Małe zbiorniki wodne (np. sadzawki) - tagowanie

Witam,
mam wątpliwość odnośnie tagowania małych zbiorników wodnych w szczególności sadzawek najczęściej na wsiach przy domach (kiedyś służyły często do pojenia bydła). Czasem są to dość dobrze widoczne i nie takie mikroskopijne obiekty. Na wiki znalazłem tagowanie landuse=pond, ale ono nie renderuje się na www.openstreetmap.org na warstwie standardowej. Chętnie usłyszałbym jakie są propozycje tagowania takich obiektów? Landuse=reservoir wydaje się nieco na wyrost.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dbasin ?
To się renderuje.

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:landuse%3Dreservoir

To też.

Ja tam się nie zastanawiam i większość takich zbiorników taguję jako landuse=reservoir.

A myślę, że jeszcze lepsze będzie:

natural=water + water=pond

landuse=reservoir jest zdaje sie najczesciej stosowane, ale opytam sasiadów jak sie u nich przyjelo.

Jesli przez maly zbiornik wodny plynie strumyk, to uzywamy waterway=stream (lub drain) takze dla tego malego zbiornika.
Jesli to maly zbiornik to Niemcy uzywaja landuse=reservoir.
Uzywaja tez natural=water + water=pond.
Róznica wynika z budowy zbiornika:

  • Sztucznia zbudowany z jasno okreslonymi scianami → reservoir
  • Naturalne brzegi, zbiornik powstal w wyniku naturalnego uksztaltowania terenu-> pond

Nonono, to nie wyczerpuje podziału zbiorników, bo co ze zbiornikami, które powstały sztucznie i nie mają utwardzonych brzegów (np. po odkrywkowej kopalni piasku)?

One sa raczej pond z tego co sasiadów zrozumialem, tlumaczylem skrótowo ich argumentacje.
W sumie widze, ze przydala by sie jakas konferencja co aktywniejszych krajów w celu miedzynarodowej kodyfikacji takich “drobnych pytan” bo ich jest wiele a róznice w interpretacji co rawda niewielkie a jednak sie zdarzaja.

Widzę, że wywołałem małą burzę nad tak niewinnym pytaniem. Dzięki za dyskusję. I tak nie do końca jestem przekonany jak tagować moje znalezisko - w sumie są to wykopane raczej przez ludzi sadzawki kilku, kilkunastometrowej średnicy o brzegach zupełnie nieutwardzonych (wyglądają zupełnie na naturalne). Być może uda mi się wkrótce zrobić zdjęcie takiego cuda i je wrzucić na forum dla precyzyjniejszego opisu.

To nie burza. To normalne ze wymieniamy doswiadczenia i wspólnie szukamy odpowiedzi.

To moje stwierdzenie o burzy było z :wink:

Skoro już mowa o zbiornikach wodnych to i ja mam pytania mniej więcej w temacie:

  1. Jeśli zbiornik jest na rzece, to czy way owej rzeki ma przebiegać nieprzerwanie przez zbiornik, czy też kończyć się z jednej strony zbiornika, a zaczynać z drugiej? (Mam nadzieję że zrozumiale się wyraziłem).

  2. Jak można oznaczyć projektowany zbiornik jeśli znany już jest jego zasięg?

1.Tak
2.Nie wiem.Pewnie analogicznie do innych planowanych obiektów.