Może subreddit OSM Polska?

Tak patrzę na niektóre dyskusje po kilkadziesiąt i więcej postów i myślę, że jest mało chętnych, aby tyle czytać, żeby dowiedzieć się, jakie są konkluzje lub główne argumenty. Myślę, że często także dyskutujący też nie mają takiej pewności,
poza tymi, którzy wierzą, że zawsze mają rację.
Jakby przenieść dyskusje to na Reddicie przynajmniej byłoby wiadomo jakie opinie cieszą się większym poparciem milczącej większości i byłby lepszy feedback ze strony zwykłych użytkowników.

Nie wiem czy zauważyłeś, ale obecnie są reakcje pod postami. :smiley:

6 Likes

Dzięki, nie zauważyłem. Jednak Redditorów jest chyba więcej niż openstreetmap forumowiczów.

reddit wymaga osobnego konta i ma reklamy, ma mniej mapujących w Polsce w OSM niż to forum

reddit w nowej wersji ma też dużo gorszy interfejs niż to forum

5 Likes

Ja w pełni odciąłem się od reddit kiedy był ten cały blackout. Nie lubię kiedy dana platforma nie szanuje swoich użytkowników i skupia się wyłącznie na monetyzacji. Uważam, że brakuje na internecie takich niezależnych forów dlatego też głosuję na nie. Pozdrawiam! :crab:

7 Likes

Mamy to forum.
Mamy grupę na fejzbuku.
Mamy serwer Discorda.
Mamy kilka grup na Telegramie.

Jeszcze tylko Reddita brakowało. I frytek.

Oczywiście można taką grupę założyć, ale po co i kto tam pójdzie? Moim zdaniem, kanałów komunikacji już jest za dużo.

8 Likes

Mapujący to nie jest większość użytkowników OSM i drzewko odpowiedzi znacznie ułatwia czytania i uczestnictwo w podwątkach w długich dyskusjach. Tego nie ma w innych kanałach.

Zależy od preferencji danej osoby.
Moim zdaniem jeżeli dyskusja wymaga drzewka to powinna być podzielona na kilka wątków.

W temacie artykuł twórcy Discourse (program, na którym stoi to forum): Web Discussions: Flat by Design

To zależy, po pierwsze nie da się przewidzieć, jak dyskusja się rozwinie i gdzie się skoncentruje, czy np. będzie zajadła i mało mądra dyskusja 2 osób, po drugie, dzielenie na wątki wymaga pracy i analizy, na ile wątek jest samodzielny, a nie każdy będzie, a tak minus i zamykamy nudy i odpowiedzi na to np. słabe żarty.

Możesz założyć konto w OSM i nie mapować, ci frajerzy nawet tego nie sprawdzają :crazy_face:

Nawet więcej:

https://openstreetmap.community

3 Likes

No właśnie. Z tym, że część wyliczonych kanałów nie jest specyficznie polska, np. serwer Mastodona.

Prawdopodobnie masz rację, ale w komunikacji najważniejsi są ludzie. Łatwiej uzyskasz informację w kanale, gdzie są “wszyscy”, niż w jednym ze stu kanałów, na którym jest kilkanaście osób, dla których akurat dany kanał jest technicznie najwygodniejszy.

Przy czym nie mówię, żeby likwidować istniejące kanały, np. grup na Telegramie jest kilka, bo większość ma zawężony obszar zainteresowań (lokalne, albo tematyczne, np. o OsmAndzie), a fejzbuka odbieram jako dobre miejsce dla osób zaczynających przygodę z edycją, albo mających pytania w ogóle nie dotyczące edycji - po prostu dlatego, że fejzbuk jest miejscem, gdzie oni już siedzą i tam właśnie zaczną szukać.

Zatem jeśli sądzisz, że na reddicie jest wystarczająco dużo ludzi, którzy zaczną poszukiwania informacji właśnie tam - nikt Ci nie zabroni takiego subreddita założyć. Zarejestrujemy na liście dostępnych kanałów i zobaczymy, czy ktoś będzie pytać, a ktoś odpowiadać. Niczym strasznym to nie grozi, w najgorszym wypadku będziemy mieć kolejny praktycznie martwy kanał komunikacji, nie pierwszy i nie ostatni.

3 Likes

Jak to ma być forum dla osób związanych z OSM a którzy nie mapują to może Reddit ma sens.

No właśnie, jeśli tu nie ma dużej liczby chętnych na Reddita, taki subreddit dużego sensu nie ma, zwłaszcza jak nie będzie dyskusji, jaka ma być OSM.

I jeszcze jedno, głosowanie na posty ułatwia pracę moderatorom wyróżniając, a właściwie chowając, szczególnie negatywne posty.

Nie odnotowałem tutaj dramy wymagającej takich narzędzi. Na forum raczej nie trafia nikt przypadkowy, więc może się to przydaje, ale bardziej na Reddicie niż tutaj.

Poza tym po 2023 z Reddita się najwyżej odchodzi. Sam należę do grona osób, które usunęły tam konto. Rzecz jasna jeżeli ktoś chce tam pomagać albo promować OSM, to nie będę mu bronić, ale wolałbym nie tworzyć fragmentacji kolejnym oficjalnym kanałem komunikacji.

1 Like