Mapfactor Navigator Free - darmowa nawigacja offline

Firma www.mapfactor.com ma w programie rózne systemy nawigacji.

Maja tez “darmowa” wersje program Navigator 10 chodzacy pod Windows i WindowsMobile

Mozna go sciagnac tutaj:

http://navigatorfree.mapfactor.com/de/download/

Ocena niemieckich userów co do jakosci programu jest zróznicowana. W kazdym razie mozna go uzywac takze do nawigacji pieszej…

MapFactor Navigator pod Androida jest od wczoraj do sciagniecia ze strony:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mapfactor.navigator

FAQ do tej wersji sa tutaj: http://forum.mapfactor.com/discussion/241/android-faq

Trochę kiszka dla mnie, bo ta aplikacja wymaga do działania androida w wersji 2.3 lub wyższej, a ja mam 2.2, więc nie potestuję :frowning:

… ale ostatnio zainstalowałem sobie Navigator Free na urządzeniu Lark 35.0 (WinCE 5.0) i daje radę - całkiem w porządku nawiguje.

Niestety jest to beta i po krótkim używaniu po Warszawie stwierdzam, że do praktycznego wykorzystania się jeszcze nie nadaje.

Bardzo często dostaję komunikat ‘nie znaleziono drogi’ i potrafi na bardzo krótkim odcinku poprowadzić zupełnie naokoło,
co nie ma uzasadnienia przy żadnym priorytetowaniu klas dróg.

No niestety ten wątek na forum
http://forum.mapfactor.com/discussion/235/creating-own-maps-for-mapfactor-free
Przekreśla dla mnie ten program.

Darowanemu koniowi… itd.
Dla Ciebie przekreśla, bo nie podepniesz sobie mapy UMP… :slight_smile:

Zastanawiam na ile to jest wina nawigacji, a ile bałaganu, który zdarza się w narysowanych warszawskich drogach. Ostatnio miałem okazję być w Wawie i potem przejrzałem drogi po których błądziłem. Opuchlizna po “facepalmach” jeszcze nie zeszła. Drogi były poprzesuwane, geometria od czapy, kierunkowości albo nie ma, albo pomylona, klasy dróg też dyskusyjne…

(Życzyłbym tym początkującym, którzy biorą się za “poprawianie” dróg, by korzystali potem z tego w nawigacji - póki się nie sparzysz, to się nie nauczysz.)

To też ale praktycznie nie ma szans na sensowne debugowanie mapy.
Co z tego że poprawisz kierunkowość czy zakaz skrętu.
Sprawdzić masz szansę za miesiąc. A jeśli coś nie wyjdzie ze dwa miesiące itd.

Niestety, program poza słabym użyciem mapy (to o czym pisałem, to była trasa z Marynarskiej na Modzelewskiego 27 - zamiast poprowadzić mnie prosto i w prawo(w Modzelewskiego), prowadził mnie w lewo(w Wołoską), w prawo(w Domaniewską), w prawo(w Al. Niepodległości), w prawo(w Wilanowską), w lewo(w Modzelewskiego).
Poza tym, program ma problemy z dopasowaniem komunikatów do zaplanowanej trasy: trasę widzę w miarę poprawną (prosto główną ulicą), a komunikaty każą mi skręcać… , miałem też odwrotnie, trasa skręca w główniejszą (poprawnie), a komunikaty nakazują jazdę prosto, tak więc nawigacja w fazie testowej, tylko że w samym programie nie widzę nic do zgłaszania błędów… :frowning:

A ja po krótkim teście mam pozytywne odczucia. Przede wszystkim program działa dość szybko nawet na starym HTC Hero. Załadowanie mapy w pewnym oddaleniu w OsmAnd trwa wieki, tutaj to po prostu działa. Wygląd trochę spartański, ale nawigował dobrze (poruszałem się głównie krajówkami).

Za to pod Windowsem jest kompletnie nieużywalny. Podczas instalacji wgrywa pierdyliard różnych instalatorów i programów dodatkowych, bez których nie zadziała. Program-matka wygenerował bezpłatny klucz licencyjny, ale już sama nawigacja domagała się kodu i program się nie uruchomił.

Eee…? Gdy pojawia się pytanie o klucz licencyjny, nic nie wpisujesz, klikasz OK, i program powinien Ci się uruchomić jako wersja Free. Jeśli klikniesz Anuluj, to faktycznie kończy pracę.

No, niestety. Kliknąłem OK i nic się (nie)zadziało. Program się zamknął sam z siebie. Tak samo było, gdy wprowadziłem kod i kliknąłem OK. W każdym razie daję sobie spokój z nim - przynajmniej na jakiś czas. Zostawił trochę śmieci w systemie. Trzeba było po nim czyścić Rejestr. Za dużo przeszkadzajek i utrudniaczy jak dla mnie. Mam nadzieję, że pod Androidem nie jest taki upierdliwy.

Mnie program na winCE działa fajnie. Jestem z niego zadowolony. Zdarzają mu się problemy z komunikatami, ale to chyba jedyny problem, na który obecnie trafiłem (a mam go parę miesięcy).

Jesli ktos z Was ma uwagi do producenta oprogramowania to mozna je umieszczac na ich forum: http://forum.mapfactor.com/
Z tego co wiem, sa wdzieczni za wskazówki lub nowe propozycje.

Zainstalowałem OSM na Androidzie - działa elegancko. Mam pytanie, czy ktoś instalował OSM na urządzeniach z WIN CE ver 5 ? Chodzi mi konkretnie o urządzenie LARK 50.3 które pozwala na ręczne ustawienie ścieżki do programu nawigacyjnego.
I drugie pytanie. Instalację muszę dokonać na karcie SD więc może ktoś podpowiedział by mi jak to zrobić (MS Active Sync, czytnik podłączony do laptopa itp). I jakiej pojemności musi być karta aby zmieściła się mapa Polski?
Z góry dziękuję za odpowiedź i przepraszam jeżeli komuś moje pytania wydadzą się trywialne.

A co dokładnie zainstalowałeś? Bo OSM to nie jest nawigacja, a projekt tworzący otwarte dane geograficzne. Podejrzewam, że na Androidzie zainstalowałeś jakąś nawigację korzystającą z danych OpenStreetMap.

Tak, i działa całkiem spoko. Tutaj masz link: http://navigatorfree.mapfactor.com/en/download/
Jeśli chodzi o pojemność karty: 1 GB wystarczy, a nawet chyba 512 MB.
Jeśli chodzi o instalację, robię to poprzez czytnik kart SD.

Na Androidzie zainstalowałem Navigator z Goggle Play + mapa Polski + mapa fotoradarów.

To samo chciałbym mieć na Larku. I stąd pytanie o sposób instalacji (narzędzia do tego) i wymaganą pojemność karty SD

OK. Zainstalowałem przez czytnik USB na karcie SD Mapfactor, zainstalowałem mapę Polski OSM ale nijak nie mogę zainstalować mapy fotoradarów. Może jakaś podpowiedź?

Hmm, w sensie, że nie możesz znaleźć tego? Te paczki są dostępne na samym dole listy z mapami krajów (albo komunikatów, nie pamiętam) - podejrzewam, że nie zauważyłeś…