Masowe uzupełnienie tagów węzłom historic=archaeological_site

Witam

Postanowiłem uzupełnić tagi węzłów historic=archaeological_site o tag url i to jest post z dyskusją

Plan

Zamierzam wybrać wszystkie węzły z tagiem historic=archaeological_site (albo historic_1=archaeological_site) które są niekwestionowanie zidentyfikowane – tzn. mają tag ref:inspire (albo ref:nid który uda się odszukać w nid), ale nie mają tagu url i dodać im tag url z linkiem do ich strony w https://zabytek.pl/.

Wykonanie

Każdy wybrany węzeł będzie miał ref:inspire więc powiązanie obiektu z jego stroną w zabytek.pl będzie precyzyjne – strona w zabytek.pl będzie dotyczyła dokładnie tego co jest pod węzłem; jeśli węzła nie da się skojarzyć z jego stroną w zabytek.pl – tag url dla niego będzie pominięty.
Nie będę zmieniał lokalizacji ani tagów węzła – jedynie pododaje url tym które go nie mają (pominę też te z website i odmianami – nic co ma jakiś link – nie dostanie dodatkowego).

Spodziewane problemy

Wydaje mi się że ze strony węzłów nie ma żadnego zagrożenia – wybrane będą wyłącznie te które mają i ref:inspire i archaeological_site (albo historic_1) – nie trafi się żaden przypadkowy węzeł (chyba że został źle opisany, ale na to nic się nie poradzi – będzie musiał być czym został stworzony).
Trochę gorzej będzie po stronie zabytek.pl – ich adresy często mają w sobie nazwę obiektu: ‘https://zabytek.pl/pl/obiekty/czulczyce-kolonia-grodzisko’ itp. a czasem coś w rodzaju identyfikatora ‘https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-288408’, nie wiem czy im coś pewnego dnia nie strzeli i nie zmienią tych adresów na takie ‘z nazwą’ – ale może zrobią przekierowanie i wszystko skończy się dobrze.

Inspiracja

Na zabytek.pl jest mnóstwo różnego rodzaju dziwacznych miejsc archeologicznych - niemal wszystkie mają zdjęcia i opisy, pododawanie węzłom w osm odnośników do zabytek.pl wydaje mi się odpowiednie.

Mógłbyś podać przykład obiektu przed edycją i po niej?

Coś w tym rodzaju :

przed:


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<osm version="0.6" generator="CGImap 0.8.1 (19394 thorn-01.openstreetmap.org)" copyright="OpenStreetMap and contributors" attribution="http://www.openstreetmap.org/copyright" license="http://opendatacommons.org/licenses/odbl/1-0/">
 <node id="4711404796" visible="true" version="7" changeset="83600056" timestamp="2020-04-15T15:17:20Z" user="Stefan Paluch" uid="52903" lat="52.5105052" lon="16.4974539">
  <tag k="historic" v="archaeological_site"/>
  <tag k="name" v="Gródek"/>
  <tag k="ref:inspire" v="PL.1.9.ZIPOZ.NID_A_30_AR.37182"/>
 </node>
</osm>

i po uzupełnieniu


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<osm version="0.6" generator="CGImap 0.8.1 (19394 thorn-01.openstreetmap.org)" copyright="OpenStreetMap and contributors" attribution="http://www.openstreetmap.org/copyright" license="http://opendatacommons.org/licenses/odbl/1-0/">
 <node id="4711404796" visible="true" version="7" changeset="83600056" timestamp="2020-04-15T15:17:20Z" user="Stefan Paluch" uid="52903" lat="52.5105052" lon="16.4974539">
  <tag k="historic" v="archaeological_site"/>
  <tag k="name" v="Gródek"/>
  <tag k="ref:inspire" v="PL.1.9.ZIPOZ.NID_A_30_AR.37182"/>
  <tag k="url" v="https://zabytek.pl/pl/obiekty/g-289809"/>
 </node>
</osm>

żadnych tagów zmienionych - wszystko jak było - dochodzi tylko url

Jeśli nie ma więcej uwag - to ja pozbieram dane i wrzucę zmiany kiedy będzie gotowe :slight_smile:

A tych zmian dlaczego nie zrobiłeś w jednym zestawie zmian, tylko każdy punkt jako osobny zestaw?

Jakiś import aktualnie się odbywa, w ciekawy sposób ukryty - changesety po 1 obiekcie i fake’owy JOSM.

https://www.openstreetmap.org/changeset/83706550

Edit:
I jak to z importami bywa - z duplikacją obiektów - https://www.openstreetmap.org/node/7414492685
oraz z wieloma obiektami, po których nie ma żadnego śladu - widać tylko ładne, równe pole.

Userowi Stefan Paluch vel josskeylor należy się jakiś specjalny order. Sposób w który wykonał edycje bardzo utrudnia bezbolesne ich wycofanie. :rage:
Jestem w tracie próby tego, proszę nie tykać póki co.

Tak, ten import jest wykonany w złym stylu. Aczkolwiek według NID coś tam może być. Wyszukałem na stronie https://mapy.zabytek.gov.pl/nid/ numer ref z importu, czyli ‘PL.1.9.ZIPOZ.NID_A_06_AR.1767’ i znalazło tam taki obiekt.

Nie mniej jednak Stefan Paluch zbyt długo nie czekał na odzew społeczności w swoim wątku Masowe uzupełnienie tagów węzłom historic=archaeological_site i zaczął działać.

Wycofanie wszystkich zmian raczej nie będzie zbyt skomplikowane, gdyż wszystkie importy są zrobione z nowego konta:
josskeylor, edycje 2162, Mapuje od: kwiecień 16, 2020

Potem uzupełnił je ze swojego, co komplikuje revert.

Edit: Revert udało mi się zrobić. Sprawdźcie, czy czegoś jeszcze nie powinienem wycofać.

https://www.openstreetmap.org/changeset/83752254

Edit 2: poprosiłem moderatorów tego forum o przeniesienie postów do tamtego wątku.

Przepraszam za kłopot, nie wiedziałem że moje uzupełnienie obejmie złe węzły. Uzupełnienie o tagi inne niż url faktycznie nie było dyskutowane – ale to wydało mi się formalnością, uzupełnieniem tagów (one są z https://dane.gov.pl/dataset/210,rejestr-zabytkow-archeologicznych/resource/21154/table, wydaje mi się że można ich używać w osm – piszą że każdy może – https://dane.gov.pl/knowledge-base/faq)), nie zmodyfikowałem przy tym, ani nie usunąłem żadnego z istniejących tagów – nie przytrafiła się tym węzłom żadna krzywda – dostały tylko precyzyjniejsze opisy. Patrząc z drugiej strony - to był najprawdziwszy nielegalny import, ale czy trzeba dyskutować o każdym uzupełnieniu – nawet tak banalnym?

Teraz wszystkie węzły są pousuwane - mogę przywrócić te które sprawdziłem?

Marek-M wspomniał że nie czekałem na społeczność – ile zwykło się czekać aż wprowadzi się modyfikacje?

Tydzień.

Edit:

Twierdzisz więc, że nic nie wiedziałeś i nic cię nie łączy z autorem tego dziwnego importu, josskeylor’em?

Nie łączy, nie wiem kto to jest.

Stefan Paluch, zatem jest niesamowity zbieg okoliczności, że Ty i josskeylor pomyśleliście o tym samym w jednym momencie. Na Twoim koncie znajdują się edycje grupowe ale josskeylor pojechał po bandzie i każdy węzeł wrzuca do oddzielnych changesetów.

Nie wiem o czym myślał josskeylor, ale jego węzły też miały ref:inspire. Mam csv z listą różnych archeologicznych dziwactw i każdy ma tam kod inspire, chciałem się dokładniej im przyjrzeć więc przyporządkowałem do nich strony z zabytek.pl. Zauważyłem że wiele rzeczy w osm które mają kod inspire albo nid nie ma tagu url – doszedłem do wniosku że tu mogę pomóc i dopisać url tym węzłom z osm których kod mam w csv – to błahe uzupełnienie - twórcy węzłów nie powinni mieć nic przeciwko temu – nie zależało im przecież na url - jeśli będą chcieli to zmienią go na swój własny, a dla ludzi którzy się tym interesują może być pomocne. Później uzupełniłem węzły o resztę tagów – bo to jest komplet z identyfikatorem inspire – nie ma powodu żeby ich nie uzupełniać - nie sądzę żeby twórcy węzłów protestowali, a przede wszystkim - to może się komuś przydać.
Przyznaję że usuwanie węzłów które uznałem za nieistniejące było pochopne – przyglądałem się im na lidar i na ich miejscu było pole, albo parking – usunąłem je z myślą o kimś kto wybierze się na wycieczkę zobaczyć jakieś grodzisko a trafi na środek pola, ale – jak zauważyłeś – one są na mapie nid, teraz myślę że lepiej będzie im ustawić layer -1 albo jakoś zasygnalizować że one tam były – ale teraz nie istnieją – żeby nikt nie chodził ich oglądać bo już nie ma czego.

Takich obiektów jest 145, można to więc zrobić ręcznie, każdy z osobna weryfikując.

Słusznie je usunałeś - jest to zgodne z https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Verifiability

layer=-1 nie do tego służy, a w OSM nie mapujemy przeszłych, nieistniejących już obiektów. OSM nie powinien być kopią rejestrów urzędowych, nie jest zresztą w stanie ich zastąpić, choćby z tego względu, że dane u nas same się nie aktualizują.