Łódź, Radogoszcz-Wschód - proszę o ocenę (n.p.strażaka) i sugestie

Łódź, Radogoszcz-Wschód
lub 3-D
Łódź, Radogoszcz-Wschód 3-D

Osiedle Radogoszcz Wschód w Łodzi dla kierowców pojazdów uprzywilejowanych jest istnym węzłem gordyjskim pod względem struktury komunikacyjnej. Chodzi tutaj głównie o przejazd z wschodniej części na zachodnią (i na odwrót) tego osiedla.
Wiele razy zdarzało się, że straż pożarna lub karetki pogotowia błądziły, próbując dostać się z jednej części osiedla na drugą.

W związku z tym za cel postawiłem sobie jak najdokładniejsze odwzorowanie węzłów komunikacyjnych (ale również barier w postaci gazonów czy słupków blokujących) tego osiedla. Oraz wyrysowanie jak najdokładniej ulic serwisowych, które najlepiej nadają się do bezpośredniego dojazdu do konkretnych budynków. Dodałem również obiekty transformatorowe, które mogą ułatwić służbom energetycznym zarządzanie włączaniem i wyłączaniem pradu w sektrach osiedla.

Jeśli na forum jest jakiś strażak lub kierowca pogotowia, to byłbym wdzięczny za wszelkie sugestie czy obecny stan mapy tego osiedla jest wystarczający i jakie szczegóły powinny się na tej mapie znaleźć.

Druga sprawa to numeracja budynków na osiedlu. Otóż dla mieszkańców osiedla (a przez to również osób odwiedzających mieszkańców) ważniejsze od numerów “policyjnych” są tzw numery bloków, które na razie na mapie się jeszcze nie znalazły, ale warto byłoby gdyby jednak zostały na niej umieszczone. Tylko nie wiem w jakiej formie, by nie “gryzły” się z zasadami Openstreetmap.

Poszukuję również osoby zamieszkującej na sąsiednum osiedlu Radogoszcz-Zachód, która mogłaby wspomóc uszczegóławianie mapy Radogoszcza o tamten teren. Niestety aż tak dobrze nie znam tamtego osiedla by podjąć się osobiście tej pracy.

A dlaczego ulica Świtezianki nie jest otagowana jako tertiary? IMO powinna być.

Z czego tam jest rysowane? Ortofoto pokazuje, że dane są przesunięte o ok. 2,5 metra…

Świtezianki była wyrysowana pzez poprzednika, ja jedynie poprawiłem jej bieg. Poprawię oznaczenie, tylko nie wiem czy to faktycznie jest ulica tertiary, a nie secondary? Myślę, że Nastrojowa to tertiary,a nie residential. Za to Wodnika, Wiankowa, Syrenki to residential. Pstrągowa szczerze mówiąc nie mam pojecia jakie powinna mieć oznaczenie.

Co do rysowania, map odwzorowywana była z Łódź Ortofomapa (bo najczytelniejsza). Przyjąłem od początku prac jeden punkt orientacyjny po poprzedniku. Na Radogoszczu-Wschodzie takim najbardziej reprezentatywnym punktem jest Plac Słoneczny iul. Nastrojowa. Więc koordynanty pozostawiłem niezmienione. Jednak pozostałe koordynanty poza tymi punktami niestety się rozjechały, ale nie o 2,5 m jak podajesz, lecz o 0,5 m. Nie wiem czemu u Ciebie aż o 2,5 (może korzystasz z Ortofomapa (bez przedrostka Łódź?).

P.S. Poprawiłem Świtezianki zgodnie z Twoją sugestią.
Jakieś uwagi jeszcze? (póki mam wenę twórczą :smiley: ).

Hmm, może przesuniesz to co narysowałeś na poprawne miejsce, o czym pisał Zbigniew?
Naprawdę nie spodziewałbym się, że ktoś może wpaść na pomysł przesunięcia zdjęć ortofoto o takiej rozdzielczości…

Ale o ile? Bo na Łódź Ortofoto przesunięcie było o 0,5 m.
Przy zdjęciach z lotu ptaka trzeba brać pod uwagę, że im niżej są robione, tym błąd przesunięcia przy brzegach zdjęcia będzie większy (bo kąt padania się zwiększa).
Stąd też myślę, że zdjęcia Ortofoto i Łódź-Ortofoto były robione z różnych wysokości. Używałem Łódź-Ortofoto (które nie wiem czemu od kilku dni w ogóle nie działa) gdyż były robione w innej porze roku, gdzie nie było liści na drzewach, więc szczegóły (pod drzewami) były wyraźniejsze.

Oba Ortofoto nigdy nie były za bardzo kompatybilne i nie dało się ustawić obiektów, tak by pasowały do obu.

Nie wiem o jakiej różnicy mówisz, Geoportal i ortofoto miejskie różnią się o milimetry:

Zanim zacząłem uszczegóławiać teren najpierw musiałem przyjąć, ze osoba, która robiła ten teren przede mną przyjęła jakiś nadrzędny koordynant. Więc spozycjonowałem zdjęcie do już istniejącej mapy, a nie na odwrót, by nie zarzucono mi, że przesuwam wszystko jak leci to co ktoś inny zrobił.

Odsyłam do jednego z moich postów sprzed 2 miesięcy, gdzie pisałem, że obiekty są przesunięte względem zdjęć, na co dostałem odpowiedź, że nie powinienem zaczynac pracy od przesuwania obiektów, które wykonał poprzednik, lecz powinienem spozycjonować podkład.
Tak więc, zgodnie z sugestią, zrobiłem.
Ustalcie więc odpowiedzi na forum, bo nie da się z jednej strony wykonać polecenia by spozycjonować podkład, a z drugiej, bym nie ruszał podkładu, lecz spozycjonował obiekty. Bo to są informacje wykluczające się.

Yari, a gdzie na Twojej focie jest 2,5m róznicy?

No więc sprzedaję sprawdzone info: wszystkie oficjalne ortofoto miejskie i państwowe są OK i nie należy ich przesuwać. Poprawiać to można Binga albo inne, nieoficjalnie podkłady. Być może ktoś wtedy pisał o Bingu? W innym przypadku trochę cię sprowadził na manowce.

Zbigniew_Czernik widział 2,5m, Yarl właśnie napisał iż on tego nie widzi.

Yarl zapodał gifa, na którym widać jak obiekty w OSM są przesunięte w stosunku do geoportalu i łódzkiego ortofoto, a tymczasem piszesz, że Yarl tego nie widzi. Fuck logic.

Jest tylko pewien problem.
Przemieściłem się na Ortofo aż do pl. Wolności (t.j. jakieś 7-8 km od Radogoszcza) i nadal jest przesunięcie. Dokładnie takie jak jest również na Radogoszczu.

Czy to oznacza, że mam całą Łódź przemieścić o tą różnicę?

P.S. Plac Niepodległości - druga strona Łodzi - Różnica z Ortofomapą powiększa się. Więc cała Łódź nie jest praktycznie zsynchronizowana…

Ale nie o 2,5 metra!

Za to faktycznie przy placu Niepodległości różnica już wynosi 2,5 m. Tylko, że wtedy według Waszych sugestii musiałbym przerobić całą Łódź, a to raczej mało sensowne.
Raczej trzebaby znaleźć przyczynę czemu całą Łódź na Openstreetmap jest przesunięta wobec Ortofo. Może starsze zdjęcia Łódzkiego Ośrodka Geodezji inaczej spozycjonował niż te z 2013 roku. Bo przecież chyba Łódź nie przesunęła się na płycie tektonicznej względem zdjęć?

O ludzie.

  1. No przecież widać, że jest przesunięcie danych w stosunku do ortofoto. Czy to jest 2.5 metra, czy nie - nie wiem, ale coś koło tego;
  2. Plac Wolności jest idealnie spasowany z Geoportalem i miejskim ortofoto, może masz zapamiętane przesunięcie, nie wiem…

Mniej więcej poprawiłem, ale żeby zrobić to dokładnie muszę użyć podkładu Ortofotomapa-Łódź 2013. Niestety przestał mi działać jakieś 10 dni temu i nie mam pojęcia czemu. Ciągle wyskakuje mi błąd programu.