Mapillary

Mapillary zostało przejęte przez Facebooka
Nie cieszy mnie to zbytnio gdyż ja jestem wykluczony z FB i nie wiadomo co facezbuk teraz ze mną zrobi.
Zobaczymy jak to będzie ale całkiem możliwe że użytkownicy FB zasypią Mapillary milionami własnych zdjęć.

Wielokrotnie też namawiałem na tym forum do przypinania zdjęć bezpośrednio do obiektów, bo to lepsze niż zgadywanie na co umieszczona fotka z poziomu ulicy wskazuje.
Pokarzę na przykładzie który utwierdził mnie tylko w przekonaniu że to co robię jest dobre :

Zobaczcie jaki bezsens takie zdjęcie komputerowy algorytm przypisał do największego kościoła w Zielonej Górze :
https://maps.me/catalog/attractions/amenity-place_of_worship-christian/kosciol-pw-najswietszego-zbawiciela-9223372037106096803/

A tutaj: Prawidłowo zdjęcia przypięte do obiektu, a dodatkowo drugi link ten do Mapillary jest wskazówką z którego miejsca fotka została zrobiona.

http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=51.94352&lon=15.51118&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

W przypadku mnogości zdjęć tego samego obiektu Mapillary automatyczne robi podróż w czasie co nie zawsze prawidłowo funkcjonuje
Tutaj nawet dodałem w opisie obiektu link do “Time travel” przy czym podlinkowane pojedyncze zdjęcie jest zupełnie inne niż te które automatycznie zostały połączone w sekwencję Time travel https://www.openstreetmap.org/node/6275418664#map=19/51.87642/15.54846

Napisałem już maila do twórców Maps.me w sprawie tego błędu. Ciekaw jestem co mi odpowiedzą jeśli w ogóle odpowiedź otrzymam.

A czy ktoś korzysta z OpenStreetCam? Bo to chyba teraz jedyna niezależna alternatywa.

Zarówno Mapillary jak i OpenStreetCam chcą gromadzić sekwencje zdjęć z ciągłego nagrywania wszystkiego jak leci na trasie. Jedynie Mapillary pozwala dodawać pojedyncze zdjęcia z galerii zrobione celowo w celu pokazania ciekawego obiektu zamiast nagrywania jednym ciągiem. Co najfajniejsze można dodawać własne archiwalne fotki bez geotagów i pozycjonować je na mapie ręcznie. Nie widzę takiej potrzeby żeby łazić z telefonem i bez przerwy nagrywać wszystko po drodze skoro wystarczy uwiecznić na fotografii jedynie to co jest warte uwagi. Dlatego własnie preferuję Mapillary.

Ja w tej sprawie mam podejście czysto pragmatyczne - jeśli suma summarum wyjdzie to na dobre tworzeniu dobrych jakościowo map - to OK. Nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, wiadomo że rządzi pieniądz i marzeniem większości twórców rozwiązań internetowych (jak mapillary) jest dać się sprzedać za duże pieniądze. Życie.
To podczepianie zdjęć pod obiekt bardzo mi się podoba - dasz łopatologiczną instrukcję jak to robić? I czy można doczepiać wiele ujęć (zdjęć) w ten sposób? Kto hostuje te zdjęcia?

Pozdrawiam serdecznie

Z mojej wizytówki na OSM dowiesz się wszystkiego https://www.openstreetmap.org/user/km2bp A co podczepiania wielu zdjęć do obiektu to po prostu tworzę link z wieloma zdjęciami kierujący do mojego dysku Google gdyż o ile z zewnątrz można oznaczyć każdą ścianę budynku innym zdjęciem to w przypadku wnętrz jest to niewykonalne Tutaj jest przykład tego rozwiązania: https://www.openstreetmap.org/way/357841992

Również pozdrawiam i zapraszam do zdjęć używania podczas mapowania.

W przypadku kilku zdjęć tego samego obiektu z różnych stron, w iD można łatwo ustawić, którą stronę budynku pokazuje zdjęcie:
Dla węzła, który należy do linii lub obszaru wybieramy “punkt widokowy”.
Możemy tam ręcznie ustawić kierunek, wpisując liczbę od 0 do 360 i dookreślić strzałkami.
0 to widok północ
90 na wschód
180 na południe
270 na zachód
No i wartości pośrednie.

Ważne, żeby usunąć później tourism=viewpoint!

Po jego usunięciu kierunek nadal będzie widoczny w edytorze.

Nie wiem, czy i jakie aplikacje to obsługują, ale zawsze można to zrobić jako dodatek, chociażby dla mapujących.

Nie bardzo rozumiem twój pomysł z dodawaniem wirtualnych punktów widokowych. Jest przecież tag na OSM Image=dyrection ale też nie wiem jak jego zastosowanie w praktyce wpłynie na funkcjonowanie aplikacji mobilnych Zapewne korzystasz z Edytora Josm a ja proponuję dla testu uruchom sobie ID dla Zielonej Góry włącz nakładkę Mapillary https://photos.app.goo.gl/LqthuBNgqNW6cBFj9 zobaczysz wtedy że w Mapillary kierunek wszystkich zdjęć jest domyślnie ustawiony na północ możesz ręcznie zmienić to dla każdego własnego zdjęcia ale na podstawie tego przykładu https://maps.me/catalog/attractions/amenity-place_of_worship-christian/kosciol-pw-najswietszego-zbawiciela-9223372037106096803/ widzę że to nie kierunek kompasu był kryterium wyboru tego zdjęcia przez głupi algorytm ani też odległość zdjęcia od budynku nie decydowała trudno powiedzieć jakie były kryteria ale taki wybór jest błędny.
O Mapillary więcej możesz poczytać sobie tutaj: https://help.mapillary.com/hc/en-us/articles/115001777705-Editing-OpenStreetMap z tego co widzę to nakładka do Josma też jest. Mi się takie zastosowanie zdjęć z poziomu ulicy bardzo podoba i nadal będę przypisywał zdjęcia bezpośrednio do miejsc i obiektów w edytorze tagiem image i nie koniecznie tylko własne tak żeby można je było zobaczyć na głównej stronie projektu OSM dzięki wyświetleniu prawoklikiem danych zaznaczonego miejsca i za pośrednictwem wyszukiwarki punktów POI http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=51.94349&lon=15.51086&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF jedno zdjecie zastępuje 1000 słów

O proszę tutaj przypiąłem do obiektu zdjęcie użytkownika którego nawet nie znam a wszystko po to żeby mapa była ciekawsza i jeszcze bardziej konkurencyjna od przereklamowanej mapy na literę “G” https://www.openstreetmap.org/node/2688486274

Pozdrawiam

Nie wiedziałem, że FB przejął Mapillary. Szkoda. Ja także, oprócz sekwencji zdjęć, dodawałem pojedyncze - z różnych miejsc. Chyba nie ma póki co alternatywy dla Mapillary. Przynajmniej w kwestii pojedynczych zdjęć można dodawać (najlepiej otagowane) zdjęcia do Wikimedii a następnie linkować na mapie do poszczególnych obiektów. Wikimedia jest póki co najpewniejszym miejscem na zdjęcia, ewentualnie filmy czy pliki audio. No i przede wszystkim mamy wybór co, do licencji, na której udostępniamy te zdjęcia.

A czy zgłosił ktoś w OpenStreetCam zapotrzebowanie na taką funkcjonalność? Tu jest miejsce na bileciki:

https://github.com/openstreetcam/openstreetcam.org/issues

Dla zainteresowanych zostawiam link do strony pozwalającej na dwustronny transfer zdjęć pomiędzy Mapillary a OSC bez potrzeby pobierania sekwencji na swój własny komputer. Prędkość nie jest imponująca, ale skoro nie trzeba zostawiać włączonego sprzętu, to chyba nie powinno to nikomu przeszkadzać.
Sprawdziłem u siebie, zdjęcia się przegrały, a konta nikt mi jeszcze chyba nie przejął :wink:

Dobrze wiedzieć że jest taka opcja na wypadek gdyby Mapillary miało przestać istnieć tak jak kiedyś Panoramio , Woophy.com i wiele fajnych fajnych stron ze zdjęciami.
W swoich edycjach aby za pomocą fotografii opisywać obiekty nie polegam jedynie na Mapillary
Zobacz z czego jeszcze korzystam w tym przykładzie :

http://openpoimap.org/?map=various&zoom=18&lat=52.09328&lon=16.04601&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

W opisie jest umieszczone więcej zdjęć tego samego obiektu z różnych ujęć i perspektyw.

I oto moje słuszne obawy stały się faktem dokonanym. Byłem wręcz pewny że czego swymi brudnymi łapskami dotknie zgniły facezbuk to to zniszczy. Jest nowa wersja Mapillary niezintegrowana z OSM i nie ma już możliwości uruchomienia w edytorze nakładki zdjęciowej Mapillary a samo przesyłanie plików też zostało schrzanione i ograniczone jedynie do programu przesyłającego bez możliwości skorygowania pozycji zdjęć przed przesłaniem. Te fotki które z powodu opóźnienia GPS nałożyły się na siebie nie zostaną przesłane (w starszym modelu telefonu dla zdjęć nie było oszczędzania pozycjonowania) a w MI 10 wygląda to tak jakby pozycja GPS nie była sczytywana co sekundę i niektóre foty robione w krótkich odstępach czasowych mają identyczne koordynaty. Moje foto-mapy to już przeszłość. Oto ostatnia z nich http://openpoimap.org/?map=various&zoom=16&lat=60.79515&lon=10.68682&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF :frowning:

Szkoda, że popsuli.
Ale jeśli chodzi o nakładkę w iD, to zanim wyjdzie nowa wersja, która to poprawia, możesz użyć wersji 2.20, w której działa Mapillary:
https://id-mapillary-tiles.netlify.app/#background=MAPNIK&disable_features=traffic_roads,service_roads,paths,buildings,building_parts,indoor,landuse,boundaries,water,rail,pistes,aerialways,power,past_future,others&id=n26553051&map=18.75/51.93803/15.50524&photo_overlay=mapillary

https://github.com/openstreetmap/iD/issues/8535
https://blog.mapillary.com/update/2021/06/09/platform-updates-june.html

Dzieki Mario jest to jakieś pocieszenie. Jako ciekawostkę podam ci to że pliki skasowane z Mappilary jako nie regulaminowe bo nie będące zdjęciami z poziomu ulicy jeśli w porę zostały podlinkowane to na OSM nadal istnieją . Za przykład niech posłuży ten obszar: https://www.mapillary.com/app/?pKey=949731572263169&focus=map&lat=52.47101278133249&lng=15.358436578088686&z=19.024325913396307&mapStyle=OpenStreetMap Brakuje zdjęć pomnika, statuetki nad wejściem, zdjęć tablicy pamiątkowej i zdjęć krzyża. To że usunęli wiem na pewno bo jako autor zdjęć dostałem powiadomienie jeszcze przed zmianami że system automatycznie usuną te zdjęcia a na OpenPoiMap i głównej stronie projektu OSM nadal można je zobaczyć pomimo że ich źródło już nie istnieje http://openpoimap.org/?map=various&zoom=19&lat=52.47102&lon=15.35792&layers=B00FFFFFFFFFFFFFTFFFFFF

Zmian jest wiele i niestety większość na gorsze. Nie wiem na przykład czy da się teraz podejrzeć znaki na mapie WWW bez włączania ich jednego po drugim. Na pocieszenie udostępnili widok 3D, chociaż nie znalazłem miejsca gdzie nie wyglądałoby to jak luźny zbiór kolorowych punktów umieszczonych wzdłuż linii.

Niestety daremna moja radość obszar który chcę edytować z wykorzystaniem własnych zdjęć tych zdjęć już nie posiada zostały po resecie wymiecione. https://id-mapillary-tiles.netlify.app/#background=geovekst-nib&disable_features=traffic_roads,service_roads,paths,buildings,building_parts,indoor,landuse,boundaries,water,rail,pistes,aerialways,power,past_future,others&map=20.50/59.82663/10.76848&photo=mapillary/U9WzVDHrYQ6uaII41eO5xz&photo_overlay=mapillary https://photos.app.goo.gl/H2yFgwWHXJpVWRid8

Dostałem dzisiaj odpowiedź na e-mail. Póki co nie można wyświetlić wszystkich wykrytych znaków na stronie WWW, trzeba je włączać jeden po drugim, ale pracują nad przywróceniem tej funkcjonalności. Nie wiem jak ma się sprawa w dodatku do JOSM.

Jeden użytkownik na swoim blogu też wyraził podobne zdanie:
https://www.openstreetmap.org/user/Robhubi/diary/397065

automatyczne tłumaczenie:
Przez długi czas Mapillary było cennym wsparciem dla tagowania. Od kilku miesięcy już nie. Mapillary wydaje się ewoluować w kierunku, który nie daje już miejsca na mój - co prawda specyficzny - przepływ pracy.

Kiedy jestem poza domem, zawsze mam przy sobie mój Garmin Oregon 650. Nie tworzę filmów, uwieczniam wyjątkowe sytuacje za pomocą zdjęć. Zazwyczaj moje sekwencje są krótkie: zdjęcie poglądowe dla orientacji przestrzennej i kilka zdjęć detali. Częstym motywem są drogowskazy, stacje ładowania, detale budynków itp.

Przed każdym załadowaniem, sprawdzam zdjęcia pod kątem (i) kierunku patrzenia (ii) bezwzględnego położenia oraz (iii) względnego położenia względem siebie i w razie potrzeby poprawiam je. Większość zdjęć nie jest mi nawet potrzebna na Mapillary. Do tagowania, mogę równie dobrze załadować zdjęcia bezpośrednio do JOSM i używać ich.

Tylko w przypadkach, gdy pełne tagowanie jest dla mnie zbyt trudne lub kosztowne, lubię dodać link Mapillary do zdjęcia obiektu. To jedyny powód, dla którego korzystam z Mapillary, a staje się to coraz trudniejsze. Chronologia:

  • od lipca 2020 roku korekta kąta za pomocą przeglądarki stała się bardzo uciążliwa
    W tym samym czasie, podczas fotografowania z prędkością ruchu pieszego, rozpoczyna się przycinanie powiązanych sekwencji obrazów.
    od lutego 2021 r. wgrane sekwencje znikają coraz bardziej. Nie pojawiają się one wcale lub pojawiają się dopiero po tygodniach lub miesiącach.
    od maja 2021 r. często mija kilka dni, zanim przesłane zdjęcia pojawią się na mapie. Jeśli w ogóle.
    w czerwcu 2021 r. zostanie zlikwidowany uploader internetowy. Zamiennik - desktopowy uploader - będzie blokowany przez Defendera na Win 10.*

Jest to wystarczająca przeszkoda, aby rozejrzeć się za alternatywą. Przychodzi mi na myśl OpenStreetCam - obecnie Kartaview. Instalacja nie poszła zbyt gładko (patrz poniżej), ale już po pierwszym teście byłem pozytywnie zaskoczony: wgrywane zdjęcia od razu otrzymują ID i od razu mogą być linkowane. Koniec z czekaniem, naprawdę super.

(…)

Ta funkcjonalność już została przywrócona.

Niestety, ale od czasu wprowadzenia Mapillary API v4, nowe przesłane sekwencje są dostępne tylko w nim, w v3 już nie, a narzędzie to dalej nie zostało zaktualizowane aby obsługiwać nowe API.

Ogólnie to niestety też widzę pogorszenie w idei jaka stała za Mapillary, jedyne co mnie przekonuje to to, że jest to już produkt dojrzały, i dosyć szybki, KartaView do tej pory nie odczytała ani jednego znaku z moich zdjęć, a Mapillary radzi sobie z tym bez problemu. Może dzień dwa czekania i już.

Tu https://github.com/kartaview/openstreetcam.org/issues/259 znalazłem, że ta funkcja jest dostępna tylko dla niektórych regionów, tyle że nie wiadomo jakich. :slight_smile: