Landuse- stan władania a stan w ewidencji

Witam. Mam mały zgrzyt z jednym z użytkowników jeżeli chodzi o landuse, a mianowicie ja zmieniam teren przemysłowy zakładu o konkretnej nazwie, w tym wypadku Miejski Zakład Energetyki Cieplnej do granic z ewidencji gruntów i budynków, czyli do stanu prawnego, natomiast inny użytkownik przywraca, wg mnie błędnie do stanu władania, czyli do ogrodzenia. Dla osób niezwiązanych z zawodem geodety a mających jakiś problem, miałem do czynienia z tam jednym, już tłumaczę, granice na geoportalu mają jasno określone współrzędne i pochodzą z baz danych starostwa powiatowego, nie ważne czy to granica jasno ustalona, za stabilizowana znakami granicznymi, czy skanowana z map papierowcyh z dokładność +/- nawet 2-3 metrów, ma swoje współrzędne możliwe do odtworzenia, pokazania, zweryfikowania z dokumentami. Jeżeli chodzi o ogół landuse wprowadza się obszary użytkowane, ale jak powinny być tereny znanych podmiotów, np MZEC? Po stanie władania, czy po stanie, który pokaże każdy geodeta, kiedy otrzyma materiały ze starostwa, “Proszę, tutaj jest Wasza granica, dotąd jest Wasze, tu możecie postawić ogrodzenia”? Czy może inaczej jeszcze i wprowadzać tylko po klasoużytkach z geodezji? W przypadku terenów przemysłowych jest to użytek Ba, których definicję określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. 2021 r. poz. 1390) załącznik nr 1 Lp. 14. Według mnie tereny znanych firm, gdzie w nazwie podajemy konkretną firmę oraz tereny kolejowe, które również mają swój punkt w ww. rozporządzeniu (załącznik nr 1 Lp. 20) powinny się trzymać stanu w ewidencji.

Dzięki za napisanie tutaj! Najlepiej podlinkuj kontrowersyjną lokalizację i daj znać drugiemu mapującemu w dyskusji.

Bardzo przydałyby się tu zdjęcia. Może być Google Maps.

Ale ogólnie, liczy się stan faktyczny. Jak np. do szkoły należy działka która jest poza teren ogrodzonym ale jest tam śmietnik i krzaki - to nie jest to w obszarze amenity=school

Dla OSM liczy się stan rzeczywisty a nie prawny, np. mapujemy nielegalnie zbudowane domy które oficjalnie nie istnieją.

2 Likes

W dyskusji po zestawem zmian zostawiłem komentarz z moim punktem widzenia, jednakże od 17.04 kiedy go umieściłem ten użytkownik poczynił sporo innych zmian, lecz odpowiedzi nie dostałem. Jakby było potrzebne, zamieszczam również link do tego zestawu zmian
Linki:

OSM to nie mapa ewidencyjna. A ponadto jest bardziej geografia niż geodezja, jeśli jako geodeta rozumiesz, co mam na myśli :wink:

Mapujemy użytkowanie terenu w pierwszej kolejności na na bazie tego, co widać w terenie. Jeśli mamy do czynienia z terenem ogrodzonym, to jest to bardzo silna przesłanka, aby jego granicę poprowadzić właśnie w śladzie ogrodzenia.

Nie kupuję też propozycji, aby dla tereny znanych podmiotów (jakkolwiek by to pojęcie doprecyzować) miały obowiązywać jakieś inne zasady niż w innych przypadkach.

2 Likes

Możesz wysłać mu jeszcze wiadomość prywatną.

Możesz też napisac do DWG ( Data Working Group - OpenStreetMap Wiki ) że nie reaguje na komentarze a edytuje (mają pewne dodatkowe narzędzia)