Dobrze że autostrad w PL tak niewiele
Anyway.
Dziekujemy politykom za pomoc i po autostradach zabieramy sie za drogi krajowe
Jeden z userów z RFN pozyczy do mapowania Garmin Etrex Vista z czarno bialym displayem.
Jesli ktos ma taka potrzebe, niech sie ze mna skontaktuje.
Przy okazji rysowania skrzyżowań przypominam o stosowaniu relacji zakazu/nakazu skrętu/jazdy prosto/zawracania bo zdarza się że nawigacje każą zawracać w dziwnych miejscach.
W tym przypadku dodałem 3 relacje. Zakaz skrętu (x1) i nakaz jazdy prosto (x2).
Kolega SunCobalt melduje, ze duzo dróg przelotowych zostalo juz naprawionych. Statystyka bedzie gotowa dzis wieczór…
Mógłby ktoś zrobić jakiś tutorial, czy coś w tym rodzaju, jak krok po kroku naprawiać / robić relację. Naprawiam drogi, ale nie dotykam relacji z obawy o możliwość zrobienia większych szkód.
A da się w jakiś prosty sposób zobaczyć np. relację całej konkretnej drogi krajowej czy szlaku rowerowego i zweryfikować czy nie ma dziur?
RoboD
Bez zadnego wprowadzania: Jak polaczysz fragment który ma relacje z fragmentem który jej nie ma, to ten nowy fragment automatycznie dostanie ta relacje. Potem mozesz pociac ta droge na kawalki i podorzucac atrybutacje np rozne ograniczenia szybkosci, jednokierunkowosc itd…
ladies und gentlemen (gentleman=1pan, gentlemen=>2panów )
już wcześniej zauważyłem, że niektórzy przerysowując ronda, psują relacje, byleby tylko rondo było bardziej okrągłe. nie powiem kto;) i tu pojawia się moje pytanie, bo na większych rondach wieloma pasami robiłem tak: gdy relacja skręcała w prawo, dzieliłem drogę okrężną na kawałki i tylko te, po których faktycznie przejeżdża się daną drogą dodawałem do relacji, pozostawiając zjazdy poza relacją. moim zdaniem tak powinno się robić, chyba, że rondo składa się z koła i czterech nitek dróg.
RoboD: relacje zazwyczaj już są utworzone, musisz tylko zaznaczyć nowy odcinek drogi i dodać go do wszystkich relacji, które występują w pozostałej części drogi w JOSM jest fajna wtyczka relation toolbox.
Da się, np. tak: http://www.openstreetmap.org/?relation=122101
W JOSM zaznaczasz relację, naciskasz CTRL+SHIFT+I, otwiera się przeglądarce strona relacji, klikasz “zobacz relację na większej mapie” i masz
Inny sposób:
W JOSM, w tabelce z relacjami klikasz wybraną relację do edycji i po lewej stronie masz przycisk “pobierz brakujących członków relacji”. Pobiera wszystkie drogi należące do relacji i wtedy patrzysz czy nie ma dziur.
Nie musisz bawić się w uogólnienia - może lepiej podaj konkretny przykład?
Myślę, że nikt nie robi tego specjalnie a wytykając błąd uniknie się go w przyszłości
dzięki
Zrobiłem do MapSource wsad z krajobrazem po bitwie:
http://garmin.osmapa.pl/mapy/OSMapaPL-20120725V1.15.exe
może komuś się przyda - trzeba tylko odinstalować poprzednie osmapy bo jest konflikt PID.
Zastanawiam się nad stworzeniem osobnego wydania, które by pomagało znaleźć różne błędy - np. wyświetlało na czerwono drogi ze zbyt ogólną klasyfikacją (unclassified, highway=road, itp), błędnymi kombinacjami tagów, itp . Jeśli ktoś ma pomysły to pisać :).
Na tej samej zasadzie myślę o jakimś stylu do JOSM, który by podświetlał błędy stworzone przez redaction bota - punkty i linie bez tagów, drogi które mają ref= ale nie mają highway=, itp. Jak w powyższym przypadku - za wszystkie uwagi dziękuję
To wyższa szkoła jazdy, ale w takim razie musisz dodać kolejną relację, która zrobi rondo junction=roundabout i usunąć tagi junction=roundabout z kawałków podzielonych pod relację.
W sumie to ja tak robiłem, wydaje mi się, że to jest poprawne działanie.
Bez przesady z tym tworzeniem relacji dla ronda
Rondo podzielone na kawałki nie jest tragedią, byleby tylko każda część wchodząca w skład “okręgu” miała tag junction=roundabout. Uważam jednak, że rondo powinno wchodzić jako całość do relacji, bez ciachania go na kawałki.
Dobry soft radzi sobie z takimi podziałami, a zły soft powinien zostać poprawiony.
Może tu o mnie chodzi. Ostatnio jakieś rondo skleiłem.
Uważam, że całe rondo należy do drogi krajowej. Nie widzę więc powodu by je na siłę dzielić i włączać tylko części do relacji. Piszę tu o zwykłym okrągłym rondzie.
Pomijając śmieszną sytuację, że ktoś może chcieć na rondzie zawrócić (dlaczego ma wyskakiwać z relacji), może też części ronda (nie będące w relacji) powinniśmy oznaczyć jako secondary/tertiary/… skoro nie jest to droga krajowa.
O, trafiła kosa na kamień przykład jest prosty, chociaż zupełnie bez znaczenia: http://www.openstreetmap.org/?lat=51.914249&lon=19.365659&zoom=18&layers=M ktoś dorysował/przerysował rondo nie dodając go do relacji, dokładnie już nie pamiętam, ale chyba 3 ronda użytkownika duke83 w ten sposób poprawiłem
marmil ale jeśli ktoś na rondzie zawraca, to chcąc nie chcąc na chwile “wyjeżdża z relacji” :} bo przecież droga nie musi przechodzić przez całe rondo i to jest raczej istotne w nawigacji (w sensie dokładnego przebiegu np. DK przez rondo)
Dlaczego ma wyjeżdżać z relacji, skoro całe rondo jest drogą krajową?
Przyznaję się…ok. Winę jednak ponosi bot. Ja ostatnio musiałem wyrysować od podstaw ronda na krajowej 14 (insurekcji i Broniewskiego) w Łodzi oraz brakujące fragmenty DK14 czy “zrównać” highway do primary na rondzie Solidarności . Tak samo było pewnie w Emilii. Tam rysowałem drogę z Emilii przez Rosanów. Łódź została ogromnie spustoszona przez bota. Na relacjach się nie znam, nigdy celowo ich nie usuwam. Ale powiedźcie mi: rondo musi być zbudowane z jednej, zamkniętej drogi czy może składać się z odcinków? Bo rondo po obwodzie…bywa że ma różne ilości pasów(które w Łodzi taguje) i nie wiem jak zrobić na rondzie Solidarności.