Ograniczenia prędkości - jak to poprawnie zrobić

Witam
Jeśli wątek już był to przepraszam że to ponownie poruszam, ale nic nie znalazłem.
Często jest tak że na danym odcinku drogi dwujezdniowej, dwukierunkowej ograniczenie prędkości jest tylko w jednym z kierunków.
Czy da się to właściwie oznaczyć na mapie?

Mam taki plan aby w mojej okolicy pouzupełniać wszystko co się da ale ten problem mnie trzyma i póki co nic nie robię.

Cześć, jeżeli masz na myśli drogę jednojezdniową dwukierunkową z różnymi ograniczeniami dla każdego kierunku, to zamiast prostych tagów:

maxspeed=*
source:maxspeed=*

należy użyć kombinacji

maxspeed:forward=*
maxspeed:backward=*
source:maxspeed:forward=*
source:maxspeed:backward=*

gdzie forward dotyczy limitu w tym samym kierunku, w którym narysowana jest droga w OSM oraz backward w kierunku przeciwnym (nie mylić z drogą jednokierunkową).
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:maxspeed#Kierunek_jazdy

2 Likes

O to mi chodziło. Dziekuję.

Możesz też podejrzeć jakie tagi dodaje StreetComplete klikając na ikonę “:leftwards_arrow_with_hook: cofnij” w lewym-dolnym rogu (nie trzeba zatwierdzać wycofywania żeby podejrzeć tagi), albo sprawdzić w historii swojej edycji na osm.org jak gdzieś dodasz.
StreetComplete ma chyba opcję osobnych ograniczeń w różnych kierunkach.

Nie chcę tego robić z STREET COMPLETE bo to bardziej problematyczne (w obsłudze).

Polecam OpenStreetBrowser na dobrą i szybką (także w aktualizacji) wizualizację:

To jest fajne, ale czy da się na tej stronie nanosić zmiany?

Na tej stronie bezpośrednio tego nie zrobisz ale w opcjach strony możesz ustawić sobie domyślny edytor:
image

a następnie zaznaczając na stronie jakąś drogę można wybrać opcję ‘Edycja’ i wtedy otwiera Ci się ta droga w wybranym edytorze:
image

A ja przychodzę z pytaniem jak poprawnie zrobić odcinek, na istniejącej już drodze by zaktualizować prędkość na danym odcinku.
image

Znalazłem już taki istniejący podział w którym górna cześć drogi nie jest obszarem zabudowanym, a dolna jest. Jak podzielić taką drogę by poprawnie określić prędkość danego odcinka?

Dodajesz węzeł w miejscu zmiany ograniczenia prędkości, dzielisz w nim linię reprezentującą drogę i wypełniasz poprawne ograniczenie dla odcinków drogi.
Chyba że to podchwytliwe pytanie i nie załapałem :smiley:

2 Likes