Łódzki rower publiczny - zamknięty czy nieistniejący

Nie mogłem znaleźć nigdzie informacji, tak że postanowiłem założyć nowy wątek - być może zrobi się z tego jakiś przykład na przyszłość (jeżeli sprawa jest nieoczywista jedynie dla mnie i banalnie prosta, to przepraszam - i wątek do usunięcia).

W Łodzi mamy Łódzki Rower Publiczny: https://www.openstreetmap.org/relation/6173362 - a w zasadzie mieliśmy. Na mapie (jako “nieaktywne” / “zamknięte”) są zaznaczone stacje dokujące, których już w fizycznie nie ma. Tak samo jak przetargu na nowego operatora systemu, który się wziął i wyłożył, a w związku z problemami dotychczasowego operatora systemu nie wiadomo kiedy i jak się rozstrzygnie.

Sprawa wydaje się stosunkowo prosta - stacje można, a może nawet powinno się usunąć (zgodnie z zasadą “mapuj to, co jest na ziemi”). Z drugiej jednak strony to spory zasób danych, a w sytuacji powołania nowego systemu (spora?) część tych lokalizacji zostanie ponownie wykorzystana jako dość “oczywista” w ramach łódzkiej “topografii rowerowej”.

Co powinno się zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli stacji fizycznie nie ma, to usuń wszystko w jednym zestawie, a link do niego wrzuć tutaj lub na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Łódź
Dzięki temu dane nadal będą łatwo dostępne - do wglądu lub do ewentualnego przywrócenia.

Dane nie przepadają, pełna historia jest dostępna, obiekty nieistniejące można śmiało kasować.

OSM to nie miejsce na obiekty nieistniejące. Są osobne projekty na dane historyczne lub fikcyjne.

https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Overpass_API/Overpass_API_by_Example#OSM_data_at_a_certain_date

http://overpass-turbo.eu/s/UpW - łódzkie rowery, stan na 2020-05-06

http://overpass-turbo.eu/s/UpX - 2017-05-26 (patrz data w kodzie)

To jest też dobre rozwiązanie, ale mniej pewne - nie każdy serwer overpassa posiada historię obiektów, a główny serwer bywa przeciążony.

Dobrze, musicie w takim razie jakoś przełknąć to głupie pytanie, bo jestem jeszcze zbyt zielony żeby śmiało dokonywać takich ruchów na mapie. Chodzi o taką edycję? https://iv.pl/image/GtO49wd (oczywiście jeszcze jej nie potwierdziłem)? Naprawdę staram się tutaj niczego nie zepsuć :wink: :sunglasses:

Jeśli stacji fizycznie nie ma, to można usunąć. Jeśli są, ale nie są możliwe do użycia, to należy dać przedrostek “disused:” do wszystkich kluczy oprócz name= i note=.

To tylko usunie relację, a nie jej elementy.
Chociaż jeśli usuniesz stacje rowerowe, to relacja też zniknie z usunięciem ostatniego obiektu.

Chyba nie, zostanie raczej pusta relacja bez elementów. Relację też warto skasować.

A ta relacja byłaby do wyrzucenia nawet gdyby ten rower działał - ze względu na https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Relations/Relations_are_not_Categories

W takim razie https://www.openstreetmap.org/relation/3652827 i https://www.openstreetmap.org/relation/1640676 też są do usunięcia?

JOSM nie kasuje relacji automatycznie jak iD. Trzeba pustą relację ręcznie skasować zawczasu (do restartu JOSMa), bo później to będzie trudniejsze.

Niezupełnie. Relacja taka reprezentuje samą sieć i posiada atrybuty tej sieci - np. telefon, email itp. Dzięki temu nie trzeba ich powtarzać na każdej stacji.