Mapillary - fotki do mapowania

Nie wiem, czy już wszyscy zainteresowani się dowiedzieli, ale istnieje projekt Mapillary, który jest społecznościową wersją Google Street View i udostępnia te fotki na wolnej licencji (szczegóły: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Mapillary). Mamy już w Polsce trochę obfotografowanych tym tras, ale wydaje i się, że warto by było jakoś to skoordynować i promować.

Ja myślę np. na pierwszy rzut oka o głównych warszawskich ciągach komunikacyjnych w celu dodawania POI typu sklepy i punkty usługowe i do tego ważne by było, żeby się przejść/przejechać w jasny dzień i kierując kamery na boki. Oczywiście sam mogę sobie nagrać takie ciągi, ale pomyślałem, że warto spróbować w duchu wątku “Prośby o zmapowanie/poprawę”, bo ruszam się mało, za to lubię uzupełniać brakujące lokacje na mapie.

To oczywiście nie wszystko - serwis Strava udostępnia do mapowania swoje uśrednione dane z trasami z GPS od wielu użytkowników, co bardzo pomaga np. w zaznaczaniu ścieżek leśnych itp. Jeśli więc ktoś może się dołączyć, to na pewno OSM na tym skorzysta.

Mapillary pracuej nawet nad fotogrametrią czyli konkretniej możliwością rozpoznawania wysokości budynków ze zdjęć. Pokazywali próbki na SOTM w Karlsruhe, nie ma tego jeszcze jednak na ich stronie, ale warto o tym pamiętać.

Gdyby ktoś miał na to ochotę w Krakowie - chętnie skorzystam z tego do oznaczania nawierzchni dróg.

@marek kleciak: O, nawet gdyby to było z dokładnością do 1-2 m, to i tak super sprawa do 3D - a tak hurtowo to świetne choćby do robienia sensownej panoramy.

E, jak dla mnie to słabo, że nie zostawia na telefonie surowych danych. Co prawda można ściągnąć je z serwisu, no ale to rozwiązanie jest tak bez sensu... :P Fajne by było takie cudo - Bubl: [http://www.bublcam.com/](http://www.bublcam.com/) (niestety jeszcze nie wyszło). Albo po prostu zestaw kamerek internetowych pokrywający poziomo 360 stopni zamontowany na dachu samochodu / przymontowany do roweru :)

Takie urządzenia na pewno by się przydały i można by nimi robić raz na jakiś czas co ważniejsze panoramy, ale Mapillary, Strava itp. mają ten wielki plus, że działają bezpośrednio na telefonach, czyli jedyną barierą jest ludzi o tym powiadomić i zachęcić.

Znalazłem fajny poradnik jak wykorzystać kamerkę sportową do przygotowania zestawu zdjęć do Mapillary:

http://blog.amanzi.org/2014/05/using-gopro-time-lapse-photos-for.html

Czołem,

miałem ostatnio okazję przedstawić mapillary większej grupie pasjonatów aktywnego wypoczynku i mam nadzieję, że będzie z tego “chleb”.
Sam sporo fotografuję i wgrywam. Zastanawiam się nad szerszą promocją oraz ew. wykonaniem polskiej wersji językowej mapillary.pl
Jak myślicie, warto?
Domenę już wziąłem i podpiąłem statystyki dla PL.
Pozdrawiam,
Box

Ja jestem jak najbardziej za! Moim zdaniem warto promować przynajmniej do momentu osiągnięcia jakiejś masy krytycznej, tzn. aż ludzie sami sobie będą nawzajem polecać, a i potem na pewno nie zaszkodzi.

Warto tylko dobrze się zorientować w warunkach ew. współpracy z właścicielem serwisu, żeby z jednej strony wykorzystać ich możliwości (np. uzyskanie wpływu na rozwój usługi, sponsoring twoich akcji albo wręcz w ogóle nawiązanie bliższego kontaktu ze społecznością OSM), a z drugiej żeby dokładnie wiedzieć, czego nie można od nich oczekiwać, żeby nie mieć potem do nikogo pretensji za zmarnowany czas i wysiłek. Idealnie byłoby, gdyby to było repozytorium fotek na wolnej licencji, dostępnych do pobrania, obsługiwane przez wolne oprogramowanie, zarządzane przez społeczność itp., ale jeśli nie, to warto sobie z tego od razu zdawać sprawę i wiedzieć dlaczego nam z nimi po drodze pomimo tych problemów.

Hmm, próbowałem użyć skryptu do ładowania zdjęć dla zdjęć robionych kamerą raspberry pi.
Edit: źle skopiowałem MAPILLARY_PERMISSION_HASH (nie usunąłem “permission hash”: ). Po poprawce tego błędu skrypt działa (również na raspberry pi, co jest dużym plusem - można nawet zostawić na noc na screenie i jest cichutko i energooszczędnie ;).

Nigdy mi sie nie podobal ten pomysl, prosciej jest uzyc sensora o wiekszej rozdzielczosci i obiektywu 360 stopni. Poszukalem, w sprzedaży jest kilka marek takich obiektywow, czesc z nich uniwersalne - czyli mozliwe do zamontowania na kazdym aparacie lub kamerze. Ten np. ma konstrukcje na tyle prosta, ze daloby sie taki zbudowac samemu.

Uzycie bubblecam czy podobnej składanki kilku kamer do robienia streetview (pod mapowanie) to trochę kij co ma dwa końce.
Z jednej strony nam nie potrzeba panoramy sferycznej bo górna połówka to tylko niebo. Kilka złożónych kamer to też duży koszt.
Z drugiej strony wynalazki z lustrem (czyli horyzontalne 360st) pakują cały obraz na jeden tylko przetwornik i jeszcze wchodzą straty jakości (ostrość, aberracja) układu lustro-obiektyw…
A chyba do mapowania to by nam zależało na jak najlepszej jakości i rozdzielczości obrazu bo wtedy mozna wyciągać takie detale jak teksty na szyldach (godziny otwarcia!), numery domów, numery autobusów na przystankach itd…

Przetwornik musialby byc odpowiednio wiekszy a lustro sensowne (te same problemy dotyczy kazdego obiektywu). Ale do automatycznego przetwarzania ufalbym bardziej danym z kamery gdzie cala optyke mozna opisac w prosty sposob, niz sklejanym z kilku sensorow i obiektywow.

Zwyczajnie nie da się ustawić kilku kamer tak, aby przy składaniu obrazu nie było zjawiska paralaksy, którego rezultat na panoramie to załamania (lub rozmycia) w miejscu złożenia kolejnych zdjęć. Profesjonalne panoramy robi się jednym aparatem zamontowanym na głowicy panoramicznej - używając np. obiektywu fish samyang 8mm trzeba zrobić 8-10 zdjęć na pełną sferę (i tylko o dwa mniej na cylinder o sensownym pokryciu wysokości). Oczywicie przez cały czas fotografowania statyw się nie porusza :wink: obraza się tylko głowica panoramiczna z aparatem. Wtedy można robić takie cuda: http://prac.im.pwr.edu.pl/~polowcz/RynekSwiebodzice/ (polecam pierwszą ikonkę po lewej na dole po załadowaniu panoramy :wink: - PS. uwaga, te zdjęcia są już dość nieaktualne, są z 2010 roku).

Ekhem, ekhem, panowie od mapillary nie śpią i zintegrowali swój serwis z iD. ;D

http://blog.mapillary.com/update/2014/10/21/iD-and-mapillary.html

Witam,
jestem poczatkującym użytkownikem Mapillary i mam taki problemik. Aplikację mam w telefonie Nokia Lumia 635. Do tej pory robiłem zdjęcia jadąc autem w przedziale 2-3 sekund. Z przejażdżek miałem robione około 200 - 300 zdjęć. Zdjęcia zapisuję mając zaznaczoną opcję " Store photos in camera roll instead of internal app storege. …"
Zdjęcia zanim wysłałem przeglądałem w przeglądarce w telefonie -kasowałem te które były złe i wysyłałem bez problemów. Wczoraj zrobiłem kilka trasem dłuższych i wyszło mi około 1200 fotek i mam problem z ich przesłaniem. Pojawia się komunikat: Upload start failure. Error=Object reference not set to an instance of an object.

Zauważyłem, że oglądając zdjęcia w przeglądarce telefonu (nie przeglądarce Mapillary) są zdjecia normalne i jakaś miniatura tego zdjęcia (dwa takie same ale drugie z bardzo słabą rozdzielczością) . Czy też tak macie? W przeglądarce Mapillary jest tylko jedno zdjęcie z jedną sceną.

Próbowałem zgrywać zdjecia na komputer i wysłać za pomocą strony internetowej Mapillary ale też jest jakiś error. Files with errors (These files will not be uploaded)
Jak zgrywacie zdjęcia z telefonu i przesyłacie za pomocą komputera?

Proszę o jakieś informacje.

Po zgraniu na komputer przejrzyj zdjęcia i pokasuj te miniatury jeśli są (jeśli boisz się, że coś skasujesz potrzebnego zawsze możesz zrobić kopię całego katalogu ze zdjęciami). Jeśli nadal będą problemy przy ładowaniu zdjęć przez stronę internetową (z doświadczenia: nie ładuj wszystkich na raz, jeśli zajmują dużo miejsca/jest ich dużo - lepiej podzielić trasę na krótsze odcinki), to spróbuj otworzyć je w JOSM (lub właściwie dowolnym programie pokazującym zdjęcia z geolokalizacją na mapie, np. gpsprune) i sprawdź, czy mają poprawną geolokalizację (czyli czy wyświetlają się tam, gdzie były robione). Jeśli nadal nie będzie wiadomo, skąd bierze się błąd możesz dodawać zdjęcia po jednym i “trafić” w ten sposób pierwsze uznane za nieprawidłowe i przyjrzeć się, o co chodzi (przyda się przeglądarka do zdjęć wyświetlająca informacje exif - pod linuxem potrafi to np. gqview).

Ja robię zdjęcia zawsze przy pomocy aparatu albo komputera raspberry pi, nigdy więc nie korzystam z aplikacji mapillary, zatem zawsze wysyłam zdjęcia z komputera. Przy moim rozwiązaniu muszę zadbać o dodanie do zdjęć geolokalizacji na podstawie tracka gps (http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Pl:Geotagging_Source_Photos), w przypadku zdjęć z raspberry pi muszę jeszcze dodać Orientation do informacji w exif (kamera raspberry pi nie zapisuje tej informacji) a potem wykorzystuję skrypty do uploadu od mapillary, bo tak jest mi wygodniej, niż przez przeglądarkę.

Bardzo dziękuję za powyższe informacje Spróbuję zrobić według Twoich wskazówek.
Pozdrawiam,

Chwalą się, że strona jest przetłumaczona na kilka języków, w tym na polski:

http://blog.mapillary.com/update/2014/11/17/language-support.html

Ciekawe co z tłumaczeniem apki - chyba bardziej by się przydało.

A, i jeszcze ciekawsza rzecz od nich - narzędzie do korekty położenia na podstawie zdjęć (na licencji BSD), OpenSfM:

http://blog.mapillary.com/update/2014/11/14/opensfm.html