Kilometraż w OSM (konkurs zakończony)

Miło mi poinformować, że Stowarzyszenie OSM Polska organizuje konkurs na zbieranie kilometrażu dróg krajowych, wojewódzkich i innych w Polsce.

Ideą konkursu jest zebranie koordynat słupków pikietażowych, oznaczonych jako n km + 0 i wprowadzenie ich do bazy OSM.

Regulamin konkursu: http://osmapa.pl/konkursy/pikietaz/regulamin-pikietaz.pdf

Ranking słupkododawaczy: http://osmapa.pl/konkursy/pikietaz/

Tagowanie:

Uczestnik zaznacza miejsce na drodze (autostradzie, ekspresówce, krajowej bądź wojewódzkiej), w którym stoi słupek pikietażowy z oznaczeniem n km + 0 poprzez umieszczenie węzła z odpowiednim tagowaniem:

  • highway=milestone (tag oznaczający słupek pikietażowy)
  • pk= (tag oznaczający odległość od początku trasy, wartość odczytana ze słupka)
  • ref= tag oznaczający numer drogi (np. ref=A1)

Węzeł powinien być umieszczony w osi drogi, ale bez przyklejania go do drogi i innych obiektów. Przykładowy słupek: http://www.openstreetmap.org/browse/node/2272107582

Konkurs jest nastawiony na zbieranie danych w terenie. Dopuszcza się interpolowanie, ale tylko maksymalnie do trzech kolejnych punktów (kilometrów), przy czym ta interpolacja powinna być jak najdokładniejsza i wyznaczona z użyciem narzędzi do mierzenia odległości, które są dostępne w JOSM (np. wtyczka measurement).
Uczestnik, który nie będzie w stanie udowodnić, iż wprowadzone dane zostały zebrane “w terenie”, może utracić prawo do nagrody. Dlatego zachęcamy do zbierania i zachowywania jak największej ilości “dowodów” w postaci śladów GPX i zdjęć, tak, by komisja konkursowa nie miała wątpliwości co do słuszności otrzymanego miejsca.
Przypominamy również o konieczności zachowania bezpieczeństwa na drodze, więc najlepiej, gdy zbieraniem słupków zajmie się pasażer :wink:

Nagrody:

  1. miejsce - nagroda rzeczowa o wartości ok. 400 zł
  2. miejsce - nagroda rzeczowa o wartości ok. 250 zł
  3. miejsce - nagroda rzeczowa o wartości ok. 100 zł

Sponsorem głównej nagrody jest firma Abakus ST. Sponsorem pozostałych nagród jest stowarzyszenie OSM Polska.

Zakończenie konkursu - 30 czerwca 2013 roku.

Dlaczego warto? Pomijając konkurs, pikietaż w założeniu ma być wykorzystywany w działaniach Państwowej Straży Pożarnej, więc te dane mogą przydać się każdemu z nas.

Może warto rozwiać wątpliwości jak poprawnie tagować słupki pikietażowe? Według wiki wymogiem jest podanie jednostki odległości. Drugim odchyłem w wiki jest stwierdzenie, że węzeł musi być częścią drogi. Temat na forum zginie a artykuł na wiki zostanie dla potomnych:)
Pytanie dodatkowe: czy ronda powinny być brane pod uwagę przy interpolacji? Jak bardzo to wpłynie na odległość po kilku rondach gdy jeden kierunek musi objechać np. trzy zjazdy a drugi tylko jeden? W takim przypadku słupki po obu stronach dwujezdniowej drogi mają taki sam kilometraż, jeśli się nie mylę;)

To coś na wiki jest tylko propozycją. Co do przyklejania - nie jest to dobry pomysł, bo wtedy jest większa szansa, że gimbaza potlaczowa popsuje pikietaż poprawiając geometrię drogi. Do powiązania słupka z drogą służy ref= i bliskie położenie w stosunku do drogi.

Co do rond - nie interpolować tylko zebrać pk ze słupka, to jest najprostsze wyjście :stuck_out_tongue:

A po co robić interpolację? Nie prościej odczytać ze słupka? Część słupków co prawda jest skoszonych podczas zimy, ale z pozostałych chyba wyjdzie piękna odległość między kolejnymi słupkami. Krzywizna ronda nie jest brana pod uwagę w kilometrażu. Tak sądzę.

IMHO w OSM powinny być tylko dane odczytane ze słupków. Nie muszą być wszystkie – na interpolację wciąż jest miejsce – ale to już w aplikacjach korzystających z tych danych.

Jak najbardziej, dlatego w konkursie jest ograniczenie interpolacji tylko do 3 kolejnych kilometrów, a nie ma przyzwolenia na interpolację np. całej DK.

powiat choszczeński zakończony :slight_smile: nie ma sensu robić gęściej niż co 1 km

Podoba mi się, dzięki :slight_smile:

Znaczy, że czas najwyższy żeby zacząć to renderować na naszej mapie… :slight_smile:

Miło mi poinformować, że Dotevo przygotował prostą aplikację na Androida, służącą do zbierania pikietażu. Jest do pobrania spod adresu: http://osmapa.pl/konkursy/pikietaz/Pikietaz-0.1.apk
Generuje ona gotowy plik .osm, który wystarczy otworzyć w JOSM i po sprawdzeniu danych wysłać na serwer.
Jest to pierwsza wersja (mogą zdarzyć się jakieś błędy), więc pewnie jeszcze interfejs ulegnie poprawieniu, ale dane generuje poprawne.

Zrzut ekranu wersji 0.1:

I QR dla chcących pobrać w łatwy sposób:

Jeśli komuś coś nie działa to proszę o zgłaszanie błędów :slight_smile: Była zrobiona na szybko, więc niektóre błędy mogą dopiero się ujawnić :slight_smile:

Jest dostępna wersja 0.2, w której ulepszono trochę interfejs i dodano automatyczną inkrementację wartości. Do pobrania: http://osmapa.pl/konkursy/pikietaz/Pikietaz-0.2.apk

Jeśli ktoś chce pogrzebać w kodzie, leży on pod adresem: https://github.com/dotevo/Pikietaz

Pojawiła się kolejna wersja: Pikietaz-0.3.apk

  • większy przycisk “Dodaj”
  • blokada przycisku “Dodaj” na 1 sek. po naciśnięciu (zapobiega przypadkowemu tapnięciu)
  • dodano source=GPS w danych pliku wynikowego.

Witam,
jest to mój pierwszy wpis na OSM. Zainteresował mnie ten temat (trafiłem na Wykopie) ponieważ zawodowo zajmuję się pomiarami drogowymi.
Wydaje mi się, że jest jeszcze inny (szybszy) sposób na pozysaknie w miarę wiarygodnych danych o naszych drogach. Otóż każdy zarząca drogi, zobligowany jest prowadzić tzw. ewidencję dróg. W niektórych przypadkach jest to niesamowita baza danych, przykład:http://www.gddkia.gov.pl/pl/995/bank-danych-drogowych . Także jeżeli jesteście w stanie wyciągnąć dane od różnych instytucji państwowych to i z GDDKiA sobie poradzicie. Inaczej wygląda sytacaj na drogach samorządowych - temat rzeka. Pod tym linkiem znajdziecie oficjalny dokument GDDKiA w sprawie ustalania kilometraża: https://www.gddkia.gov.pl/userfiles/articles/z/zarzadzenia-generalnego-dyrektor_10385/Zarzadzenie%20nr%2018%20prowadzenie%20kilometraza%20drog.pdf
Służę pomocą. Pozdrawiam

Witamy na forum :slight_smile:
Niestety z GDDKiA współpraca nam się nie układa, więc nie sądzę, aby oddali nam takie dane.

Tajne przez poufne, tak to już u nas jest. Życzę powodzenia.

GDDKiA twierdzi, że nie ma informacji o położeniu słupków hektometrowych, a jedynie o położeniu punktów referencyjnych - więc z bazy nie da się tego wyciągnąć. Pozostaje zbieranie w terenie.

Wydaje mi się, że sami nie wiedzą co mają. Ale faktycznie, nie ma co się kopać z koniem.
Może do zbierania słupków wykorzystać Google Earth i funkcję Street View? Po przejściu z widoku mapy do widoku ulicy mamy cały czas dostępny standardowy pasek narzędzi GE, m.in. “oznaczenie miejsca”. Możemy wtedy geokodować dane bezpośrednio ze zdjęcia.

Wydaje się to być niezgodne z regulaminem StreetView.

Powiat chojnicki dodany
Dodałem 177 punktów kilometrowych
Odcinek drogi krajowej nr 22 w tym obwodnica Chojnic i drogi wojewódzkie na terenie powiatu.
Dane zbierane z terenu, dużo słupków zniszczonych, trzeba kombinować.