Obszar ograniczony drogami / płotami

Mam do narysowania (a w sumie już narysowałem) sad ogrodzony płotem, w płocie jest brama.
Czy jest jakiś sposób aby te linie (płot, brama) wykorzystać jako linie zamykające obszar sadu czy trzeba po nich osobny element rysować?

No i ewentualnie czy można z takiego ogrodzonego terenu wykroić jeszcze fragment nie-sadu (gdzie np stoi dom)?

Tutaj narysowałem centrum logistyczne ogrodzone płotem i też trzeba by je oznaczyć jako industrial area.
http://www.openstreetmap.org/?lat=51.0431697964668&lon=16.9564479589462&zoom=17

Ja rysuję (o ile rysuję) oddzielnie landuse= i oddzielnie barrier=fence. To znaczy, jako dwie drogi, ale idące po tych samych węzłach. Przykład: http://www.openstreetmap.org/browse/way/158945805

Można, ale nie jest to konieczne, bo landuse= i building= nie kolidują ze sobą.

A mnie właśnie sumienie dręczy czy jest to eleganckie rozwiązanie.

No ale sad nie przylega do samego budynku :slight_smile: Bardziej mi chodziło o użycie płotów jako granic obszaru i jakiejś dodatkowej linii, która by była elementem granicy tego obszaru.

Coś tam słyszałem o relacjach ale nie wiem z czym to się je i czy tu właśnie da się je zastosować.

Są relacje typu multipolygon i w miarę prosto się je tworzy. Rysujesz obszar większy, potem mniejszy, zaznaczasz obydwa i w JOSM → Narzędzia → Utwórz wielokąt złożony.

IMO bardziej prawidłowe, bo jak sam zauważyłeś sad oprócz płotu posiada jeszcze bramę, którą wypadałoby zaznaczyć i otagować oddzielnie.

Czy mógłbyś uzasadnić dlaczego rysujesz w taki sposób.

Już to zrobiłem we wcześniejszym poście, mam powtórzyć?

Czemu nie użyć po prostu fenced=yes na obszarze landuse i węzła z barrier=gate w miejscu bramy? Chyba, że ogrodzenie jest niekompletne i to trzeba jakoś zaznaczyć, ale w najprostrzych przypadkach IMO fenced=yes powinno wystarczyć.

Pewnie można, ale jak wtedy podasz szerokość bramy? Dodasz width= do węzła? Jak sam stwierdziłeś, jest to uproszczenie, a ja raczej mówię o sytuacji, kiedy na podstawie zdjęcia jesteśmy w stanie wyrysować ogrodzenie z dokładnością do bramy i furtki.