Ochrona przyrody

Przeglądając wiki natrafiłem na tag boundary=protected area. Myślę, że chociaż nie jest obecnie renderowany i wykrywany przez JOSMa warto się ustosunkować do propozycji. Obecnie mamy nast. formy ochrony przyrody (za Wikipedią):

parki narodowe

rezerwaty przyrody

parki krajobrazowe

obszary chronionego krajobrazu

obszary Natura 2000

pomniki przyrody

stanowiska dokumentacyjne przyrody nieożywionej

użytki ekologiczne

zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Teraz trzeba przyporządkować je do proponowanych numerów. Z tego co widzę to tak:

1 - strefa ochrony ścisłej parku narodowego
2 - park narodowy
3 - (Natural Monument or Feature) ?
4 - (Habitat/Species Management Area) Rezerwat przyrody?
5 - (Protected Landscape/ Seascape) Obszar chronionego krajobrazu/Park krajobrazowy?
97 - Natura 2K
98 - UNESCO

Inne nie wiem gdzie dać, 7 to zespoły przyrodniczo-krajobrazowe? Co o tym sądzicie?

Czy zna ktoś z Was sposób (metodykę) jak opisać w osm pomnik przyrody? Chodzi mi o atrybuty jakie należy przypisać do obiektu który jest pomnikiem.

Według tej strony wiki http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:natural%3Dtree należy dodać do normalnych tagów dla drzewa jeszcze

denotation=natural_monument

Mamy bardziej rozbudowane formy ochrony przyrody niż w krajach “bardziej cywilizowanych”. Do tego dodać trzeba jeszcze otuliny (rezerwatów, PN-ów, parków krajobrazowych), które również są jakimś obszarem funkcjonalnym z punktu widzenia ochrony przyrody.
Dodatkowym elementem do rozstrzygnięcia są powierzchniowe pomniki przyrody, czy powinny funkcjonować jako poligon czy punkt?

Ja tylko chciałbym zwrócić uwagę, że po polsku słowo “poligon” oznacza Zupełnie Co Innego…

powierzchniowe pomniki przyrody: Np. jakie?

Zapewne np. takie:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Las_Cha%C5%82ubi%C5%84skich
https://pl.wikipedia.org/wiki/Grodzisko_%28Wy%C5%BCyna_Olkuska%29
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleja_platanowa_w_Legnicy

Lasy i grodzisko są ewidentnie obszarami, nie liniami.

Aleje pewnie można tagować jako linie lub obszary, na pewno nie są to punkty.

Trzeba tylko pamiętać, że jak nie znamy granic, to punt też jest jakąś informacją (dlatego tagowanie punktu jest dopuszczone np. dla budynków).

Sądzę, że w przypadku alei drzew chronione są tylko same drzewa. Znajdujaca się wzdłuż nich droga, aleją zwana, na pewno nie jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

“Odgryzę się” wikipedią, gdzie moje rozumienie poligonu jest na pierwszym miejscu ( :wink: )
https://pl.wikipedia.org/wiki/Poligon

A to ciekawe zagadnienie. Z krajobrazowego punktu widzenia… nie masz racji. Z przyrodniczego może i masz (choć też bym polemizował). Jednak pomnikowe aleje sa pomnikami własnie dlatego, że tworzą pewien układ przestrzenny i funkcjonalny, a nie są tylko zbiorem pokaźnych rozmiarów drzew. I robią wrażenie właśnie w kontekście tej drogi, która jest alei częścią.
Znam przypadek alei dębowej, którą niegdyś biegła ruchliwa szosa. W ramach ochrony alei szosą poprowadzono bokiem. Dziś chyba mało kto pamięta, ze jest tam pomnik przyrody, z boku nie robi wrażenia.

U mnie: żródliska, stanowiska skrzypu olbrzymiego. Miał być też pomnik “stanowisko zimoziołu północnego” ale w końcu został użytkiem ekologicznym.
Swoją drogą to też ciekawe: czy taki pomnik “zielny” istnieje też zimą? o_O

Nieco odbiegając od głównego tematu…

Od niedawna Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) publikuje na swojej stronie granice form ochrony przyrody, zapisane w formacie shapefile http://www.gdos.gov.pl/dane-i-metadane Co prawda większość tych danych była już wcześniej dostępna na stronach EEA i w zdecydowanej większości uwzględniono te dane w OSM. Nie mniej w przypadku ewentualnych przyszłych zmian granic form ochrony przyrody, zasoby GDOŚ będą prawdopodobnie aktualniejsze od innych źródeł danych. Warto w przyszłym roku zerkać na aktualizacje strony GDOŚ, ponoć mają się tam pojawić shp-y z lokalizacją użytków ekologicznych i pomników przyrody, których niestety na chwilę obecną wciąż brakuje.

Zaglądnąłem z ciekawości w podanego linka i kliknąłem w interesujące mnie pomniki przyrody dla Podkarpacia i faktycznie pod poniższym linkiem ściągnąłem bazę zawierająca punkty z rozszerzeniami cst, dbf, prj, shp i shx.

http://sdi.gdos.gov.pl/wfs?SERVICE=WFS&VERSION=1.0.0&REQUEST=GetFeature&TYPENAME=GDOS:PomnikiPrzyrody&SRSNAME=EPSG:2180&outputFormat=shape-zip&format_options=charset:windows-1250&CQL_FILTER=kodinspire%20ilike%20%27PL.ZIPOP.1393.PP.18%25%27%

Pytanie jak ich można użyć w JOSM? Zgodnie z instrukcją http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Software_comparison/Import_a_shapefile powinienem móc je normalnie otworzyć niemniej gdy klikam otwórz to w oknie dialogowym nie ma możliwości wyboru ani plików shp ani zip…

EDIT: Wyjaśniło się bardzo szybko. Najprościej dodając nowy podkład za pomocą http://sdi.gdos.gov.pl/wms i wybierając interesującą nas warstwę

EDIT2: Zgodnie z tym co czytam na na wiki to takie drzewko oznaczamy zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:natural%3Dtree z tym że do standardowych tagów natural=tree i innych z tej kategorii dodajemy również
denotation=natural_monument
monument=yes
name=Pomnik Przyrody – pytanie czy również

Chyba potrzebujesz wtyczki Opendata żeby otwierać plik shp.

jak wspomniałem wyżej ze względu na możliwość użycia WMS import shp stracił dla mnie nieco na znaczeniu. Zauważyłem natomiast, że w podobnym przypadku oznaczania drzew zastosowano również tagi
historic=heritage
protected=yes

Wydają się równie ciekawe, choć raczej winno się je używać w odniesieniu do miejsc czy obiektów. Myślicie, że również powinno się je dodawać?

A jak oznaczyć aleję drzew?

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:natural%3Dtree_row

Polecam w ramach edycji pomników przyrody stronę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/ na poniższym portalu od nie dawna pojawiły się także pomniki przyrody, można je także pobrać za pomocą technologii WFS w formacie ESRI shapefile (układ współrzędnych PUWG 1992) z tego miejsca http://www.gdos.gov.pl/dane-i-metadane. Trzeba je oczywiście przeanalizować pod kątem dokładności na swoim terenie i czy nie są błędne w ramach znajomości swojego terenu (bo na moim terenie z tymi danymi jeśli chodzi o dokładność to różnie bywa), ale na pewno stanowi to dobry materiał pomocniczy. Poza tym mam pytanie jak tagujecie pomniki przyrody bo do tej pory tagowałem według następującej formuły:
denotation: natural_monument
natural: tree

czy poza tymi tagami dodajecie jeszcze inne?

Polecam jeszcze dodawać tagi szczegółowe dot. drzewa jak wysokość, gatunek itp.: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Tag:natural%3Dtree

Porównałem z danymi z Wrocławia i faktycznie różnie bywa, choć źle nie jest. Zdarza się, że pomnik jest w rzeczywistości po drugiej stronie drogi czy rzeki, albo w miejscu, gdzie są dwa pomniki serwis raportuje jeden.

Dla oznaczenia pomnika nie dodaję żadnych innych i te wystarczają dla http://osmapa.pl/w/przyroda/
W miarę możliwości dodaję genus/species. Nie dodaję wymiarów jeśli nie mam wiarygodnych źródeł.