Nowy proposal obszary dróg.

Pojawil sie now proposal
https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/highway#Voting
O ile pomysl jest sam w sobie ok, to niesie on niebezpieczenstwo.
Mialem w swojej pracy zawodowej tego typu obszary i nic nie wnosily one nowego.
Wrecz przeciwnie: Obszary te sa trudno definiowalne i w praktyce ludzie rysuja po prostu by"domknac" jakies tereny.
Obawiam sie ze w ten sposób moga przepasc rzeczywiscie istotne dla jazdy samochodem i rowerem faktyczne obszary dróg (asfalt, chodnik).
Tymczasem rozwijane sa prace nad pojazdami jezdzacymi autonomicznie. Beda one wykorzystywac wlasnieinformacje o krawezniku.
Jesli jednak pojjawi sie trend na rysowanie obszarów ogólnych, to trudno bedzie ludziom wytlumaczyc, po co w ogóle rysowac cos jeszcze.
Chcialbm Was bardzo prosic o glosowanie przeciw.

Głosowanie zawieszone (szkoda że nikt nie zgłaszał uwag zanim puściłem głosowanie), zachęcam do dyskusji i wyrażania swoich opinii.

A landuse=highway ma się do tagowania obszarów jezdni jak landuse=residential do tagowania poszczególnych budynków, szczerze mówiąc nie widzę dlaczego z tego powodu ma przepaść bardziej szczegółowe tagowanie.

Jednocześnie zachęcam by jeśli ktoś jest zainteresowanym czymś typu https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/area:highway - niech dopracuje te propozycje.

Do dyskusji zapraszam na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/highway

Znasz opis street area?
Mysle ze skoro OSM ma w nazwie “street” to bedzie wlsnie na tej podstawie mierzone i dlatego trzeba jednoznacznie opisac wszelkie mozliwe aspekty tematu. Nie jestem generalnie przeciwko proponowanej definicji odpowiadajacej z grubsza dzialce katastralnej ulica. Jednakze powinnismy tu wyjatkowo opisac równiez inne aspekty precyzajniejszego opisu drogi tak, by nowi mieli wszystko w jednam proposalu. Tak jak mniej wiecej w przypadku opisu budynku.
Do opisu drogi nalezy dla mnie np. opisanie i skodyfikowanie:

  • Opisu obszarów jezdni
  • Opisu sposobu taggingu krawezników
  • Opisu stanu technicznego drogi
  • Opisu sposobu tagowania pasów jezdni i linii miedzy nimi (ciagla, przerywana, podwójna itd…)
  • Opisu taggingu niezbednego dla pojazdów jadacych autonomicznie (kat nachylenia drogi w kierunku jazdy i pod katem prostym do kierunku jazdy)
  • Opisu taggingu skomplikowanych skrzyzowan.