Jak za pomocą Overpass API pobrać nody, które nie mają jakiegoś tagu? W tym przypadku konkretnie chodzi mi o nody miejscowości, które uległy zepsuciu przez RedBota. Często takie nody mają tag population= i wikipedia= , a nie mają np. place= i/lub name=
Da się skonstruować takie zapytanie?
Tlumacze odpowiedz zza miedzy:
Wedlug:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API/Language_Guide
mozna zrobic taki myk:
Bounding box trzeba oczywiscie dopasowac.
Działa, dzięki.
Oprócz bbox-a trzeba tam również zmienić linię out body; na out meta;, bo w pierwszym przypadku pliku nie da się otworzyć w JOSM.
Dla lubiących XML-a, regułka po konwersji:
<osm-script>
<query into="_" type="node">
<has-kv k="population" modv="" v=""/>
<has-kv k="name" modv="not" regv="."/>
<bbox-query into="_" s="49.0" w="20.1" n="52.0" e="23.00" />
</query>
<print from="_" limit="" mode="meta" order="id"/>
</osm-script>
To jest przykład dla Podkarpacia, które dzisiaj przejrzę. Chętni mogą przejrzeć swoje regiony ustawiając odpowiedni bbox-query dla swojego regionu.
Regułkę wkleja się tutaj: http://www.overpass-api.de/query_form.html
Przy pracy z tymi obiektami w JOSM dobrze jest sobie utworzyć filtr o zawartości place= name=**, dzięki czemu poprawione węzły ukrywają się, dając obraz postępu.
Warto się tym zająć, bo zdarza się, że nawet miasta wojewódzkie są przetrącone, np. dotknęło to Rzeszowa i Krakowa