Mapa biegających po Krakowie

Witam,
Pisze pracę inżynierską, której tematem jest stworzenie mapy biegających po Krakowie w OSM.

Chciałabym zapytać jak tagować takie trasy:

route= running
name=
distance=
activity= running
surface= good/bad, paved idd

Jak dopisywać takie tagi do istniejących tras? np trasa na błoniach lub wzdłuż Wisły?

Czy te trasy biegających po Krakowie są jakoś widoczne w terenie? Bo jeśli zamierzasz coś takiego dodawać do bazy OSM, to od razu mówię, że nie ma to racji bytu.

Co właściwie masz na myśli “widoczne”?
Chodzi mi bardziej o stworzenie takich relacji:

http://www.openstreetmap.org/relation/5581368#map=15/45.5696/-73.1807

http://overpass-turbo.eu/s/jS1

Sorki za offtopic ale chciałbym zauważyć, że z Twoim nickiem byłbyś dobrym rzecznikiem OSM :slight_smile:

Wyjaśnię wypowiedź Zbigniewa: Nie wszystko się nadaje do wprowadzenia w OSM. Inaczej bylibyśmy “wysypiskiem” danych geoprzestrzennych gdzie każdy wrzuca co jest jemu potrzebne (i niekoniecznie interesuje innych).
Pytanie o to czy jest oznaczone w terenie odnosi się do tego, że jeśli coś jest w terenie, to niemal na pewno można przyjąć, że się nadaje.
Szlaki PTTK, na przykład, są zazwyczaj oznaczone w terenie, a jeśli nie/słabo (co nie powinno mieć miejsca) to wciąż się nadają, bo można uznać PTTK za de facto organizację zajmującą się szlakami na terenie naszego kraju (mającą pewien autorytet i duże grono członków)

Ta trasa jest oznaczona w terenie tabliczkami. I o tego typu widoczność chodzi.

Nie chodzi mi tutaj o stwarzanie nowych szlaków, tylko dopisanie nowej relacji do istniejących już tras np. dla pieszych lub rowerowych które można wykorzystać również jako trasy biegowe.

Czy są jakieś wtyczki w JOSM, które pomagają w tworzeniu relacji?

Kto wie, może kiedyś :smiley:

Ooo… W Bydgoszczy jest trasa dla biegaczy wzdłuż starego Kanału. I jest oznaczona tabliczkami. Czyli, że się nadaje?

Jeśli jest oznaczona w terenie, to pewnie, że się nadaje. :slight_smile:

Czy naprawdę głównym wyznacznikiem tras biegowych są tabliczki?
Nie wiem jak to wygląda w Bydgoszczy, ani w Montrealu, ale w Krakowie po trasie narysowanej przez Frajdę wokół Błoń, biegają setki ludzi (http://www.openstreetmap.org/relation/6726640). Pozostałe trasy wymagają poprawek, ale to zasygnalizował już maraf24 - dzięki.

Wydaje mi się, że OSM jest w Polsce na tyle dojrzałym projektem, że może zacząć inicjować pewne działania, dokumentując to co się dzieje w realu. To odnośnie tras biegowych, po których ludzie biegają, ale trasy nie mają (jeszcze) nazw ani tabliczek. Tych ścieżek widocznych na Błoniach też nikt administracyjnie nie wytyczał, tylko ludzie je wydeptali.

Można oczywiście przerzucić całą pracę z trasami biegowymi do lokalnego GeoJSONa i z tego zrobić mapę, ale wtedy:

  • trasy przestają być dostępne do edycji i wykorzystania przez innych,
  • tracimy mapowiczkę i potencjalnego rzecznika OSM ;).

Faktycznie niektóre trasy muszę poprawić, zaznaczyłam ścieżki w parku po których biega wiele osób i to był chyba błąd.

Pozdrawiam przyszła rzeczniczka OSM :slight_smile:

Np. imprezy, większe wypadki drogowe, spotkania towarzyskie. Ulubione miejsca wędkowania. Miejsca występowania grzybów. Samochody na parkingach, z podaniem modelu.
Wszystko to w którymś momencie jest w realu ale nie dodajemy tego do OSM.

Jak, korzystając z OSM, zrobić serwis w trasami, pokazuje traseo.pl.
Jeśli ktoś chce to zrobić inaczej, to ja mu nie zabronię ani nie usunę, ale musi się liczyć z tym, że wcześniej czy później ktoś to zweryfikuje w terenie i wyrzuci. Uwzględniając realia polskie, zapewne nastąpi to po latach, a nie tygodniach.

No właśnie, przecież są serwisy typu trail.pl czy traseo.pl - czemu tam autor tego wątku nie powrzuca sobie tych tras? W OSM to nie przetrwa zbyt długo - ktoś to wywali lub uszkodzi.

Imprezy owszem nie dodajemy, ale cały czas będę się upierał, że związane z tym lokalne utrudnienia w ruchu powinny zawczasu z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem być dodane zgodnie z http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Proposed_features/temporary

Nie znałem tej strony, albo przynajmniej dawno jak ją oglądałem nie wydał mnie się tak atrakcyjna i warta zapamiętania. Faktycznie porządnie przygotowana.
Niech tylko panowie od carto w końcu zrobią coś z tą wodą i strumieniami [zróbcie jak na osmapa.pl jak nie wiecie jak] gdyż na południe od Ustrzyk Dolnych to już pływać można ^u^ http://www.openstreetmap.org/#map=13/49.3869/22.6171