Mapping needs following the floods

Hello everyone,

(Below I’m including a Slovenian translation of this message, created using DeepL.)

My TomTom colleagues and I were saddened to hear about the severe floods that hit your country earlier this month. We hope you and your loved ones are doing okay and haven’t suffered too much damage.

I was wondering if there are any specific mapping needs in Slovenia following these floods. If so, my team can assess how we could help.

I would also be interested to know if we should be careful about editing in certain areas affected by the disaster during our activities (such as this project which I just posted about.)

I welcome all information and wish you the best.

Kind regards,

Marjan


Pozdravljeni vsi,

s sodelavci podjetja TomTom smo z žalostjo sprejeli novico o hudih poplavah, ki so v začetku meseca prizadele vašo državo. Upamo, da je z vami in vašimi bližnjimi vse v redu in da niste utrpeli prevelike škode.

Zanimalo me je, ali so v Sloveniji po teh poplavah kakšne posebne potrebe po kartiranju. Če je tako, lahko moja ekipa oceni, kako lahko pomagamo.

Zanima me tudi, ali moramo biti med našimi dejavnostmi (kot je ta projekt, o katerem sem pravkar objavil) previdni pri urejanju določenih območij, ki jih je prizadela nesreča.

Pozdravljam vse informacije in vam želim vse najboljše.

Lep pozdrav,

Marjan