Konkurs "Bocianie gniazda 2014"

Hej

Chciałbym ogłosić, iż w niedzielę, 15 czerwca startujemy z konkursem na zbieranie lokalizacji gniazd lęgowych bociana białego.

Strona konkursu: http://osmapa.pl/bociany2014/

Mapa z gniazdami: http://osmtools.org/gniazda/bocian/

Schemat tagowania gniazd:
natural=birds_nest - tag oznaczający gniazdo
birds_nest=stork - tag oznaczający gatunek ptactwa
nest_mount=pole/roof/tree/chimney - tag oznaczający umiejscowienie gniazda (słup/dach/drzewo/komin). W przypadku niestandardowego umiejscowienia piszcie w tym wątku to ustalimy.
platform=yes/no - tag mówiący o tym, czy gniazdo znajduje się na platformie przygotowanej przez człowieka. W przypadku gniazd umiejscowionych na słupach prawie zawsze jest przygotowana platforma. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bociany zrobią gniazdo bezpośrednio na drutach, ale to rzadkość.
image=<url do zdjęcia> - tag z linkiem do zdjęcia na Wikimedia Commons (lub innego serwisu)

Podobnie jak w dotychczasowych konkursach, nastawiony jest on na aktywność w terenie. Trzeba wziąć aparat, odbiornik GPS, jakiś środek lokomocji i ruszyć w trasę na poszukiwanie bocianich gniazd :slight_smile:
Nie wrzucamy do OSM danych pochodzących z innych źródeł. Co najwyżej można je wykorzystać jako wskazówkę dokąd pojechać, ale na miejscu trzeba być, zrobić zdjęcie, zebrać koordynaty i dopiero na tej podstawie wprowadzić obiekt do OSM.
Jeśli chodzi o szukanie gniazd - myślę, że można do tego wykorzystać tę bazę: http://baza.bociany.pl/gniazda. Nie ma tam koordynat, są tylko wskazówki opisowe, więc to trochę jak szukanie geocache’a :wink:

Jak mapować nie muszę tutaj wyjaśniać (bo to w końcu forum OSM), ale chcę zwrócić uwagę na temat zdjęć. Otóż dodanie tagu image= jest punktowane, a dodanie URL zdjęcia umieszczonego w Wikimedia Commons jest premiowane dodatkowo, ponieważ chcemy aby zdjęcia z tego konkursu trafiały właśnie do tego repozytorium wolnych zasobów (za samo dodanie image= można dostać 0,5 punktu, a za dodanie image= z wartością wskazującą na Commons - 1,5 punktu).

Jeśli chodzi o kadrowanie zdjęć wrzucanych do Commons, sugeruję stosowanie szerszej perspektywy.

Dobry przykład:

Zły przykład:

Fajnie byłoby, gdyby dodawane zdjęcia były geotagowane, czyli zawierały w nagłówku EXIF informację o geolokalizacji. Wtedy nie trzeba za bardzo opisywać, gdzie zdjęcie zostało wykonane, bo ta informacja byłaby już w zdjęciu. W urządzeniach z Androidem zdjęcia są chyba domyślnie geotagowane, ale jeśli nie mamy takiego sprzętu, istnieje wiele programów do geotagowania zdjęć. Wydaje mi się, że w przypadku wrzucania na Commons najlepiej użyć programu Vicuña.

Jeśli chodzi o nagrody, są one rzeczowe, o określonej wartości (więcej info na stronie konkursu). Nie chcemy zwycięzcy uszczęśliwiać niepotrzebnym gadżetem, dlatego dostanie to, co sobie sam wybierze - byleby zmieścił się w danej kwocie. To nie jest tak, że dajemy kasiorę do ręki, jak niektórzy myślą :wink:

A dlaczego bociany? Ponieważ tak naprawdę nie ma ogólnopolskiej bazy gniazd bocianich z dokładnymi koordynatami opublikowanej na wolnej licencji. Każdy coś tam sobie dłubie i trzyma w głębokim ukryciu. Dodatkowo, nasz zbiór gniazd w dużej mierze będzie wzbogacony dokumentacją zdjęciową.
Konkurs ma też w założeniu przyciągnąć nowych mapowiczów do projektu, bo dodanie gniazda jest dosyć łatwe.

Ewentualne pytania można zadawać w tym wątku.

Życzymy udanej zabawy!

Ja do robienia zdjęć używam OsmAnd, który dodatkowo zapisuje kierunek robienia zdjęcia (w przypadku urządzeń posiadających funkcję kompasu).
Jak widać na przykładzie, zdjęcie zrobione zostało ponad 100 metrów od gniazda, co może być średnio precyzyjną informacją o dokładnym położeniu gniazda.
Do kalibracji przydaje się oczywiście podkład z geoportalu.

Dodatkowo robiąc zdjęcia korzystając z OsmAnd, widzę na mapie gdzie złapał fixa i z jaką dokładnością. Czasem zdarza się, że robię zdjęcie a po wgraniu do komputera okazuje się, że fixa złapał ze stacji gsm i jest problem z przypomnieniem gdzie dokładnie robiło się zdjęcie.

W ustawieniach programu OsmAnd, orientacja mapy powinna być ustawiona “według kompasu”. Zdjęcia można robić używając wewnętrznej funkcji programu lub z użyciem aplikacji systemowej (wtedy mamy więcej opcji do ustawienia parametrów zdjęcia)

A czy można poprosić o szablon do JOSM?

Proszę, świeżo wypieczony: https://raw.githubusercontent.com/zibik/stork_nests/master/stork_preset.xml

Szablon dostępny jest również na liście szablonów w JOSM pod nazwą “Bocianie gniazda”, jedynie trzeba go aktywować.

Zdarzają się lata, że gniazdo pozostaje niezamieszkane choć istnieje od wielu lat. Czy takie oznaczać?

Raczej tak. Też mi się przydarzyła taka sytuacja i dałem tag nest_status:2014=empty Jednak w takiej sytuacji trzeba mieć 100% pewności, iż gniazdo jest opuszczone. W sytuacji, gdy gniazdo składa się tylko z samej platformy to sprawa jest jasna, ale jeśli gniazdo wygląda normalnie, może się zdarzyć, że bociany poleciały tylko na żer i wtedy wprowadzilibyśmy błędną informację.
Jeśli nie mamy pewności - nie tagujmy.

Jeśli kogoś demotywuje moje prowadzenie w rankingu informuję, że i tak nie dostanę nagrody z racji bytności w komisji konkursowej.
To taka informacja dla malkontetów sugerujących, że konkurs jest robiony, by “znajomi królika mogli się nachapać”.

Pytanie zdjęciowe: wiem gdzie są gniazda, ale JESZCZE nie mam zdjęć. Czy dodanie gniazda bez zdjęcia i późniejsze (nawet o kilka dni) dodanie fotki skutkuje naliczeniem całości punktów za pełen wpis? Czy dodane są tylko punkty za pierwsze podejście do gniazda (za sam opis)?

Można dodawać fotki później. Algorytm jest tak skonstruowany, że nalicza późniejsze dodanie tagu image= :slight_smile:

Należy pamiętać, że jeśli chodzi o konkurs będziemy wymagać od zwycięzców wykazania się dowodami bytności przy dodanych gnieźdach. Powinno to być foto (własnego autorstwa, wykonane przed końcem konkursu) lub ślad GPX z zaznaczoną lokalizacją gniazda. Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie trzeba wrzucać do sieci (np. na Commons), ale trzeba je mieć u siebie na kompie.

Fotografujemy tylko pełne gniazda? Z boćkiem?
Czy jeśli akurat wyleciał ( a mam pewność, że gniazdo jest zamieszkałe) można wstawiać bez lokatora?

Z boćkiem czy bez, myślę że to bez znaczenia - ważne jest gniazdo :wink: Wiadomo, że z boćkiem “na pokładzie” jest sympatyczniej, ale ja bym nie czekał aż się gospodarz gniazda zjawi.
Jeśli zamierzasz wrzucać zdjęcia do Wikimedia Commons to sugeruję jedynie, by były to zdjęcia pokazujące coś więcej niż samo gniazdo, np. okolicę (przykład poniżej).

No i warto dodać geolokalizację do nagłówka EXIF jeśli nie ma.

EDIT:
Draken: patrzyłem na Twoje zdjęcia i mnie osobiście się one podobają :slight_smile:
(nie jest to konkurs fotograficzny, więc chyba mogę wyrazić swoje zdanie i nie zostać posądzonym o stronniczość :wink:

Tak, wiem że zbliżenie słupa z gniazdem niewiele mówi.
Miałem pomysł na stworzenie mapy gniazd bocianich swojej gminy / nadleśnictwa w którym pracuję i nawet zacząłem zbierać dane w zeszłym roku, ale jakoś nie miałem do tego odpowiedniej motywacji.
Teraz mam, a dodatkowo poznaję lepiej OSM.

A potem konkurs na pomniki przyrody. A potem na przydrożne kapliczki.

Będą jakieś nagrody pocieszenia?? :slight_smile:

Hej

Przypominam, że zrobiłem szablon do JOSM, którego celem jest ułatwienie dodawania gniazd.

Aby z niego skorzystać, trzeba go aktywować w konfiguracji JOSMa:

Przy okazji - czy jakaś dobra dusza chciałaby nagrać film (screencast z dźwiękiem) pokazujący jak dodać gniazdo w edytorze iD?

Co w przypadku, gdy ze względu na boćki został już tylko słup? I aktualnie nie wiszą na nim żadne kable, bo np linię energetyczną zakopano?
Tak jak w tym przypadku → https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ciconia_ciconia_wielkie_chelmy_poland.jpg (przepraszam za linkowanie złego googla, ale spójrzcie >>TU<< . Były dwa gniazda. Teraz jest jedno, a drugie bociek próbuje odbudować (jak widać na moim zdjeciu). Dodać to odbudowywane??

A w tym przypadku → https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ciconia_ciconia_Wysoka_Zaborska_Poland.jpg na jednym słupie jest i linia energetyczna i telefoniczna. Zaznaczyłem więc oba checkboxy. Prawidłowo?

Otaguj zgodnie z funkcją, którą dawniej pełnił ten słup dodając tag power:disused=yes lub communication:disused=yes (może ktoś ma inną propozycję?)
Jeśli słup nie wygląda na pozostałość po jakiejś linii przesyłowej (np. został postawiony specjalnie dla bociana) to proponuję wcale go nie tagować - informacja zawiera się już w tagu nest_mount=pole.

Biedny bociek… bez platformy ciężko mu będzie. Myślę, że można to uznać za gniazdo, ale zniszczone (nest_status:2014=damaged).

Wydaje mi się, że tak.

Bedą :slight_smile:

Nie ma sprawy. Dobrze, ze zrobiłem więcej zdjęć :slight_smile:
http://osmtools.org/gniazda/bocian/#lat=53.8807&lon=17.6316&z=15

Ciekawostka mała, nasz konkurs wzbudził zainteresowanie kolegów z Ukrainy: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=429832#p429832

Teraz konkurs na Ukrainie :slight_smile:

forum: http://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=25972
wiki: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Uk:Лелеки_2014
statystyka: https://dl.dropboxusercontent.com/u/14107903/test/stork.nests.html
mapa: http://overpass-turbo.eu/s/3Om