Konkurs na projekty Forda

Juz kiedys podawalem podobny link wiec przekazuje tez ta wiadomosc, z listy dyskusyjnej warszawskiego Hackerspace’u (oryginalny tytul watku “Skok na kasę kapitalistów” :)) – byc moze ktos ma jakis pomysl zwiazany z OSM, a czas na zgloszenia uplywa z koncem marca.

http://apps.facebook.com/innowacyjne/

Ford sponsoruje konkurs, który “polega na wyłonieniu 3 innowacyjnych projektów naukowych, technicznych,
wynalazków i prototypów, które mają w jakiś sposób praktycznie pomagać ludziom w życiu.”

“Nagroda Główna (3 nagrody) w konkursie to dofinansowanie w postaci do 30 000 zł na każdy projekt.
Dofinansowanie będzie odbywało się podczas Miesiąca Technologii Ford, który zacznie się 15 kwietnia
i trwać będzie przez miesiąc, do 15 maja.”

Moze rozwinelibysmy jako grupa nawigacje dla niewidomych i wózków inwalidzkich.
Edycja glosowa i prowadzi (wg. tej koncepcji o której dyskutujemy, tj. Schemat z Karlsruhe) po sciezce az do wejscia budynku. Teoretyczne mozna by w OSM wprowadzac w budynkach publicznych (dworce, ratusze, lotniska, centra zakupowe) takze drogi którym moga poruszac sie piesi lub ludzie na wózkach. System prowadzil by ich (w przypadku niewidomych glosowo) na miejsce.
Zaczynajac projekt tego typu dam sobie reke uciac ze na kontynuacje bylyby pieniadze z Unii Europejskiej.

Aspekt badawczy polegal by na wprowadzeniu do OSM koncepcji pietr budynku, korytarzy wewnatrz budynków, scian i szedl w kierunku dalszego uszczególowiania projektu.

A mnie się marzy nawigacja typu HUD. Nakładanie obrysów i informacji (numer, poi) na istniejące budynki. Nakładanie nazw ulic i wskazówek nawigacyjnych na pasy po których się poruszamy. Itp. Jasne że jest dużo niuansów technicznych (śledzenie położenia głowy i gałek ocznych kierowcy) ale w dzisiejszych czasach jest już to chyba do opanowania. W czym taki projekt mógłby pomóc ludziom i jakby był innowacyjny? Pierwsza nawigacja, która nie rozpraszała by kierowcy od tego co się dzieje na drodze.

Jest juz niestety sporo rozwiazan tego typu i to nawet dobrze funkcjonujacych: BMW to zaczelo a teraz robia to takze inni. Ida na to spore pieniadze od paru lat.
Pierwszy zaczal zdaje sie projekt “Mars” dla US Army. W naszej firme tworzyl to notabene chlopak z Krakowa :O)
Co jednak byloby ciekawe to semiautomatyczne zbieranie informacji na temat ilosci pasów jezdni i stworzenie systemu zapisu tej informacji. Tj: Jak zapisac relacje kiedy na skrzyzowaniu spotykaja sie np 4 i 4 pasy.
OSM jest tu strasznie cienkie: rysujemy w szcezgólach bardzo duzo informacji a ogromne skrzyzowania to kreski powoli nie przystajace do reszty. W przypadku rzek mamy zapis podwójny: Os rzeki i area rzeka. W zaleznosci od poziomu zoomu rysowana jest informacja albo z area albo z wektora. Podobnie sprytnego rozwiazania trzeba tutaj.

Snujecie daleko idące plany zahaczające o sci-fi, a w zasadzie nie ma dobrej NAJZWYKLEJSZEJ nawigacji opartej na OSM… Ja przynajmniej jeszcze nie znalazłem…

Pomysł z nawigacją dla niewidomych może i ciekawy, tylko taki drobny problem, że wewnątrz budynków GPS zasadniczo nie działa, poza tym nazwa projektu to open-STREET-map, a więc jakoś niezbyt widzę tu miejsce na wnętrze budynków.

Pomysł z nawigacją HUD (raczej proponowałbym szukać pod hasłem AR - Augmented Reality) wcale nie jest prosty [; No i czy migające po bokach nazwy POI i numery budynków (po co jeśli nie tam akurat jedziemy?) raczej by rozpraszał bardziej. Zwykła nawigacja nie rozprasza od tego co się dzieje na drodze, bo wystarczy na nią nie patrzeć <; Anyway - jest już taki program (chyba komercyjny) na androida http://www.xda-developers.com/android/augmented-reality-navigation-comes-to-android/

Mnie się tam marzy zwyczajna i przyziemna nawigacja samochodowa, która mogłaby konkurować z projektami komercyjnymi i z projektem Waze (nawigacja oparta nie o kategorie dróg, tylko o średnią prędkość zbieraną przez użytkowników a nawet o aktualne wydarzenia na drodze, takie jak korki czy remonty) - tego w (a raczej “dla”) OSM brakuje… Sam nawet trochę nad tym rozmyślam, ale to nie do końca moja działka i nie wiem czy bym podołał.

4/3!!

navit?

Dokładnie! Też się nad tym głowiłem, są różne podchody komercyjne pod to, ale ja najchętniej widziałbym to jako wolnodostępna bazę na jakiejś liberalnej licencji. Chociaż jak na polskie warunki może być jeszcze za wcześnie, internet bezprzewodowy nie jest aż tak popularny.

Wszystko jest do zrobienia, ale do tego potrzeba zespolu. Nie da sie oszukac: Projekty komercyjne to zazwyczaj kilkanascie roboczolat programisty. Projekty wolne jakie do tej pory powstaly, to kilka, góra kilkanascie miesiecy pracy wieczorami. Dopóki nie powstanie skoordynowana grupa z podzialami na zadania, to mozesz zapomniec osiagniecia tego samego poziomu. Oczywiscie mozna w miare szybko cos stworzyc, jednak róznica bedzie widoczna.

Przejrzałem opis na wiki OSM jak to uruchomić z mapami OSM i od razu mi się odechciało…
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Navit/Android

Popularny czy nie, wystarczyłoby kilka przejazdów i już masz ogólne dane o średniej prędkości, a z nimi routing jest nieskończenie razy lepszy niż taki opierający się na założeniu, że residential to 30kmph a primary to 80 (przykładowo oczywiście). Zresztą po projekcie Waze wnosząc myślę, że bez problemu by się to udało - tam praktycznie mapa Polski nie istnieje, to co jest ma kupę błędów, a i tak użytkowników jest całkiem sporo. Co do sensowności, to małych uliczek pewnie byś prędko nie “przetworzył”, ale często jest taka sytuacja, że do danego celu można dojechać na trzy sposoby trzema głównymi drogami i w sumie nie wiadomo, która jest akurat dziś lepsza. Ze swojego miasta do Katowic mogę dojechać conajmniej na kilka sposobów, zahaczając w różnych konfiguracjach o drogi wojewódzkie, krajowe, szybkiego ruchu, a nawet o autostradę, różnica odległości jest niewielka (powiedzmy od 50 do 60km), a czas przejazdu może być diametralnie różny zależnie od pory dnia czy daty…

Sam trafiłem tutaj dopiero po poznaniu projektu Waze, ale tam jest zbyt dużo bugów i zbyt niejasna sytuacja ze wszystkim, więc mi się odechciało - byłoby to użyteczne może dopiero za kilka lat, danych z OSM nie mogą wziąć bo licencja i koniec.

Dziwne, że do tej pory nikt z OSM nie zabrał się poważnie za ten temat - na wiki znalazłem opisy jedynie dwóch podejść do sprawy, obydwa martwe od ponad roku (jak nie dłużej) i tyle.

Projekt taki wymagałby kilku etapów, ja je widzę mniej więcej tak (naprawdę trochę nad tym myślałem):

  1. Opracowanie sposobu konwersji danych OSM do danych użytecznych dla takiego systemu - innymi słowy należy mieć możliwość skonwertowania danych OSM na prostszą formę, czyli wszystkie drogi pomiędzy skrzyżowaniami (więcej niż 2 drogi do węzła) i wszystkie węzły pośrednie można ignorować. Do celów nawigacji potrzebna będzie też możliwość konwersji odwrotnej… Konwersja taka jest chyba potrzebna, bo obecnie jedna droga może przecinać kilka skrzyżowań, a interesujące są prędkości na odcinkach między nimi. No i baza danych przypuszczalnie będzie okrutnie ogromna, więc trzeba minimalizować ilość odcinków.
  2. Opracowanie sposobu przetwarzania tracków GPX tak aby podzielić go na odcinki, które zostaną rozpoznane jako należące do danego odcinka w bazie danych. Problem jak wiadomo sprowadza się do niedokładności odbiorników GPS.
  3. Stworzenie klasyfikacji wg której dane powinny być przechowywane. Sama średnia prędkość nie wystarczy, bo wiadomo, że przez centrum warszawy o 8 rano jedzie się gorzej niż o 3 w nocy, więc potrzebne są kwanty czasowe w każdym dniu, ale też i podział np na dni tygodnia, czy specjalne święta (korki np na Święto Zmarłych), ale też i miesiące (luźniej może być w dużych miastach w wakacje). Ten krok wymaga badań, żeby ustalić jak głęboko można zejść z podziałem.

===
W tym momencie system jest już w zasadzie gotowy, można zrobić np super wizualizacje używając OpenLayers i nanosić na drogi kolorki oznaczające średnią prędkość. Problem jest taki, że baza zasilana jest na razie “ręcznie”, przez wrzucanie plików gpx.

  1. Stworzenie algorytmu który pozwoli na routing na podstawie tych danych
  2. Stworzenie aplikacji na smartfony, która zarówno korzystałaby z tych danych i jednocześnie była w stanie wysyłać automatycznie dane o ruchu (ślady gpx).
  3. Dodanie możliwości współpracy z systemami automatycznymi - TMC.

===
W tym momencie baza powinna zacząć żyć własnym życiem zasilana danymi z klientów.

  1. Dodanie obsługi zdarzeń nagłych, np gdy na drodze której średnia prędkość wynosi X kmph pojazd porusza się dużo wolniej (albo wcale), to można wykryć korek i algorytm routingu powinien spróbować taki korek ominąć (oczywiście dla innych klientów, bo jak już się ktoś w korek wpakuje, to raczej po sprawie…).

Dalej można pokusić się o dalsze features które znane są z Waze, a mianowicie samopoprawiającą się mapę. Wiadomo nie od dziś, że niektóre drogi w OSM narysowane są mocno “na oko”, zakręty sa mocno toporne itp. W Waze serwer na podstawie tracków użytkowników dokonuje ciągłych korekt geometrii tak aby drogi jak najbardziej pasowały do śladów. Obecnie to wyłączyli, bo było z tym trochę problemów, ale ogólnie idea jest bardzo dobra. W JOSM podłączonym do odbiornika GPS ponoć można rysować na żywo drogę (poruszając się po niej) - to też jest bardzo wygodna rzecz moim zdaniem (jest też w Waze). Można dorzucić nieco elementów społecznościowych, takich jak możliwość zobaczenia innych użytkowników na mapie, powiadamianie o wypadkach, utrudnieniach, warunkach, policji itp. (jest też w Waze).

Potencjał jest, takie coś to moim zdaniem byłby masowy hit, bo użytkowników samochodów jest dosyć sporo na świecie (;

4/3!!

Bluźnisz. Rogal chyba robi mapy OSM pod Garmina?
A ja jeżdżę na NavDroyd i sobie chwalę. Wada? Trzeba zapłacić 5 euro… To chyba niezbyt dużo za nawigację, która działa offline?
Dla niewtajemniczonych powiem, że twórcą NavDroyda jest niemiecka firma OneStepAhead, która ostatnio została kupiona przez CloudMade.
Życzę powodzenia :wink:

Jakbym miał nawigację Garmina, to miałbym i mapy Garmina, ale to jest kwestia osobistych preferencji.

Skoro OSM jest darmowe i do tego oparte też na mojej pracy, to… dzięki. Za niewielkie pieniądze mogę sobie kupić komercyjną nawigację, która pewnie będzie lepsza, więc raczej nie o to chodzi. No i kto powiedział, że nawigacja musi być offline? Jak dla mnie nie musi być… Sukces nawigacji google’a (m.in.) świadczy o tym, że nie jestem sam.

4/3!!

Nawigacji online jest duzo na androida i to bezplatnych. Wiec nie wiem o co Ci chodzi.

Używałeś ich? Uważasz, że ich wygoda użycia i funkcjonalność jest wystarczająca?

4/3!!

Ciekawe ile roboczolat wymagałby taki mały projekcik jak Linux. Podejrzewam, że gdyby policzyć czas programistów wokół OSM to też byśmy byli mile zaskoczeni.

Co do pomysłu Freddie Chopin, ja bardziej kombinowałem nad danymi dynamicznymi niż statycznymi, czyli na bieżąco informacje o prędkości na danych odcinkach dróg. Jeśli dobrze kojarzę, to na spotkaniu założycielskim Panowie od Navatara opowiadali o próbie wprowadzenia takich rozwiązań, ale polegli przy zapotrzebowaniu na zasoby serwerów.

Ja rozumiem, że teraz bardzo modna jest idea crowdsourcingu, czyli m. in. wyciągania od najczęściej nieświadomych klientów różnych danych wzbogacających ofertę firmy (np. jego położenie i prędkość), ale chce wierzyć, że jedyną drogą do sukcesu jest otwartość i wolność (takiej bazy).

Statyczne prościej wprowadzić, a i to dałoby wielki skok w jakości nawigacji. Dynamiczne dane (ja pod tym terminem rozumiem wykrywanie korków, czyli zasadniczo odchyleń od prognozowanej średniej) można zostawić na deser - to faktycznie jest dużo trudniejsze, bo musi być real-time.

Projekt tego typu (analiza ruchu drogowego) mógłby się opierać w zasadzie tylko na takim croudsourcingu, dodatkowo mogą dochodzić jeszcze dane TMC i ewentualnie “ręczne” wprowadzanie utrudnień (np. że droga będzie zamknięta dziś bo wypadek, albo będzie zamknięta przez miesiąc, bo remont).

4/3!!

h4v wrote: “Ciekawe ile roboczolat wymagałby taki mały projekcik jak Linux. Podejrzewam, że gdyby policzyć czas programistów wokół OSM to też byśmy byli mile zaskoczeni.”

To nie tylko ten projekt i nie OSM. Sa tez oczywiscie inne swietne programy które w ten sposób powstaly
(przykladowo gvSIG i QGIS) i do tego typu cloudworkingu nalezy przyszlosc. Co chce przez to jednak powiedziec piszac “Wszystko jest do zrobienia, ale do tego potrzeba zespolu” to fakt ze praca jednej osoby jest w stanie stworzyc jedynie maly projekt. Niczego sobe bardziej nie zycze niz stworzenia projektu spolecznosciowego tworzacego cos wiekszego. I to wlasnei w Polsce. Po to miedzy innymi stworzylismy stowarzyszenie.

Swoją drogą nawigacja Google właśnie niedawno wprowadziła taką funkcjonalność jak monitorowanie ruchu i nawigacja w oparciu o warunki na drodze.

http://googlemobile.blogspot.com/2011/03/youve-got-better-things-to-do-than-wait.html

4/3!!

To sobie kup komercyjną AutoMapę i nie jęcz. Skoro tak bardzo sobie cenisz swój wkład do OSM to poproś OneStepAhead, żeby Ci dali za darmo (mówię poważnie). Ja wydałem 5 ojro i jestem zadowolony, bo mapę robię sobie sam. Też mógłbym sobie kupić co innego, ale jak napisałeś “nie o to chodzi”

IMHO na tę chwilę nawigacja powinna być offline, bo za darmo neta w komórce nie dają.

Spoko - na następny raz będę pamiętał, że można tylko chwalić (;

Wg Ciebie tak, a wg mnie w wyższych abonamentach net jest za darmo, poza tym nawet jak nie jest, to pakiety kosztują kilka złotych (w erze 100MB za 9zł, potem ograniczenie prędkości). No ale co kto lubi.

4/3!!

Trzymam za słowo.

Skoro masz za darmo to czemu płacisz wyższy abonament? Mnie np. wystarcza 50 zł na 3 miesiące i nie zamierzam tego zmieniać, bo ew. nadmiar kasy wolę przeznaczyć na co innego.

Nie nudzi Cię wrzucanie tego “podpisu” za każdym razem?

Semantyka. Wiadomo jak to jest z “za darmo”. Co do istoty sprawy - co kto lubi. Nie ma to związku z głównym tematem, więc nie ma sensu tego roztrząsać <:

Hmm… Od tych ~10-ciu lat jeszcze mi się nie znudziło [;

4/3!!