Oficjalne trasy (szlaki lokalne / ogólnopolskie / międzynarodowe) GPS - skąd ściągnąć?

Witam

Jest może jakaś strona, z której można ściągnąć oficjalne trasy GPS jakiś szlaków? Szukam konkretnie szlaku “Ścieżka hochbergów”, ale ciężko znaleźć stronę z której można by to ściągnąć. Tak, wiem, że można sobie to zaplanować i ściągnąć, ale szczerze mówiąc, nie chce mi się robić czegoś, co już jest zrobione.

Widziałem np na mapy.cz trasę, która wydaje się mieć sens, ale nie widzę możliwości jej ściągnięcia. → Mapy.cz
Na OSM także nie mogę jej znależć (przynajmniej po nazwie jej nie znajduje).

Na traseo niby są takie trasy do ściągnięcia (trzeba najpierw utworzyć konto), ale te trasy to trasy z GPS, więc niektóre fragmenty są mało precyzyjne.
Możecie coś doradzić? Raz, to można by to sobie zrobić, ale przy każdej trasie, to robi się męczące.

Cześć.

mapy.cz korzystają z bazy Openstreetmap - szlaki widoczne u nich są w OSM, ten konkretny tu: Relation: ‪Ścieżka Hochbergów‬ (‪12152503‬) | OpenStreetMap

Szlaki najłatwiej chyba przeglądać na hiking.waymarkedtrails.org. Ta strona pozwala też na pobieranie.

Można je też wyszukiwać klikając w miejscu przebiegu szlaku na symbol myszy z pytajnikiem na https://osm.org - ostatni kafelek po prawej stronie ekranu.


Zbierałem też kiedyś szlaki w tabelki na Wiki, czasem tam warto poszukać, np.:
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Poland/Turystyka/Piesza_nizinna/Województwo_lubelskie

1 Like

Wielkie dzięki. Ta strona https://hiking.waymarkedtrails.org jest świetna. Plik już na telefonie.
A powiedz mi, ta strona to ciągnie dane bezpośrednio z osm, czy te dane są jakoś dodatkowo obrabiane? W sensie, czy dane z osm i z tej strony czymś się różnią.
Przeglądam sobie dalej tą stronkę.

Na pewno w OSM nie ma danych o wysokości npm. - nie wiem czy są w plikach gpx/kml do ściągnięcia, ale jeśli tak to pochodzą z jakiejś zewnętrznej usługi.

Same przebiegi szlaków to o ile mi wiadomo dane prosto z OSM (opóźnienie mniejsze niż 1 dzień).

Są też analogiczne stronki do tras rowerowych, narciarskich itp. - https://waymarkedtrails.org/

Dane o wysokości w pliku gpx najwyraźniej nie są dostępne. Podejrzewam, że ciągnie dane z tego samego miejsca, co osmand i na tej podstawie wyświetla informacje o wysokości na stronie.
Ważne, żeby pokazywało ścieżkę, a reszta, to już drugorzędna sprawa.

Innym sposobem wyszukiwania relacji (szlaków) jest OSM Relation Analyzer
Po wpisaniu w wyszukiwarce w polu Relation Name fragmentu nazwy wyskakuje nam lista z wynikami, można następnie poprzez kliknięcie w wynik zobaczyć np. przebieg szlaku na mapie (“Analyse on map”)

Możesz sprawdzić Hochberg Path, Lower Silesian, Poland - 6 Reviews, Map | AllTrails
Sam nie używam ale ta strona przewijała się na forach rowerowych. Każdego gotowca lepiej sprawdzić samemu i ewentualnie nanieść zmiany.

Mapycz z trasami, śladami mają to niestety mocno niedorobione a użytkownicy piszą o tym od lat. Powstały alternatywne strony oparte co ciekawe o API Mapycz ale to kombinowanie niestety.

Co do wysokości to w gołym pliku GPX jej raczej nie ma. Każdy serwis mapowy korzysta z jakiejś gotowej bazy a taka baza może być oparta o jakiś tam standard wysokości. Oprócz tego np. Strava ma też swoją bazę wysokości i algorytmy do weryfikacji. Jeżeli wysyłasz tam swoje dane to dane oparte o czujnik barometryczny ma pierwszeństwo nad danymi gps ale i tak jest sprawdzany z ich bazą główną.

Zagadnienie wysokości, przejechanych dystansów i ogólnie dokładności śladów gps
to temat rzeka.
Jeżeli ktoś chce sobie poklikać wysokości to znalazłem takie

Co do wysokości, to te strony podane przez Ciebie, to widać, że tak średnio się sprawdzają. Sprawdziłęm z oficjalnymi danymi na temat Śnieżki i są spore rozbieżności. Wg oficjalnych danych, śnieżka ma 1603 metry, a wg tych stron, najwyższy punkt jaki udało mi się znaleźć, to 1592. Niby to pierdoła, ale widać, że dane o wysokości są mało wiarygodne (GPS też potrafi pokazywać duże rozbieżności). Kiedyś z ciekawości sprawdziłem na plaży w Trójmieście na GPS wysokość i pokazywało mi od -10 metrów, do +20 bodajże. Zależy na której plaży byłem.

Co do tej strony alltrails, to musiałbym ją sprawdzić dokładniej, bo wydaje się ciekawa (zwłaszcza zdjęcia potrafią dużo powiedzieć o trasie), ale jak zwykle trzeba się rejestrować, żeby coś więcej zobaczyć.

Co do tej ścieżki Hochbergów, to trzeba by ją uaktualnić, bo kilkusetmetrowy kawałek jest zamknięty z powodu uszkodzonej kładki (podobno się zawaliła). Sam tej kładki nie widziałem, ale słyszałem od kilku turystów o tym i w necie też jest sporo informacji. Z jednej strony widziałem jakąś kładkę na której nie było informacji, że jest zamknięta, ale wolałem nie przechodzić przez nią, bo widać było, że spore kamyki na nią spadły. Z drugiej strony, to już doszedłem do kładki na której była taśma, że jest zamknięta. Oznaczamy to jakoś specjalnie, czy zwykły access dać? Tylko, kto by go potem usunął, bo brak informacji, kiedy to będzie naprawione.

Można by także wskazać ścieżkę, którą można ominąć ten zamknięty fragment. Można to ominąć idąc koło ruin starego zamku Książ.

Ostatni problem, to ten punkt

Czy tam powinno coś być? Jakieś tabliczki, czy coś? Tam nic niema, żadnej informacji, że cokolwiek tam było. Kręciłem się w okolicy tego punktu, ale tam nic niema, zwykły las.

Zdajmy sobie sprawę, że nie są to strony profesjonalne.
Sam temat lokalizacji, dystansu, wysokości to temat szeroki. Wystarczy poczytać najlepiej starsze wpisy na forach rowerowych użytkowników Stravy czy podobnych jak porównywali i się brendzlowali do swoich wyników oraz jakie elaboraty pisali o licznikach z gps czy czujnikiem barometrycznym. Pomiar mocy to ich fetysz.

Strony chcą by się rejestrować bo mogą się pochwalić liczbą zarejestrowanych użytkowników oraz skusić biernych oglądaczy do większej aktywności a przy okazji nagrodzić tych zarejestrowanych.

Co do spraw technicznych w edytowaniu to zagadnienie dla lepszych niż ja i szukał bym też info na forum, Discord oraz Wiki. Ostatnio często przewijały się zagadnienia remontów dróg, torów itp. więc szukałbym pod tym kątem czyli construction

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Key:construction

Sam pytałem o parę rzeczy i nawet otrzymałem jakąś pomoc ale część tych spraw leży jeszcze w mojej poczekalni bo nie mam do dla nich czasu oraz weny twórczej lub zrobiłem z grubsza na teraz z niby wolą późniejszych dopracowań a między czasie malowałem co się akurat namaniło z bębna losującego.