Ograniczenie prędkości

Jak wprowadzać ograniczenie prędkości na części drodze? Obecnie zaznacza mi całą drogę do skrzyżowania.

Musisz rozdzielić tę drogę na dwie części.

Jeśli używasz iD (domyślny edytor online), to zaznacz węzeł gdzie chcesz rozdzielić drogę (ew. stwórz tam węzeł) i albo wciśnij X, albo prawy klawisz myszy na węźle i nożyczki.

W JOSM-ie klawisz P rozdziela linie w zaznaczonym węźle - JOSM pyta się któremu kawałkowi zostawić historię a który ma być nowy - to zazwyczaj nie ma znaczenia, chyba że jeden kawałek to mniej znaczący “ogryzek” - to wtedy raczej intuicja mówi, że ten ma być nowy.

iD ma teraz w Samouczku ćwiczenie z dzielenia drogi.

Dziękuję, działa. Kolejny problem, to wprowadzenie różnych ograniczeń na dwóch pasach w przeciwnych kierunkach na tej samej drodze. Jak to wprowadzić?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Forward_%26_backward,left%26_right#Forward_.26_backward

Witam,

mam pytanie wtym temacie - częsta sytuacja jak na obrazku, kiedy są różne ograniczenia na obszarze zabudowanym, jedne wynikają z tego, że obszar jest zabudowany a drugie wprost ze znaku, dodatkowo skrzyżowanie odwołuje ograniczenie:

https://drive.google.com/open?id=1UGjf7qLKtXiFQ_tcFJwVPqmSvGnEc8Y-

Na odcinkach A,D taguję:

maxspeed=50
maxspeed:conditional=60 @ (23:00-05:00)
source:maxspeed=PL:urban

natomiast na odcinkach B,C do powyższego zestawu próbowałem dodać odpowiednio:

maxspeed:forward=40
maxspeed:backward=40

JOSM krzyknął mi ostrzeżeniem “podejrzane połączenie znaczników - maxspeed:forward razem z maxspeed (1)”, więc na razie odpuściłem ten odcinek.

Jak poprawnie tagować taki układ ograniczeń prędkości?

Acha, jeszcze jedno- w obu kierunkach powinno być różne source:maxspeed - w jedną PL:urban a w drugą “sign”

Bez zaglądania w obrazek (chwilowo nie mogę na GDrive) - na każdym odcinku obowiązuje JEDNO ograniczenie prędkości, znak “przykrywa” ograniczenia ustawowe, więc na odcinkach ze znakiem dane o ograniczeniu ustawowym są zbędne, wyznaczy maxspeed=40 (i wywalić sorce:maxspeed dla odcinka).

Dla odcinka B:

maxspeed:forward=40
maxspeed:backward=50
maxspeed:backward:conditional=60 @ (23:00-05:00)
source:maxspeed:forward=sign
source:maxspeed:backward=PL:urban

dla odcinka C zamiana wartości forward z backward.

A, to już sobie wyobraziłem ten obrazek. To tak jak szydzio napisał.

Dziękuję, będzie zajęcie na wieczór :wink:
A tak przy okazji - rzadko mam okazję jeździć gdzieś dalej z nawigacją i dopiero kilka dni temu zauważyłem jak duże są luki w tagowaniu ograniczeń prędkości - np. na DK77 są całe odcinki między Sandomierzem a Stalową Wolą, dalej między Rudnikiem a Leżajskiem… Trochę to dziwne, bo wydawało mi się, że drogi krajowe są raczej “zadbane” - są uczęszczane i raczej starannie oznakowane.
Na powiatowych naniesienie ograniczeń ze znaków jest nieraz wyzwaniem a często niemożliwe - po prostu oznakowanie jest niekompletne lub zniszczone i nie wiadomo co autor miał na myśli…

Ano są, są - bieżący stan otagowania ograniczeń prędkości jest tutaj => http://osmapa.pl/w/maxspeed/
Jak widać jest jeszcze sporo roboty… :wink:

Uzupełnianie ograniczeń prędkości to raczej mozolna robota, nie każdemu się chce, bo to trzeba zebrać ślad gps z odcinka żeby dobrze zaznaczyć a jeszcze jak są ograniczenia tylko “jednokierunkowe” to już w ogóle jest zabawa z maxspeed:forward=* / maxspeed:backward=*

W podkarpackim całkiem dobrze może się sprawdzić zestaw kamerka samochodowa+ortofotomapa “Geoportalu” - od niedawna jest dostępny podkład z wiosny 2017 r, piksel 15 cm - jeśli coś nie zasłoni to po prostu widać cień znaku - i to b. wyraźnie więc łatwo “zgrać” obraz z lokalizacją - przynajmniej poza miastami.

Mam lukę w pamięci, ale z pewnością jest apka która robi fotki, wykrywa znaki, potem serwis je interpretuje i nanosi. Tyle że nie w Polsce, ktoś musi ją kauczyć rozpoznawania polskich znaków. Jak patrzyłem, to uczyli australiskich znaków. Być może jest to OpenStreetCam. Być może dlatego jakiś czas jeździłem z OpenStreetCam, żeby jakiś materiał był.

Mapillary to ma, a w edytorze iD jest nawet warstwa ze znakami drogowymi z tych zdjęć.

O, faktycznie. W takim razie są co najmniej dwie apki, albo dwa serwisy korzystające ze zdjęc Mapillary, bo widziałem zupełnie co innego, próbującego zatrudnić AI do rozpoznawnia znaków, a użytkownik przeglądał i zatwierdzał lub poprawiał.

Np. tu: http://osmose.openstreetmap.fr/pl/map/#item=8300&zoom=12&lat=52.2446&lon=21.014&level=1%2C2%2C3&tags=&fixable=

Dzięki. Nawet nie spodziewałem się takiej opcji po osmose :slight_smile:

Witam,

czy strona http://osmapa.pl/w/maxspeed/ ma jakieś kłopoty? Ostatnia aktualizacja jest z 1 listopada, na górze ekranu komunikaty:

Warning: fopen(ipspkt.inc): failed to open stream: Read-only file system in /var/www/localhost/htdocs/w/maxspeed/index.php on line 35
Warning: fwrite() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/localhost/htdocs/w/maxspeed/index.php on line 36
Warning: fclose() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /var/www/localhost/htdocs/w/maxspeed/index.php on line 37

Jest migracja serwera => https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=762386#p762386

A znacie jakieś inne miejsce, gdzie można znaleźć wizualizację ograniczeń prędkości? Osmapa nie działa, a dużo często jej używałem do sprawdzania danych.