Oficjalne trasy (szlaki lokalne / ogólnopolskie / międzynarodowe) GPS - skąd ściągnąć?

Witam

Jest może jakaś strona, z której można ściągnąć oficjalne trasy GPS jakiś szlaków? Szukam konkretnie szlaku “Ścieżka hochbergów”, ale ciężko znaleźć stronę z której można by to ściągnąć. Tak, wiem, że można sobie to zaplanować i ściągnąć, ale szczerze mówiąc, nie chce mi się robić czegoś, co już jest zrobione.

Widziałem np na mapy.cz trasę, która wydaje się mieć sens, ale nie widzę możliwości jej ściągnięcia. → Mapy.cz
Na OSM także nie mogę jej znależć (przynajmniej po nazwie jej nie znajduje).

Na traseo niby są takie trasy do ściągnięcia (trzeba najpierw utworzyć konto), ale te trasy to trasy z GPS, więc niektóre fragmenty są mało precyzyjne.
Możecie coś doradzić? Raz, to można by to sobie zrobić, ale przy każdej trasie, to robi się męczące.

Cześć.

mapy.cz korzystają z bazy Openstreetmap - szlaki widoczne u nich są w OSM, ten konkretny tu: Relation: ‪Ścieżka Hochbergów‬ (‪12152503‬) | OpenStreetMap

Szlaki najłatwiej chyba przeglądać na hiking.waymarkedtrails.org. Ta strona pozwala też na pobieranie.

Można je też wyszukiwać klikając w miejscu przebiegu szlaku na symbol myszy z pytajnikiem na https://osm.org - ostatni kafelek po prawej stronie ekranu.


Zbierałem też kiedyś szlaki w tabelki na Wiki, czasem tam warto poszukać, np.:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland/Turystyka/Piesza_nizinna/Województwo_lubelskie

1 Like

Wielkie dzięki. Ta strona https://hiking.waymarkedtrails.org jest świetna. Plik już na telefonie.
A powiedz mi, ta strona to ciągnie dane bezpośrednio z osm, czy te dane są jakoś dodatkowo obrabiane? W sensie, czy dane z osm i z tej strony czymś się różnią.
Przeglądam sobie dalej tą stronkę.

Na pewno w OSM nie ma danych o wysokości npm. - nie wiem czy są w plikach gpx/kml do ściągnięcia, ale jeśli tak to pochodzą z jakiejś zewnętrznej usługi.

Same przebiegi szlaków to o ile mi wiadomo dane prosto z OSM (opóźnienie mniejsze niż 1 dzień).

Są też analogiczne stronki do tras rowerowych, narciarskich itp. - https://waymarkedtrails.org/

Dane o wysokości w pliku gpx najwyraźniej nie są dostępne. Podejrzewam, że ciągnie dane z tego samego miejsca, co osmand i na tej podstawie wyświetla informacje o wysokości na stronie.
Ważne, żeby pokazywało ścieżkę, a reszta, to już drugorzędna sprawa.

Innym sposobem wyszukiwania relacji (szlaków) jest OSM Relation Analyzer
Po wpisaniu w wyszukiwarce w polu Relation Name fragmentu nazwy wyskakuje nam lista z wynikami, można następnie poprzez kliknięcie w wynik zobaczyć np. przebieg szlaku na mapie (“Analyse on map”)

Możesz sprawdzić Hochberg Path, Lower Silesian, Poland - 6 Reviews, Map | AllTrails
Sam nie używam ale ta strona przewijała się na forach rowerowych. Każdego gotowca lepiej sprawdzić samemu i ewentualnie nanieść zmiany.

Mapycz z trasami, śladami mają to niestety mocno niedorobione a użytkownicy piszą o tym od lat. Powstały alternatywne strony oparte co ciekawe o API Mapycz ale to kombinowanie niestety.

Co do wysokości to w gołym pliku GPX jej raczej nie ma. Każdy serwis mapowy korzysta z jakiejś gotowej bazy a taka baza może być oparta o jakiś tam standard wysokości. Oprócz tego np. Strava ma też swoją bazę wysokości i algorytmy do weryfikacji. Jeżeli wysyłasz tam swoje dane to dane oparte o czujnik barometryczny ma pierwszeństwo nad danymi gps ale i tak jest sprawdzany z ich bazą główną.

Zagadnienie wysokości, przejechanych dystansów i ogólnie dokładności śladów gps
to temat rzeka.
Jeżeli ktoś chce sobie poklikać wysokości to znalazłem takie