licencjonowanie

WITAM
Mam do was pytanie natury merytorycznej nie technologicznej.
Czy mogę legalnie udostępniać w sieci INTRANET w firmie budżetowej gotowe pliki “png” czyli kafelki?
Udostępnione te kafelki byłyby wyświetlane w aplikacji desktopowej(na kilku komputerach w sieci).
Chodzi mi o pełną legalność wykorzystania tych danych w formie kafelków.
Żadna treść kafelków nie będzie zmieniona ,nie będzie również żadnego zarabiania na tych danych.
Proszę was o wskazówki co ewentualnie muszę spełnić lub z kim się kontaktować, gdyż zaczynam przygodę z kaflami.
Pozdrawiam

https://www.openstreetmap.org/copyright - jak najbardziej możesz to zrobić. W tym przypadku jedyne co musisz zrobić to podać źródło i licencję

Trochę się nie zgodzę… Wszystko zależy jakie to kafelki chcesz udostępniać. Jeśli są to kafelki z serwerów [a-c].tiles.openstreetmap.org, to obowiązuje Cię jeszcze jeden zestaw zasad:
https://operations.osmfoundation.org/policies/tiles/
Gdzie jest jasno powiedziane, że “Heavy use (e.g. distributing an app that uses tiles from openstreetmap.org) is forbidden without prior permission from the System Administrators.”
Jako kontekst - serwery tiles.openstreetmap.org są stworzone i utrzymywane przede wszystkim dla twórców mapy, a fundusze na ich utrzymanie są znacznie ograniczone i pochodzą z datków wolontariuszy oraz wsparcia sponsorów/partnerów. OSMF nie jest w stanie zapewnić serwisu dla wszystkich osób i firm, które chcą używać danych osm w swoich projektach, a jak się domyślasz jest ich wiele.
Jeśli ruch, który generujesz jest znikomy to nie ma problemu - możesz założyć sobie konto u dowolnego providera map na podstawie danych OSM (np. mapbox) i ze znikomym ruchem zmieścisz się w ich limitach dla darmowych kont… jeśli się nie zmieścisz, to znaczy, że Twój ruch nie jest znikomy i ma wpływ na to jak działa mapa przeznaczona dla nas - twórców - co utrudnia nam pracę.
Wyjścia są dwa, a ich zasadność zależy od zakresu mapy, który Cię interesuje… Jeśli potrzebujesz tylko Polski (lub innego mniejszego obszaru) to możesz postawić budżetowo własny serwer kafelków i serwować je we własnym intranecie (jeśli trzeba pomogę…). Jeśli potrzebujesz cały świat to weź konto komercyjne u dowolnego providera… chyba że masz serwer min. 8c/16t, 96G RAM, 1TB RAID SSD i osobę potrafiącą utrzymać taki serwer.
Na koniec konsekwencje -

  1. Masz obowiązek swój ruch utrzymywać jako jawny - każda próba ukrycia adresu IP lub referera strony www w przypadku wykrycia grozi zablokowaniem bez uprzedniego ostrzeżenia
  2. Nie możesz używać nagłówków wyłączających cache (np. pragma:no-cache).
  3. Jeśli generowany ruch nie jest znikomy i zostanie wykazany w raportach OWG podejmowane są kolejno kroki:
  • trafiasz w kolejkę QoS z opóźnionymi kaflami - do każdego zapytania dokładane jest opóźnienie na odpowiedzi
  • losowo otrzymujesz kafle z informacją o łamaniu warunków użycia (mało fajne, bo zgłoszą Ci to osoby używające mapy którą ‘serwujesz’)
  • pełna blokada adresu IP lub referera.
    Dodatkowo:
    “This policy may change at any time subject to the needs and constraints of the project. Commercial services, or those that seek donations, should be especially aware that access may be withdrawn at any point: you may no longer be able to serve your paying customers if access is withdrawn.”