade2

Wiele osób, w tym spoza Polski, nie uznaje tego za jedyne kryterium.
https://www.google.pl/search?q=site:lists.openstreetmap.org+highway%3Dtrack+for+unpaved

Zadam takie pytanie do OP-a - a jaką klasę drogi mają tam inne nawigacje? Czy tymi drogami nawigacja powinna normalnie prowadzić ruch?
Wiele routerów unika tracków w ogóle.

Niestety są olbrzymie połacie Polski, gdzie track jest nadużywany do wszystkich wiejskich dróg. Bardzo mnie to boli, bo poprawienie tego to by była masa roboty, a ten bajzel obniża jakość danych.

Proszę o zerknięcie do tematu: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=15096
I zwrócenie uwagi na moje pytanie o drogę ze zdjęć 8 i 14. 8 odpowiada takiej drodze jak napisał w poście twórca tematu. Nie zaszkodzi przeczytanie całości, bo temat powraca jak bumerang.

Odnośnie routingu, to zdecydowanie nie chciałbym aby nawigacja prowadziła mnie taką drogą. Kto jeździł, ten wie co to jest tarka na szutrze.

I jeszcze takie tam z Wiki highway=track, tracktype=grade1:

Sporo od ok roku chodzę po lasach i drogę przez las prowadzi jako droga przeciwpożarowa niejednokrotnie nawet z asfaltem i z pewnością nie służy ona do regularnego ruchu i nawigacje przez takie dziwne drogi prowadzić nie powinny by uniknąć często opisywanych sytuacji ostatnio np. tu http://arstechnica.com/cars/2016/05/death-by-gps/. Nie widzę natomiast powodu by asfaltowa droga pomiędzy wioskami nie miała wyższego statusu (residential/unclasfied) skoro nie jest ograniczona szlabanami i na pustynie też nie wiedzie :wink:

Tak przy okazji to popełniłem taką zmianę http://www.openstreetmap.org/way/175291607
Wczoraj tamtędy przejechałem i jest to ładna nowa droga do której wypadało by dać jeszcze surface=asphalt i smothness=excelent i nie ma na wjazdach żadnych szlabanów tyle że jest wąska i auta by się minąć to potrzebują się praktycznie zatrzymać zresztą dokładnie tak jak na odcinku wcześniejszym http://www.openstreetmap.org/way/331884021 Co o tym sądzicie? Ograniczeń prędkości tam nie ma, ale i tak się nie da po tych górkach i zakrętach pojechać szybciej niż 30/40.

Google Maps rysuje ją w taki sam sposób, jak drodze do kilku posesji, a przy domyślnych ustawieniach kieruje 2x dłuższą trasą naokoło. Innych nawigacji nie znam/nie mam dostępu.
Co do tego, czy nawigacja coś powinna, to jest kwestia jej przeznaczenia, więc nie mogę wiele na ten temat powiedzieć :slight_smile: Rowerem nie lubię po czymś takim jechać.

Podoba mi się to, co kilka osób wcześniej zasugerowało, a mianowicie, że highway=* ma oznaczać przeznaczenie drogi, a nie jej wygląd. Opowiadam się za takim podejściem, bo dzięki niemu można (w końcu) oddzielnie otagować stan drogi, a oddzielnie klasyfikację, czyli mój post nie byłby potrzebny.
Nawet, jeśli rysowanie/routing trochę się skomplikuje, to myślę, że gra jest warta świeczki.

Gdyby każda droga miała więcej informacji takich surface=, access=, smoothness=, width= itp. to znaczenie wartości tagu highway= stałoby się drugorzędne. Proponuję więc, żebyśmy szli w tym kierunku, zamiast się przepychać: track czy unclassified.

+1

ludzie tagują jako track bo na domyślnej mapie się renderuje sugerując, że to droga nieasfaltowa. To błąd, z którym należy walczyć. Tym sposobem Osmand nie chciał mi wytyczyć trasy do znajomych w Krakowie, bo tam nie ma asfaltu.

Chyba żaden producent nawigacji nie pokusił się o taki eksperyment.
highway jest i pozostanie najważniejszym tagiem opisującym drogę.

Jest jedna nawigacja biorąca pod uwagę jakość drogi. Miałem o tym napisać na forum ale zapomniałem nazwy.

Tak teraz będę więc robić, a klasyfikację highway=* istniejących dróg zostawię komuś innemu.

dodatkowo surface i smoothness atrakcyjnie wygląda w Osmandzie.