Nieprawidłowy import adresów w woj. podlaskim

Sprawa dotyczy źle zrobionego przez usera Raczek importu adresów w powiecie suwalskim: http://www.openstreetmap.org/changeset/27430932

a) nie podano źródła pochodzenia tych danych (ani w adresach, ani w opisie changesetu)
b) nie otagowano poprawnie punktów adresowych, (w PL nie stosujemy addr:state ani addr:district), przykład: http://www.openstreetmap.org/node/3232094312
c) dane adresowe zawierają błędne kodowanie polskich znaków (przykład powyżej)
d) nie podano w komentarzu informacji czy odfiltrowano istniejące adresy; jeśli nie odfiltrowano, mamy teraz mnóstwo zdublowanych adresów
e) nie zintegrowano adresów z obrysami
f) nie skonsultowano tego importu ze społecznością, czego skutki widać
g) nie wykonano importu z oddzielnego konta, czego wymaga DWG

W związku z tym planuję wycofać ten import. Ktoś za, ktoś przeciw?

Widzę, że user Raczek zaczął coś poprawiać, to niech poprawia dalej. Dajmy mu szansę. Dopóki mapa wygląda graficznie dobrze, to nie ma co panikować. Na manowce nie powiedzie.

Dzień dobry,
Chcę wprowadzić punkty adresowe żeby potem wykorzystać te dane w Systemie Wspomagania Decyzji w Straży Pożarnej. Wymyśliłem że wprowadzę ściągnięte dane ze strony:
http://www.codgik.gov.pl/index.php/darmowe-dane/prg.html
i z czasem będę je poprawiał do tego co jest w rzeczywistości. Jak jest nie tak to trudno. Ale całego powiatu nie będę przepisywał np. z geoportalu bo za dużo roboty, no chyba że praktykanta dostanę pod opiekę. Nam potrzebne są punkty adresowe do łatwego naprowadzania zastępów do zdarzenia. Te dane już wprowadziłem do systemu u nas ale chciałem też dać do OSM i poprawiać jak by były niepoprawne. Bondziszki przepisałem z geoportalu, ale to dużo czasu pochłania. Rzeczywiście dane mogą się nakładać i tego nie przemyślałem.

Pozdrowienia z Suwałk :slight_smile:

A dodam jeszcze żebyście zobaczyli sobie co dzieje się u nas z hydrantami:
http://osmapa.pl/w/fire/?lat=54.08879&lon=22.97927&zoom=10
Współpracujemy z wodociągami co pomagają nam i nanoszą i aktualizują hydranty :slight_smile:

A to zapytam przy okazji czy poligony - budynki poadresowane a punkty z adresami… to koliduje?

Jego poprawianie nie ma sensu, bo tego jest za dużo (24k adresów), żeby dał radę wyłapać wszystkie błędy, które wprowadził swoim importem do bazy OSM.

Złe podejście. Powinieneś był poruszyć ten temat na tym forum, wtedy prawdopodobnie zaproponowałbym, że zrobię import w sposób PRAWIDŁOWY dla interesującego Cię obszaru.

W takiej sytuacji… “ja Panu radzę, jak Pan uważa” (jak mawiał mój znajomy) :slight_smile:

Moim zdaniem lepiej jak coś jest a wymaga delikatnego przesunięcia lub zmiany np. jednej literki (na Polską), niż żeby nie było nic. W końcu to rozwój projektu, a ludziom korzystającym z np. Osmand dojazd do celu. Z tego co zauważyłem to punkty są bardzo dokładne. Jeśli jednak Zbigniewie uważasz inaczej kasuj mój pomysł. Nie obrarze się. Tylko kto inny i kiedy wprowadzi takie cenne dane :slight_smile:

Dla każdego zaimportowanego punktu trzeba będzie coś poprawić (tagowanie, kodowanie, duplikaty…). Przychylam się do zdania Zibiego, czyli import do cofnięcia i ponownego zrobienia, w poprawny sposób.

Racja. Jak teraz w Suwałkach zobaczyłem to wszystko zduplikowane :frowning: Pomożecie ogarnąć ten powiat?

https://drive.google.com/file/d/0B9SHJTZY_Z7EbFdPVXlCaHBzZE0/view?usp=sharing

Link do pliku z adresami co wrzuciłem.

A kto zajmuje się importami adresów w Polsce na ten moment? :wink:
Wieczorem zrewertuję ten import, a potem zacznę importować. Nie poprawiaj już tych danych, bo będę miał jeszcze więcej roboty.

Ok. Nic nie ruszam już.

Niestety, wygląda na to, że serwery OSM mają awarię, więc dzisiaj chyba nic nie podziałam w tym temacie :frowning:

Jeśli chodzi o gminę Raczki - trzeba poczekać na zakończenie wdrożenia adresacji w iMPA: http://raczki.e-mapa.net/
Podobnież w przypadku gminy Filipów: http://filipow.e-mapa.net/
Osobom zainteresowanym polecam polobbować we właściwych urzędach gmin, żeby jak najszybciej te wdrożenia zostały zakończone :slight_smile:

Gmina Jeleniewo i Przerośl ma już adresy z iMPA. Pozostałe gminy zasilę z EMUiA na dniach.

Dzięki wielkie za adresiki :slight_smile:

http://v3.mrowka.org/adresy/#11/54.1478/23.1393 - można już rysować brakujące drogi (mówię o różowych mrówkach).

Import adresów w powiecie suwalskim (poza gminą Filipów i Raczki, gdzie czekamy na skończenie wdrożenia w iMPA) został zakończony http://osmapa.pl/w/adresy/?lat=54.0896&lon=22.94769&zoom=10&ol=PANapa
Zachęcam do rysowania dróg tam, gdzie ich brakuje: http://v3.mrowka.org/adresy/#11/54.1478/23.1393 (różowe punkty).

Adresy dla gminy Raczki są gotowe, ale chcąc zintegrować je z obrysami, zauważyłem, że prawie wszystkie obrysy są wyrysowane do nieskalibrowanego binga. W związku z tym najlepiej byłoby, aby ktoś (najlepiej ich autor, czyli user Raczek) poprzeciągał je we właściwe miejsce.

Jako, że ich przesunięcie obrysów w tej gminie ma różny wektor najlepiej zrobić to w oparciu o numer changesetu. Czyli: pobieramy dane, patrzymy w historię jaki nr ma zestaw zmian, w którym został wysłany dany obrys, w JOSM naciskamy CTRL+F i wpisujemy np. changeset:10890850 i tak po kolei z każdym zestawem zmian, do skutku.

Przyjął do wiadomości… Ale nie jasna jest mi ta metoda “changeset”. Dziękuję za adresy. Patrze o co chodzi z mrówkami…

Chodzi o to, żeby JOSM zaznaczył Ci budynki wysłane w konkretnym zestawie zmian, i żebyś mógł je przeciągnąć we właściwe miejsce. Normalnie można by przeciągnąć wszystkie, ale w przypadku gminy Raczki każda miejscowość jest inaczej wyrysowana (o inny wektor przesunięta).

Oczywiście, chodzi mi o wyrównanie tych budynków do podkładu z geoportalu.

Pojął :slight_smile: Zobaczę po świętach co da się zrobić. Tymczasem Wesołych Świąt wszystkim. :smiley: