Które źródło osm dobre?

Wybaczcie, jeżeli takie pytanie już kiedyś było, ale sam się pogubiłem:

chciałem z OSM wyeksportować wszystkie dane związane z energetyką i …

  1. zdążyłem zauważyć, że ściąganie gotowych shp (bo na shp pracuję) nie jest dobrym pomysłem, gdyż wszystkie eksporty (cloudmade i geofabrik) robią w nich selekcję elementów (na gf są przykładowo budynki i cieki - waterways, ale nie ma np poi - m.in. ze słupami energetycznymi, które są na cloudmade. na cm nie ma za to budynków i cieków). etc
  2. zacząłem ściągać pliki osm - gotowe przycięcia do granic kraju są na geofabrik - pobrałem Polskę, zaimportowałem pluginem do QGis (potem zauważyłem, że warto warstwę przyciąc pierw osmosisem, bo cała PL importuje się pierońsko długo)
  3. natrafiłem na problemy z eksportem do shp, Qgis nie wiadomo dlaczego przycina pole “tags” do 80 znaków. Obszedłem to eksportem do GML i potem importem w ArcGis (bo w ArcGisie pracuję) do shp - tutaj nie było problemów ze skracaniem pola. Jak widać, wszystko poszlo ok, ale …

… zauważyłem że warstwa “points” z pliku poland.osm pobranym z geofabrik nie zawiera wcale np lokalizacji słupów sieci energetycznej. A te były w pliku poland_poi.shp pobranym z cloudmade.

Tak więc pytanie moje jest, jakie jest w miarę kompletne i aktualne źródlo eksportów osm do pobrania? Geofabrik robi eksporty co 1 - 2 dni i przycina je do granic państw - niby ok, ale jak napisalem - np nie ma tutaj słupów linii. Cloudmade nie sprawdzałem pod kątem plików *.osm, ale potencjalnie będzie je zawierać, choć aktualizowane jest raz na miesiąc? Wolałbym uniknąć ściągania tego 16gb pliku planet.osm :expressionless:

W poland.osm z Geofabrik musza byc linie i slupy sieci energetycznej, byc moze QGis z jakiegos powodu ich nie zaladowal, lub osmosis je wycial. Jesli ustawiles w osmosis jakis filtr, to musisz do niego dodac tag power.

Inny sposob to pobrac przez xapi lub overpass api wylacznie elementy otagowane “power”, tylko nie nalezy naduzywac tych serwerow zadajac zbyt duzego obszaru.

Inna sprawa, ze na pewno wielu linii energetycznych jeszcze brakuje w OSM.

Z serwerami to zdaję sobię sprawe, zresztą wolę operować na danych lokalnie, bo mam słabe łącze.

Możliwe, że to problem z QGisem. Wczesniej w Osmosisie eksportowałem dane stosując tylko bbox, teraz jak dałem filtrowanie po tagu to zamiast ~1000 iluś elementów, zwróciło ich ok. 20000. Widocznie import coś zawinił.

Tak więc jestem już na dobrej drodze, dzięki za pomoc :slight_smile:

Btw. Ściągnałem plik osm z CloudMade, które wg tamtejszej strony powinny być z 13 grudnia, a tu zdziwienie - elementów jest wiecej jak w tym z Geofabrik z 19 stycznia, a ostatni update z 21 stycznia (2012).

Nie warto bawić się z pluginem, jest strasznie cienki. Lepiej postawić sobie bazę danych PostGIS.
Tutaj kilka słów na ten temat:
http://www.gis-support.pl/konwersja-danych-openstreetmap-do-formatow-gis/

Hm, to trochę ja zlolowałem sprawę. Z tego co stwierdziłem, to QGis po imporcie linii i poligonów wywala z tabeli nodes wszystkie te, co wchodzą w skład innych obiektów i dlatego zostają tylko te, co nie są stricte z nimi powiązane :expressionless: Gdy przez Osmosis wyeksportowałem tylko nodes (bez ways) to nie miał do czego ich podpiąć, stąd wyświetlił je wszystkie.

Co do samego pluginu, nie jest on doskonały to wiem. Używam Windowsa i do walki z osm wydał mi się on najprostszy jeśli chodzi o export do shp (na moje potrzeby, choć i tak musze pośrednio do gmla je eksportować).

Tak kończąc wątek, udało mi się odpalić inny plugin OSM - pod ArcMapą - i ładnie importuje, dzieli na tagi itp. Miód malina :slight_smile: