Inmiddels levert NDW al bijna drie jaar verkeersborden, zoals die door het ministerie van IenW zijn ingekocht bij de HR-groep, door als open data.
Sinds december hebben we de database uitgebreid met zwarte codes en met een NDW-identificatie voor elk bord.
Per 26 januari hebben we additioneel een interactieve muteerapplicatie voor verkeersborden beschikbaar gesteld.
6 maart zal de mutatiestroom vanuit de HR groep stoppen, omdat het contract met het ministerie van IenW dan afloopt. Deze nieuwsbrief brengt je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen op dit gebied.
Actueel beeld
Het actueel beeld op de NDW open data omgeving wordt inmiddels om de dag geactualiseerd beschikbaar gesteld in plaats van eenmaal per maand.
Leveringen vanuit de inkoop van het Ministerie van IenW
Het contract van het ministerie van IenW met de HR-groep voor het leveren en jaarlijks updaten van de verkeersborden loopt nog tot begin maart.
Vanaf dat moment komen er geen updates als gevolg van de landelijke jaarlijkse schouwronde meer uit die bron. Voor het updaten van de op deze manier ontstane goede basis is een muteerapplicatie ontwikkeld en gaat nog een bulk import functie ontwikkeld worden.
Het is de keuze van de wegbeheerder via welke route hij het bestand actueel zou kunnen of willen houden.
Mogelijkheden om interactief te muteren
Voor wegbeheerders is het sinds eind januari mogelijk een account aan te vragen bij de servicedesk van NDW om mutaties aan te kunnen brengen. Dit interactieve muteerdeel zal de komende periode verder verfijnd worden, mogelijk met iets meer logicacontroles, picklijstjes van toegestane waarden in plaats van vrij invullen, toevoegen van mutatiemogelijkheden voor velden die nu nog niet gemuteerd kunnen worden een controle op areaal, enzovoorts.
Aanleveren van mutaties in bulk
Het vanuit andere applicaties, bijvoorbeeld beheersystemen, aanleveren van een bestand met mutaties gaan we ook faciliteren. Er worden drie interfaces beschikbaar gesteld in de applicatie, één om zwarte codes in bulk aan te leveren, één om nieuwe borden op te voeren en één om mutaties op al aanwezige borden door te geven
Ik heb voor de liefhebber hier een recente versie van de geopackage geplaatst. Wellicht update ik deze een paar keer per jaar en zal dan de laatste versie in die map plaatsen.
Ik kwam er achter dat waardes die op borden staan (bv maximum snelheid en maximum breedte) ook zijn opgenomen in deze dataset. Daarom heb ik die waardes nu ook visueel gemaakt. Bij maximum snelheid is het getal opgenomen op het bord zelf en bij de andere borden met een getal heb ik het als los item (blauwe gloed eromheen) onder het bord geplaatst.
Als van een bord de windrichting (N,O,Z,W) bekend is draai ik het bord in die richting zodat beter te zien is waar het betrekking op heeft
Ik heb weer een nieuwe gezipte versie in de downloadmap geplaatst waarin dit is verwerkt in het projectbestand.
Ik heb er weer een filmpje van gemaakt waarmee hopelijk ook de beginnende Qgis gebruiker overweg kan. Ik laat daar o.a. zien hoe je snel vanuit Qgis naar JOSM kunt springen.
Lekker bezig hoor. Ik heb die maximum snelheden dataset ook al eens bekeken en is zeker de moeite waard om dat eens te vergelijken met OSM.
Momenteel ben ik bezig met een kaart om verkeersborden te vinden waarvan in de buurt geen highway is met dat type traffic_sign. Of dit handig is hangt er vanaf hoe belangrijk je het vind dat dit getagd wordt. Verder zegt het nog niets over het goed/fout zijn getagd van de wegen. Hier een webmap kaartje. Zou evt. ook als geopackage uitgeleverd kunnen worden maar dat hangt ook af van de behoefte. Ik vind het werken vanuit Qgis veel handiger (en sneller) dan vanuit zo’n webkaartje of de bijhorende WMS. Ook omdat je in Qgis zelf veel meer controle hebt over wat je wilt zien door bv alleen de voor jou belangrijke gegevens aan te vinken.
Ik ben ook bezig de A1 (maxsnelheid) borden te vergelijken met de maxpeed van highway. Daar kom ik binnenkort op terug.
Even terug naar jouw post.
Ik begrijp je vragen denk ik niet goed. Wil je met 1 vanuit JOSM kunnen springen naar een Qgis desktop bestand (locale computer?) of wil je naar een Qgis cloud omgeving springen (bv een QgisCould map?).
Ik weet niet of het volgende een oplossing/workaroud is voor 2 maar als borden overlappen zijn het waarschijnlijk borden van een ander type. Bv een C en een G bord. In dat geval kun je een kopie maken van de laag en dan in het origineel alleen de C borden aanvinken en in de kopie de rest.
In QGIS heb ik zowel de borden- en de RWS-laag geladen en die is ingezoomd op zeg de Mendelhof in Hoogeveen.
In Josm ben ik bezig om de maximum snelheid voor de Grote Drift in Beilen bij te werken, dus Josm is ingezoomd op de Grote Drift in Beilen
Wat ik nu graag zou willen is een knop in Josm zodat QGIS zoomt naar de Grote Drift in Beilen, net zo als ik dat nu met de custom URL doe voor de Verkeersbordenkaart van @smootheFiets.
Ik kan de custom URL van harte aanbevelen, ik gebruik het zeer regelmatig om OSMOK, de verkeersbordenkaart of Slagboom en Peeters te raadplegen.
Wellicht is het mogelijk om Qgis te laten inzoomen op een locatie die door een proces wordt aangeroepen. Ik weet dat niet maar ben dan ook geen Qgis expert. Je zou je vraag eens op https://geoforum.nl/ kunnen stellen want daar is een QGIS subgroep en zit veel kennis (en ook een Qgis ontwikkelaar als ik het goed heb) .
@Allroads had me een privé bericht gestuurd met een link naar:
Niet precies dezelfde vraag (ik wil alleen de kaart centreren/zoomen, geen nieuwe layer laden) maar via z’n file lijkt me niet de manier.
De knoppen nagelopen maar QGIS heeft geen knop of function om naar een coördinaat te springen zover ik kan vinden.
Even gekeken in de manuals maar misschien is met:
wat te doen.
Een GPS valt te emuleren en die zou dan de locatie moeten krijgen van Josm, te doen maar niet triviaal. Misschien is dan datalyze-solutions / QgsRemoteControl een beter begin, volgens de beschrijving doet dat wat ik wil alleen op basis van een andere computer die ook QGIS draait.
Na meer hulp van @Allroads de Lat Lon Tools plugin geïnstalleerd en dat geeft een Zoom to Coordinate:
Dan in Josm de coördinaten van een punt kopiëren met Edit → Copy Coordinates of Ctrl + Shift + C
Vervolgens dat in de "Enter ‘Latitude, Longitude’ plakken en de kaart wordt daar gecentreerd en je krijgt er ook nog een rode + bij op de precieze locatie.
Dank voor het melden. Zoals je gemerkt heb maak ik nu dagelijks een geopackage met niet alleen alle borden maar ook de “mogelijke fouten” in OSM. Zie plaatje.
Het klopt dat er bij de laag “Alle borden” wat fout gaat met de labeling. Ik heb dat nu aangepast dus hopelijk gaat het vandaag goed. Wat ik alleen niet kan verklaren is het label bij jouw onderste plaatje. Bij mij was ie inderdaad niet juist maar zag er toch anders uit. Kan het zijn dat jij een ander (oud?) project bestand gebruikt en niet degene die in de geopackage ligt opgeslagen? (die met de rode pijl)
Dus inderdaad geen project bestand in het geopackage.
Als ik dat herhaal met Verkeersborden_NDW_20240204.gpkg, “New”, selecteer het .gpkg bestand en dan “Connect” dan zie ik hetzelfde als hierboven alleen 20240203 is gewijzigd in 20240204.
Bestand van hier, md5sum .gpkg: 3feab05bf4d037be5ed8be1475493abf
Dus het lijkt alsof dat projectbestand niet mee komt.
Na beter kijken zie ik deze foutmelding in de log Messages
2024-02-04T10:55:03 CRITICAL Qt : No node found for item that was just removed: QUrl(“file:///home/emvee/Documents/OpenStreetMap/Verkeersborden_NDW/README.txt”)
Het projectbestand zit wel in de geopackage. Het plaatje dat jij toont is de datasource manager. Daar zie je inderdaad het projectbestand niet omdat dat geen data is (vermoed ik). Kun je eens het volgende proberen. In Qgis menubalk: View->Panels en dan “browser” aanvinken. Zie je dan iets dat lijkt op dit plaatje?
Ja, met de Browser heb ik wel een Verkeersborden project, good catch!
Openen ging niet vanzelf bij het openen waren alle layers niet beschikbaar (“Handle Unavailable Layers”) maar het probleem was op basis van de output snel duidelijk, ik had het bestand hernoemd met een datum tag maar het project bestand/object verwacht het originele formaat. Dat ongedaan gemaakt en nu werkt het. Handig dat nu ook de andere layers gelijk beschikbaar zijn.
Mooi dat het werkt. Die data van de extra lagen is (net als alle OSM highway) ook beschikbaar vanuit mijn QgisCloud Postgis DB. Als je een Qgis cloud account hebt kun je de data ook daar ophalen. Geef dan ff je DB naam door dan kan ik je “select” rechten geven of alle tabellen. (NB dat geldt ook voor andere Qgis Cloud gebruikers)
Overzicht bij meerdere verkeersborden op één plek, misschien is dat gewoon gewenning want ik zag dat bij inzoomen in QGIS meerdere verkeersborden op één plek wel zichtbaar worden, z’n pop-up is echter handiger:
George heeft nog plaatjes (onzeker hoe betrouwbaar, maar handig voor bijvoorbeeld de naam voor een kombord) en details:
Ik vindt de RWS laag goed om snel een indicatie te krijgen voor gebieden waar maxspeed nog ontbreekt. RWS is regelmatig fout maar ook met 85…95% goed is het bruikbaar.
Jou WMS lagen zijn handig omdat je dan gelijk in Josm kan zien waar de borden staan, naar QGIS schakelen is toch een extra stap.