Nawigacja piesza współpracująca z Google Maps

Witajcie,
poszukuję nawigacji która współpracuje z mapami google, tzn. wytyczam sobie trasę pieszą w maps.google.com i potem wysyłam sobie link do tej mapy na maila i potem z tego maila do jakiegoś programu. Chcę aby na mapie mieć zaznaczone obiekty które chcę zwiedzić.

A może jest jakiś dedykowany program do pieszego zwiedzania, żeby można wytyczyć trasę, pozaznaczać co chce się zobaczyć i żeby całość współpracowała z gps. Dziekuje.

Witaj,

z tego co wiem Google nie posiada prostej możliwości eksportu trasy do jakiegokolwiek zjadliwego formatu (taki urok map Google, wbrew pozorom nie są dla użytkowników bardzo przyjazne). Niby można spróbować jakiejś protezy typu GMapToGPX, ale nie wiem czy i jak to działa.

Osobiście (i prawdopodobnie jak każdy na forum OSM) polecam skorzystanie z routingu działającego na bazie OSM.

  • przez strony, np.: http://graphhopper.com/maps/ lub http://map.project-osrm.org/ (OSRM nie ma nawigacji pieszej lub choćby rowerowej?!). Tutaj bez problemu wyeksportujesz trasę do GPX, którą większość pieszych aplikacji bez problemu odczyta (osobiście używam na moim dumbphonie darmowego Trekbuddy, dla przeciętnego człowiek może z początku dość toporny program, ale w wypadku tego telefonu wielkiej alternatywy nie ma),
  • przez program na komputer, np. Viking lub Marble (eksport tylko do KML?), i znowu wrzucach plik do aplikacji,
  • przez dedykowaną aplikację na smartfona, np. OsmAnd.

Pieszy/rowerowy jest na np. http://openrouteservice.org ogólnie ma parę fajnych funkcji jak np. omijanie obszarów. Nie wiem jak jest z eksportem bo nigdy nie korzystałem

Nie. OSRM na razie ma tylko routing samochodowy.

Gwoli ścisłości, osrm ma również routing rowerowy, nie jest on włączony na stronie map.project-osrm, strona to tylko pokaz możliwości tego routingu.
Generowanie plików dla rowerów w osrm jest dużo bardziej długotrwałe niż samochodowych, to oczywiście ma wpływ na ich wielkość (dla Polski samochodowe zajmują około 1.3GB a rowerowe 2.3GB), no a to finalnie na wymagania ram.
No i oczywiście dla pieszych byłoby to teoretycznie jeszcze więcej, bo w grę wchodziłoby użycie footway.

Openroutenavigation.org niedawno przeładowali dane, ale długo mieli dane sprzed kilku lat chyba.
Jest jeszcze http://yournavigation.org/ - ale również mają stare dane.

Do wyznaczania tras jest jeszcze BRouter: http://h2096617.stratoserver.net/brouter-web/
A miejsca warte odwiedzenia można dość łatwo zrobić przy pomocy dowolnego prawie programu do planowania wycieczek ;), np. qlandkartegt: http://www.qlandkarte.org/
tu jest jakiś obrazkowy tutorial: http://www.qlandkarte.org/screencasts/qlgt_plan_tour.htm
a tu jest zapowiadający się bardzo ciekawie tutorial, ale niestety po niemiecku (dla mnie niestety): http://blog.dafb-o.de/tourenplanung-mit-qlandkartegt/

Ja zwykle robię to tak, że miejsca warte odwiedzenia robię jako listę waypointów, trasę jako trasę (route), wtedy miejsca warte odwiedzenia wyświetlają się jako gwiazdki (choć chyba można ustawić inaczej), a trasa jako trasa. Potrzebny jest jeszcze program potrafiący jakkolwiek nawigować wzdłuż trasy gpx, ale tu wybór zależy od użytego sprzętu (odbiorniki garmina radzą sobie z tym bez problemu).

http://maps.skobbler.com/ też ma routing, choć dane (i mapy) odświeżają chyba co kilka miesięcy. Edycja: trzeba się zarejestrować, żeby zapisać trasę… W ogóle dlaczego osm.org nie wygląda i działa podobnie jak skobbler? Wg mnie to wzór jak serwis OSM powinien się prezentować — przejrzysty, funkcjonalny, ładny. :confused:

Ogólnie najbardziej podoba mi się chyba graphhopper, choć mogliby dane do routingu odświeżać nieco częściej niż co kilka tygodni. I domyślną mapę dać taką, która odświeża się częściej niż co parę miesięcy.

http://komoot.de - można zaplanować trasę i wyeksportować do GPX, jeszcze profil wysokości i mapkę poglądową do wydruku zrobi.

Wow, fajne. Graphhopper właśnie został zdeklasowany (przynajmniej jeśli chodzi o nie-samochodowy routing). Routing widzę sprzed co najmniej tygodnia, ale mapy dość świeże.