Mapowanie w terenie - sposoby, narzedzia, reakcje ludzi itp

Przeczytalem na szybko i nie wiem, czy dobrze zrozumialem. Czy to znaczy, ze osmand potrafi wykorzystac dane z Google o natezeniu ruchu i omijac korki przy nawigacji?

Nie bardzo.

Ten fragment mi musial umknac. Troche lipnie, bo jakby sie dalo z tego korzystac, to bylaby jedna z najlepszych funkcjonalnosci dla kazdej mapy ktora nie moze sobie pozwolic na sledzenie uzytkownikow, tj. jak Google, czy tez Yanosik.

Z tego co wyczytalem, jest jednak na to szansa w przyszlosc, bo jest jakas apka ktora umozliwia anonimowe sledzenie predkosci.
https://www.mapzen.com/blog/open-traffic-release/
https://github.com/opentraffic

Jeśli zależy ci na dokładnym zapisywaniu śladu GPS to Tylko OSMTracker w moich testach dokładność zebranego śladu przewyższała znacznie to co zapisał OSMAnd. Jest to aplikacja służąca tylko do zbierania śladów A jako tło masz zwykłą mapę OSM tą co się wyświetla na stronie dzięki czemu zawsze aktualną i widzisz co już zostało zrobione a czego brakuje. Pokazywałem to już https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=68351 ale nie wspomniałem że robiłem porównania z innymi aplikacjami zbierającymi ślad. Urządzenia rejestrujące też porównywałem ale to nie tutaj tylko na grupie Facebookowej zanim wywalili mnie z FB Porównywany był Samsung G7, Redmi 4 i zewnętrzny Holux RCV-3000 z Bluetootem .
Wygrał i to dużą przewagą niskobudżetowy Xiaomi dlatego teraz używam tylko telefonów tej marki choć widzę że jest jakby gorzej z dokładnością gdyż firma nawet przestała się wychwalać podwójnym modułem GPS w swoich urządzeniach. Mi8 który posiadam do tej pory robi to naprawdę super dokładnie. Ale po aktualizacji systemu w szybkim Menu ikonka podwójnego modułu GPS została zastąpiona pojedynczą. Widać że firma wycofuje się z eksponowania tej cechy. A mój ostatni nabytek Mi10 już nie ma takiej dokładności ale za to zdjęcia robi trochę lepsze.

Ale co ma aplikacja do zbierania sladow? Jedna i druga ciagnie dane z tego samego urzadzenia, chyba, ze ja czegos nie rozumiem.
Co do osmand, to jedyne co zauwazylem jesli chodzi o dokladnosc, to ze jak sie czlowiek szybciej porusza (samochod), to slad jest bardzo dokladny, a jak sie stanie, albo sie idzie bardzoz wolno, to slad skacze niemilosiernie. Zauwazylem takze, ze duzo zalezy od pory dnia. W niektorych porach dnia trudniej zlapac sygnal gps i pewnie dlatego gorsza jakosc.
Przebywanie miedzy budynkami takze pogarsza dokladnosc.

Fajnie, ze w osmtracker sa duze przyciski ktore mozna modyfikowac. To chyba jedyne na plus co widze w stosunku do osmand.

Jakby umozliwial jakies usrednianie pomiarow, zeby wynik byl dokladniejszy, to wtedy faktycznie mozna by powiedziec, ze jest lepszy od osmand.

Nie drenuje za bardzo baterii? Sugeruje to utrzymywanie dużej precyzji GPS.
Kiedyś tę apkę testowałem i z tego powodu usunąłem.

Dla mnie problem baterii jest drugorzedny, bo i tak jak zamierzam uzywac dluzej GPSa, to biore ze soba duzego powerbanka.

Bede musial kiedys wlaczyc osmand i osmtracker jednnoczesnie i sprawdzic, czy slad bedzie podobny, czy nie.

W OSMTracker masz kilka dodatkowych ustawień dla samego GPS np. Interwał logowania 0sekund co wpływa na dokładność zapisywanego śladu. Nie mówię że masz zrezygnować z OSMAnda który też jest dobry. Ale spróbować i osobiście porównać nigdy nie zaszkodzi. Jeśli nie spełni twoich oczekiwań to zawsze możesz aplikację odinstalować.

W osmand takze jest ta opcja. Do tego mozliwosc okreslenia minimalnej odleglosci miedzy dwoma odczytami, zeby zapisac punkt itd. Jak masz osmand na telefonie, to zerknij do ustawien rejestrowania ai tam zobaczysz.
Myslalem, ze ten osmtracker uzywa jakis ciekawych algorytmow, bo samo czeste odczytywanie gps-a to malo odkrywcze rozwiazanie. Jakby chociaz umozliwial usrednianie wynikow, to mysle, ze mogloby to miec wplyw na dokladnoscc pomiarow.
Tak jak wspomnialem, jedynie te duze przyciski ktore mozna modyfikowac sa ciekawe.

To ten. Jest już nowsza wersja, więc niedrogi.
UWAGA: to nie jest pełny gimbal, kręci się tylko w dwóch osiach, kiwania góra-dól nie kompensuje. Za to do samej stabilizacji nie wymaga używania dedykowanej aplikacji w telefonie (która jest taka sobie).

Akurat z tego zestawu zdjęć zasadniczo nie ma, bo miałem problem z Mapillary :confused:

Na razie tylko po mojej wsi i okolicach, nikt nawet nie spytał co to.

Zasadniczo tak, ale aplikacja może wyłapywać i korygować wybryki odbiornika GPS (typu jeden punkt 200m w bok, albo do przodu/tyłu), albo nie.

Test swój robiłem dawno i szczerze przyznaję że nie pamiętam czy używałem tego ustawiania.
Tym bardzie warto ponownie porównać. Gdybyś zdecydował się testować to poinformuj o rezultacie.
A co do uśredniania śladu to są 2 metody.
Pierwsza to przejechać ścieżkę w obu kierunkach i rysować ją po środku między przeplatającymi się liniami śladu
A druga to zbierać ślad jednocześnie 2 telefonami i po wgraniu obu śladów włączyć podczas edycji >Ślady GPS< i też widzieć 2 równoległe linie między którymi można dokładnie rysować uśredniony przebieg ścieżki

200m, to sie jeszcze nie spotkalem, ale 20-30 m, to juz tak i to dosc czesto.
Ostatnio szedlem sobie z SC i w pewnym momencie zaczalem sie zastanawiac, czy dobre miejsce mapuje, bo GPS mi pokazywal, ze jestem po drugiej stronie bloku.

Co do testu, to jak nie zapomne, to moge kiedys wlaczyc osmtracker i osmand jednoczesnie i sie zobaczy, ale z tego co patrzylem dzisiaj stojac w miejscu, to praktycznie to samo pokazywalo. Mowa o tym samym urzadzeniu.

Co do tego usredniania, to jak sie przechodzi w jedna, a potem w druga strone, to roznice potrafia wyjsc masakrycznie duze.

A skoro o GPS mowimy, to czy jest soft, ktory potrafi tworzyc sciezke na podstawie sladu GPS? Nie chodzi mi o wyswietlanie, a potem recznie rysowanie, ale o to, zeby slad sie zamienil na sciezke, a potem najwyzej sie bedzie poprawiac. Najlepiej JOSM.

I to jest właśnie najprostszy praktyczny test jaki można zrobić tylko musisz pilnować aby iść dokładnie po tej samej linii W terenie może to być linia na boisku albo krawężnik. Nim linie są bliżej siebie to tym lepiej. A tak testowałem Mi8 jeżdżąc cały czas po prawej skrajni toru.Viewing Trace 2018_08_31_12_20_09.gpx | OpenStreetMap Na dole te rozjechanie linii to mój jeden celowy przejazd przy przeciwnej krawędzi.

Właśnie JOSM — prawy przycisk myszy na warstwie śladu (plik GPX), opcja „Przekształć w warstwę danych”.

To tego nie zauwazylem jak kiedys wiecej sie bawilem w dodawanie sciezek.

Pożyczyć Ci telefon, który potrafił uparcie utrzymywać, że jestem nawet ponad 300m od rzeczywistego miejsca? Yanosik potrafił mnie naprowadzać na ekspresówkę, która już od dłuższego czasu jechałem, bo mu wychodziło że jestem na drodze za laskiem. Wypożyczenie Veturilo z aplikacji było zasadniczo niemożliwe, bo byłem “za daleko od stacji”. Tego telefonu żadna aplikacja nie była w stanie skorygować…

Ale pojedyncze punkty hen daleko potrafią się zdarzyć każdemu odbiornikowi np. pod linią wysokiego napięcia. A na zachód od Pałacu Kultury to nawet Garmin mi wariował.

Jak bedziesz we Wro, to chetnie bym zobaczyl ten wspanialy wynalazek :), ktory ma tak skopany GPS.

Co do dziwnym zachowan, to nie musisz chodzic pod linie wysokiego napiecia, wystarczy, ze wlaczycz plyte indukcyjna i zobaczysz jak Ci np kompas szaleje bedac kilka metrow od plyty.

A co do nawigacji, ktora prowadzi w dziwne miejsca, to ja sie spotkalem z takim ciekawym przypadkiem, jak JakDojade z uporem maniaka sugerowal mi przeplyniecie wplaw Wisly, zeby dostac sie do tramwaju :D.