Ograniczenia prędkości - jak to poprawnie zrobić

Witam
Jeśli wątek już był to przepraszam że to ponownie poruszam, ale nic nie znalazłem.
Często jest tak że na danym odcinku drogi dwujezdniowej, dwukierunkowej ograniczenie prędkości jest tylko w jednym z kierunków.
Czy da się to właściwie oznaczyć na mapie?

Mam taki plan aby w mojej okolicy pouzupełniać wszystko co się da ale ten problem mnie trzyma i póki co nic nie robię.

Cześć, jeżeli masz na myśli drogę jednojezdniową dwukierunkową z różnymi ograniczeniami dla każdego kierunku, to zamiast prostych tagów:

maxspeed=*
source:maxspeed=*

należy użyć kombinacji

maxspeed:forward=*
maxspeed:backward=*
source:maxspeed:forward=*
source:maxspeed:backward=*

gdzie forward dotyczy limitu w tym samym kierunku, w którym narysowana jest droga w OSM oraz backward w kierunku przeciwnym (nie mylić z drogą jednokierunkową).
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:maxspeed#Kierunek_jazdy

2 Likes

O to mi chodziło. Dziekuję.

Możesz też podejrzeć jakie tagi dodaje StreetComplete klikając na ikonę “:leftwards_arrow_with_hook: cofnij” w lewym-dolnym rogu (nie trzeba zatwierdzać wycofywania żeby podejrzeć tagi), albo sprawdzić w historii swojej edycji na osm.org jak gdzieś dodasz.
StreetComplete ma chyba opcję osobnych ograniczeń w różnych kierunkach.

Nie chcę tego robić z STREET COMPLETE bo to bardziej problematyczne (w obsłudze).

Polecam OpenStreetBrowser na dobrą i szybką (także w aktualizacji) wizualizację:

To jest fajne, ale czy da się na tej stronie nanosić zmiany?

Na tej stronie bezpośrednio tego nie zrobisz ale w opcjach strony możesz ustawić sobie domyślny edytor:
image

a następnie zaznaczając na stronie jakąś drogę można wybrać opcję ‘Edycja’ i wtedy otwiera Ci się ta droga w wybranym edytorze:
image

A ja przychodzę z pytaniem jak poprawnie zrobić odcinek, na istniejącej już drodze by zaktualizować prędkość na danym odcinku.
image

Znalazłem już taki istniejący podział w którym górna cześć drogi nie jest obszarem zabudowanym, a dolna jest. Jak podzielić taką drogę by poprawnie określić prędkość danego odcinka?

Dodajesz węzeł w miejscu zmiany ograniczenia prędkości, dzielisz w nim linię reprezentującą drogę i wypełniasz poprawne ograniczenie dla odcinków drogi.
Chyba że to podchwytliwe pytanie i nie załapałem :smiley:

2 Likes

jakie poprawnie tagi użyć do oznaczenia zmian okresowych maxspeed na danym odcinku drogi? - tu konkretnie A6 S3 pod Szczecinem:

w związku z korkami panującymi w okresie wakacji obniżono maksymalną prędkość odcinkami do 110 i 80 km na razie tylko zauważyłem na jednym odcinku: rzeka Chełszcząca - węzeł Szczecin Kijewo - nie wiem jak jest dalej do zjazdu na S3 na Gorzów Wlkp.
tak by ewentualnie nie zmieniać co jakiś czas ograniczeń a ustawić je jako okresowe z datami obowiązywania np od 1 lipca do 31 sierpnia by ewentualnie zmieniać daty w przyszłości?

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Conditional_restrictions

1 Like

Albo
maxspeed=140
maxspeed:conditional=110 @ (Jul-Aug)

albo

maxspeed=110
maxspeed:conditional=140 @ (Sep-Jun)

Nie wiem która wersja lepsza

1 Like

Ja bym dał tą pierwszą wersję bo prędkość 140 występuje przez większość czasu, a 110 jest “wyjątkiem”. Ale czy to rzeczywista zasada osm to nie wiem, tak na logikę.

2 Likes

Wariant 1 wg mnie jest bardziej optymalny - nie wszystkie nawigacje obsługują maxspeed:conditional a to obniżenie prędkości jest zmianą sezonową i obowiązuje krótszą część roku.

2 Likes

Dzięki serdeczne za pomoc - zastosuję wariant pierwszy i dam znać jak to będzie działało przynajmniej w mojej nawi od Magic Lane

maxspeed:conditional na pewno działały na OSMAnd. Kiedyś wg przepisów po 23:00 była podwyższona prędkość w terenie zabudowanym i OSMAnd poprawnie pokazywał przekroczenia prędkości w zależności od godziny.

2 Likes

Taki mały offtopic, ale OsmAnd nie zawsze pokazuje ograniczenia prękości. Ostatnio jechałem i ja jako pasażer sprawdzałem sobie nawigacje w wykonaniu osmAnd i w co najmniej dwóch miejscach nie pokazywał ograniczeń prędkości, a yanosik (albo google maps - w jedną drogę kierowca używał yanosika, a w drugą google, więc ciężko mi stwierdzić na 100%, która aplikacja była używana - w tym przypadku, obstawiam Google) pokazywał.

Jeśli OSMAnd nie pokazał prędkości, to obstawiam, że brakowało tej informacji w Openstreetmap. Warto sprawdzić ten odcinek na mapie i uzupełnić lub poprawić dane.

Yanosik i Google mają własne bazy danych o dopuszczalnej prędkości i dlatego te różnice mogą się pojawiać.

3 Likes

jeszcze jedno pytanie odnośnie powyższego - czasowej zmiany maxspeed - jak poprawnie zastosować zmiany w tym tagowaniu

maxspeed:hgv:conditional=110 @ (weight<=3.5); 80 @ (weight>3.5)

na tamtym odcinku gdy zastosuję pierwszy wariant -