Mapowanie w terenie - sposoby, narzedzia, reakcje ludzi itp

To jeszcze wrzucę jak wygląda mój sprzęt, chociaż nie jest tak oryginalny jak to co ma rmikke:

Ślad przejazdu zbieram przy pomocy osmtracker, jeśli trzeba coś zapisać to niestety trzeba się zatrzymać i wklepać. W większości sytuacji wystarczy jednak zrobić zdjęcie i czasem nawet da się nie zatrzymywać.

Pojedynczy ślad jest oczywiście niedokładny, więc tam gdzie widać drogę na ortofotomapie - używam jej do skorygowania położenia, natomiast w lasach do nanoszenia/aktualizacji dróg leśnych używam warstwy cieniowania - nawet mało używana droga jest prawie zawsze widoczna.

Zdjęcia wyglądają np. tak:

Zdjęcia z przejazdu przerabiam przy pomocy exiftool na GPX i już można korzystać w edytorze. Akurat korzystam z JOSM - ale to przez Wiki i niniejsze forum, skoro mądrzy ludzie napisali że jest najlepszy, to zacząłem go używać i się przyzwyczaiłem :wink:

A moglbys cos wiecej napisac o tej warstwie cieniowania? Jak tego uzywac i jak to podpiac pod JOSMa?
Sam duzo laze po jakis takich sciezkach i ciezko z GPSa rysowac sciezke, zwlaszcza jak kilka sciezek sie laczy, to wtedy jest koszmar.

Powinieneś mieć ją domyślnie dostępną w JOSM, sprawdź na dole listy podkładów “Geoportal 2: Cieniowanie rzeźby terenu ISOK: ISOK_Cien”

Dzieki. Faktycznie widac, choc nie zawsze, ale jak ma sie slad GPS, to powinno starczyc do narysowania sciezki w lesie.

A jak przerabiasz te zdjecia na GPX? Masz jakis skrypt, czy ten exiftool ma taka opcje? Przejrzalem opcje z manuala i nie widzialem tam zadnej opcji, ktora by mogla to robic.

jeśli pliki są jpg to:

exiftool -fileOrder gpsdatetime -p gpx_wpt.fmt *.jpg > twoja_nazwa.gpx

Dzieki