Maps.me a Magic Earth czy Google Maps

Cześć,

Jako, że jestem wielkim zwolennikiem open source i tam gdzie mogę używam wolnego oprogramowania, chciałem dać szansę nawigacji Maps.me.
Znalazłem jeden mankament, który niestety dyskwalifikuje tą nawigację w moich oczach - nawigacja nie działa przy zgaszonym ekranie (co mnie rozprasza przy jeździe autem) - moim zdaniem jest to bardzo ważna użyteczności - wygodna i oszczędza baterię, szczególnie np. przy wędrowaniu. Konkurencja ma takie rozwiązania od lat (Google Maps czy Magic Earth oparte na OSM, ale niestety nie jest open source).

Jest nawet issue zgłoszone od 2017 roku, ale niestety nic się nie zadziało…
https://github.com/mapsme/omim/issues/5405
https://github.com/mapsme/omim/issues/13056

Zastanawiam się czy jest bardzo trudne dodanie takiej funkcjonalności czy może przeważają jakieś tematy ‘polityczne’, aby nie dodawać takiej opcji?
Jestem laikiem i ja to rozumiem po prostu, że dopisać w kodzie programu, że ‘jeśli włączony jest tryb nawigacji, po wyłączeniu ekranu, aplikacja ma ciągle pozostać aktywna (nie usypiać procesu)’ - czy jest ktoś na tym forum, kto mógłby mi wytłumaczyć jak bardzo trudne może być dodanie takiej funkcjonalności?
W tym drugim wątku na github, h1z1 pisze, że zrobił to in ‘the hardway’ ale niestety nie podzielił się jak to zrobił.

Korespondowałem z supportem Maps.me, sugerowałem nawet zrobienie jakiejś zrzutki na np. kickstarterze czy coś - generalnie odpisano mi, że nie jest to na ich liście priorytetów, jest ryzyko, że nie da im to oczekiwanych korzyści i tylko przepalą kasę, itp. …

Zastanawiam się czy jesteśmy może wstanie naszymi lokalnymi siłami napisać taki patch do Maps.me, aby dodać jej opcję działania przy wyłączonym ekranie?

Tu jest chyba odpowiedź na twoje pytanie :slight_smile:
Patrząc na liczbę zgłoszonych i nierozwiązanych problemów, nikt się tym nie zajmuje. Sądząc po tym https://telegra.ph/What-happened-to-the-old-MAPSME-12-20 to ich priorytetem jest raczej zarabianie, a nie funkcjonalność.

maps.me ma problemy (różnego rodzaju) i go nie polecam

mapy.cz dla nawigacji pieszej/rowerowej jest dużo lepsze

Magic Earth i Yanosik słyszałem że jest OK dla nawigacji samochodowej (nie korzystam)

Osmand ma sporo funkcji, aż za dużo

To też im nie wychodzi, firma jest deficytowa i dlatego sprzedali ją nowemu właścicielowi

Dzięki za odpowiedzi,

A odnośnie napisania takiego ‘patcha’, aby załatwił taką funkcjonalność - ktoś orientuje się czy to jest trudne?

Jest jeszcze osmand, ale ma duże ograniczenia dot. pobierania map w wersji darmowej :slight_smile:

Osobiście polecam Magic Earth. Nie jest idealny, ale póki co mnie nie zawiódł. OsmAnd na co dzień się średnio nadaje, bo, przynajmniej jak ja go próbowałem, wyszukiwanie trasy trwało kilkanaście minut, a na dłuższych trasach trzeba się było bawić w robienie punktów pośrednich.

Nie jet to chyba potwornie trudne,

Tyle że MAPS.ME teoretycznie jest open source ale bez potrzebnej dokumentacji i nie byli zainteresowani podaniem w jaki sposób to zbudować

https://github.com/mapsme/omim/issues/7026
https://github.com/mapsme/omim/issues/6999
https://github.com/mapsme/omim/issues/6890

Ktoś miał plany zrobić forka maps.me ze względu na zmianę właściciela który zepsuł już aplikację na iOS.

Nie wiem na ile im idzie: https://github.com/mapsme/omim/issues/14073#issuecomment-748677617 https://telegra.ph/What-happened-to-the-old-MAPSME-12-20

Ja do tych softów dodam od siebie jeszcze Navmii :wink:

Wielokrotnie już przerabiałem i testowałem różne nawigacje i stwierdziłem już dawno temu że OsmAnd jest idealny a wręcz niezastąpiony dla rowerzysty, jeszcze jak sobie ustawimy program dodatkowo do obliczania tras taki jak BRouter to już jest poezja. Dla obliczania tras dla pieszego i prowadzenia do punktów również jest świetny.

Inną kwestią jest jak OsmAnd sprawdza się w nawigacji samochodowej. Tutaj też z biegiem lat OsmAnd się znacznie poprawił co nie znaczy że jest już wystarczająco dobrze. Jednak OsmAnd mimo że posiada braki w trybie nawigacji samochodowej to ma nadal jedną ogromną przewagę nad każdą inną nawigacją - można w nim aktualizować dane map nawet co godzinę. Niby tylko w wersji płatnej programu, ale nie zmienia to faktu że jest to bardzo duża przewaga OsmAnd. Przypuśćmy że zaktualizujemy mapy a ktoś po jednym dniu wypuści bardzo ważną poprawkę. A my możemy już ją mieć po godzinie w OsmAnd. A w innych programach będzie to po tygodniu lub miesiącu.

Aktualizowałem pewne rzeczy w mapie OSM i poprawki pojawiały się z dużym opóźnieniem w programie Magic Earth. Do jako takiej nawigacji samochodowej oczywiście nadal będziemy mieć w miarę aktualne mapy (miesięczne). Ale jednak OsmAnd mimo że jest nadal toporny dla nawigacji samochodowej (nie posiada np. widoku 3D) to jest już dłużej na rynku przez co jest pewniejszy. Jeśli chcemy być na bieżąco z aktualnymi zmianami na drogach OsmAnd będzie lepszy bo poprowadzi nas po aktualnych drogach na których często ktoś coś zmienia.

Osobiście miałem kilka nawigacji zainstalowanych jednocześnie, ale później stwierdziłem że lepiej mieć jedną główną do wszystkiego. Po pierwsze mapy potrafią zajmować dużo pamięci. Jeśli nie mamy ponad 120 GB pamięci to trzymanie wielu nawigacji mija z celem. Dlatego zostałem przy jednej czyli OsmAnd. Wcześniej nie byłem zbyt zadowolony z szybkiego działania OsmAnd. Ale gdy zmieniłem na lepsze urządzenie (dobry procesor + dużo RAM) to OsmAnd zaczął o wiele lepiej działać.

Ostatnio przetestowałem nawigacje Maps.me, OsmAnd, Google Maps, Magic Earth, MapFactor i GuruMaps tym razem jako kurier na rowerze przez tydzień i muszę przyznać że najlepiej wypadła nawigacja Magic Earth. Była najmniej irytująca wyszukiwala mi w punkt konkretne adresy bez irytującego wyszukiwania. Co dziwne też jako jedyna wytyczała poprawne trasy uwzględniając ścieżki rowerowe gdzie OsmAnd który wydawał się w teorii najepszy nie wyznaczał tak sprytnie tras i okazał się w końcu najmniej skuteczny. Magic Earth był też najczytelniejszy podczas jazdy i prowadził bardzo płynnie. Niestety wadą nawigacji każdej było to że trzeba było pozostać w ruchu aby określić kierunek jazdy.

Ciekawą propozycją może być jeszcze https://pl.mapy.cz - dzisiaj testowałem i całkiem nieźle wytycza trasy, chociaż na ścieżkach rowerowych w mieście potrafi się pogubić i prowadzi drogą razem z samochodami.

Potestuj jeszcze komoot. Na jedno miasto możesz używać darmo. Jak dla mnie wyszukuje drogi rowerowe aż za dobrze :slight_smile:

Testowałem koomot a nawet niemiecką specjalna nawigacje dla rowerów o nazwie bike citizens. I żadna nie prowadzi tak dobrze jak Magic Earth. Jako jedyna nawigacja poprowadziła mnie dzisiaj skrótem drogą obok kościoła dzięki czemu ominąłem trudny manewr w lewo ze znakami świetlnymi. A przecież Magic Earth nie jest nawet dedykowany dla roweru tylko bardziej do samochodu. Jeszcze do tego jest mega czytelny w pełnym słońcu, nie trzeba się bawić w jakieś modyfikacje czy inne bajery. Będzie u mnie od dziś jako główna nawigacja. Mam nadzieję że jeszcze rozwiną bardziej program o dodatkowe opcje.

Pod rower całkiem dobrze mi się sprawdza Naviki: https://www.naviki.org/pl/naviki/
Można planować trasy na kompie a potem wykorzystać je w telefonie. Ale działa też jak typowa nawigacja.

Najlepsza jaka znalazłem do roweru to aplikacja cyclers. Ma bardzo dużo opcji z myślą o rowerzystach. Oparta na mapach opestreetmap. Nie wiem czy w wersji płatnej jest opcja pobierania map offline.
https://cyclers.tech/ Aby zmienić niektóre funkcje trzeba wykupić płatna wersję. Na szczęście domyślnie program jest dobrze ustawiony i można używać nawigacji nawet bez płatnej wersji o ile nie przeszkadza nam brak widoku 3D.

Nawet niezła jest ta mapa https://cyclers.tech/. Trasy rowerowe wytycza dość podobnie do mojego pomysłu. Dzięki!

Od paru lat do samochodu używam Magic Earth. Oprócz tego że jest szybka, czytelna i można używać offline (żre przy tym sporo mniej baterii), to ma jeszczę tę zaletę, że prowadzi raczej główniejszymi drogami, a nie przez opłotki. Przykładowo dojazd od strony Bolkowa do Karpacza. Magic Earth Pokazuje po ludzku DK3 do Jeleniej Góry, tam przeskakuje na DW367, i potem prosto na Karpacz. Google (i nie tylko on) z kolei ciągnie przez Wojanów, caaałą Łomnicę i takie uliczki w Mysłakowicach, że nawet Street view nie odważyli się tam wpuścić.

Próbowałeś mpy.cz ?

Kiedyś dużo z niego korzystałem (w sumie na PC nadal używam), ale przesiałem się na Locusa. No i nie do samchodu. To na piechotę i rower.

Fajna ta Cyclers. Ładna i dobrze można sobie zwizualizować nawierzchnie. Dla mnie jednak jedna bardzo podstawowa wada: stare dane, na oko sprzed pół roku w stosunku do OSM, co niestety dyskwalifikuje tą mapę.

Widzę na niej POI które dodałem dokładnie 8 dni temu, także w mojej okolicy są świeże dane.