Lokalne trasy rowerowe

Mam pytanie, czy zgodne z zasadami OSM można dodawać relacje dla lokalnych tras rowerowych, które nie są oznaczone w terenie? Chodzi o sytuację, gdzie środowisko rowerowe nazywa dany zjazd np. Jedynka, Holy Trail, Banda Bandziorka. Nie jest to nigdzie w taki sposób oznaczone w terenie, tylko utarta, mniej lub bardziej lokalna wiedza.

Na mapach OSM widziałem kilka utworzonych tego typu relacji, jednak nie wiem na ile to jest poprawne.

Oczywiście probowałem znaleźć jednoznaczną odpowiedź na forum i wiki OSM, ale niestety bezskutecznie.

Szlaki rowerowe są raczej dla szlaków znakowanych. Natomiast zastanawiam się czy można to traktować jako nazwę ścieżki leśnej.

Pewnie jest to pytanie początkującego, ale taką nazwę ścieżki leśnej wprowadzać jako relację? Użycie znacznika name= do obiektu path lub track nie bardzo tu pasuje, ponieważ taka trasa czasami korzysta z odcinków innych nazwanych dróg leśnych itp.

A jak się taki szlak nazywa i do czego właściwie chcesz to wykorzystać? Bo może da się wykorzystać do Twoich potrzeb inny serwis oparty na OSM.

Miałem na myśli właśnie name - spotkałem się z krótkimi ścieżkami które mają nazwy używane przez miłośników MTB (i zazwyczaj są to trasy specjalnie dla rowerów MTB).

Jednak w takim przypadku rzeczywiście to nie pasuje, wydaje mi się że to może być z grupy “moja ulubiona trasa rowerowa do Ojcowa” co nie nadaje się do zaznaczenia w OSM.

To może spróbować z uMap ?

To by pasowało: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Verifiability

Jeśli dane, które chcesz umieścić w osm, nie da się zweryfikować w terenie, to musi istnieć dostępne dla innych źródło, w którym można poprawność tych danych sprawdzić.

Nieutrwalona wiedza eksluzywnej grupy ludzi to nie jest źródło do wykorzystania w osm.

Z jednej strony zgadzam się z zasadami ‘verifiability’, ale z drugiej strony jak inaczej dać szansę zainteresowanym na znalezienie takiego miejsca jak przykładowa ‘Jedynka’?
Dlatego w takiej sytuacji oznaczyłbym to jako ‘loc_name’.

Jak ktoś tu podawał - uMap.
OSM to niestety nie jest skarbnica wszelkiej wiedzy o świecie, tu mają być tylko dane spełniające pewne warunki, poza weryfikalnością jest także legalność źródła oraz brak obiektów już nieistniejących, jeszcze nieistniejących oraz opinii.

I jest to bardzo sensowny wybór - tag, jako nierenderujący się, ma duże szanse na przetrwanie wielu lat.

Dosyć powszechnym aktualnie sposobem rozpowszechniania takiej wiedzy są ,segmenty’’ Stravy, np:
https://www.strava.com/segments/13850002

Oprócz loc_name można je podlinkować do ścieżki np: poprzez url. Dodam, że mapowanie takich tworów jest bardzo trudne w praktyce, często są to wąskie ścieżki w zarośniętym głębokim wąwozie, nie działa ani GPS, ani orto ani nawet lidar. Jest to tego stworzone narzędzie, ale też nie jest idealne: https://labs.strava.com/slide/