Mapa przejazdu ratraka

Witam. Mam pytanie odnośnie stworzenia map przejazdu ratraka na wyznaczonych trasach. Chodzi o stworzenie internetowej mapy gdzie przejechał ratrak robiący trasy narciarskie i z wizualizowanie tego na OSM i umieszczenie na stronie, w celach informacyjnych dla narciarzy - mapa może być odświeżana np. co godzinę.
Rozumiem, że muszę posiadać terminal GSM z GPS lub ewentualnie urządzenie na androidzie z jakąś aplikacją śledzącą ruch pojazdu, ale co dalej? jak to ze sobą spiąć? czy mogę prosić o pomoc? Pozdrawiam

Do poczytania: Piste Maps - OpenStreetMap Wiki , Winter sports - OpenStreetMap Wiki
Pobieżnie przeglądając wiki oraz patrząc po resortach w Polsce oraz Austrii, nie istnieje tagowanie do tworzenia takich ścieżek. Najbliższy tematycznie do mapowania tras ratraków / snowcatów byłoby wykorzystanie klucza snowmobile=private Key:snowmobile - OpenStreetMap Wiki oraz Key:piste:grooming - OpenStreetMap Wiki. Tyle że to nie jest trasa dla skutera śnieżnego, lecz dla ratraka. Więc potrzebujemy nowego tagu już na start.

Można pewien schemat wymyśleć. Zakładając, że nie chcemy wyświetlać ścieżki na domyślnej mapie (1):

type=route
route=grooming
snowcat=private
piste:grooming=classic

To byłoby tagowanie dla relacji (https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relation:route). Ciężko okreslić jak by wyglądało tagowanie samej ścieżki, na pewno chcemy omijać tag highway=track aby nie zaśmiecać mapy w rejonach gdzie przy stokach występują trasy dla rowerów.

Zastosowałbym(2):

route=grooming
snowcat=private

Aby narysować trasę w openstreetmap wystarczy zapis GPS w formacie .gpx, można go zapisać smartfonem lub dedykowanym urządzeniem a następnie w domyślnym edytorze na stronie OSM przeciągnąć na mapę i przerysować. Narysować trasy, dodać tagi (2) a następnie wszystkie spiąć w relację która ma tagi (1).

Rozumiem że celem tego wszystkiego byłoby ukazanie gdzie ratrak już przejechał, na bieżąco. Do tego byłaby wymagana osobna strona internetowa, odbiornik GPS z dostępem do internetu w ratraku oraz trochę programowania. Można by wykorzystać OSM jako podkład, na wierzch dodać trasę skopiowaną z osm, i dodać trochę kodu na stronie internetowej na zasadzie że jak ratrak przejechał w pobliżu tej trasy w ciągu ostatniej godziny to jest zielono a jak dłużej to trasa robi się coraz bardziej czerwona.

Jako taka OSM nie wspiera śledzenia pojazdów na bieżąco, od tego są zewnętrzne aplikacje.

ogólnie rzecz biorąc potrzeba

  • metody publikacji danych przez ratrak tak by była to publicznie dostępna informacja (np. automatyczne przekazywanie położenia do serwera)
  • metody wizualizacji danych które są dostępne (tu OSM może się przydać jako tło mapy)

There was a Canadian system for this, I don’t remember the name.
But the routes followed by the ratrack are already more or less in OSM: it’s the ski pistes.