Kategorizacija zdravstvenih ustanova u Hrvatskoj

Našao sam par izvora kojima bih pokušao kategorizirati naše zdravstvene ustanove:

Narodne novine: Pravilnik o uvjetima za ustroj zavoda i odjela u kliničkim bolničkim centrima i kliničkim bolnicama

Vidimo da su najviše pozicionirani Klinički bolnički centri. Malo manje, ali na istoj razini su Kliničke bolnice.

Unutar KBC-ova i KB-ova imamo klinike i kliničke zavode.

Unutar klinika imamo zavode, službe, kliničke jedinice, dnevne bolnice, specijalističke zavode i poliklinike.

Unutar kliničkih zavoda imamo samo kliničke jedinice.

I tako dalje. A onda pogledamo jedan primjer, kao KBC Zagreb. Napravite hover iznad Klinike i klinički zavodi:

Tamo imamo 7 lokacija (Rebro, Petrova, Šalata itd…) To je otprilike kao da je KBC Zagreb multipoligon sa 7 outer-a.

I imamo 29 klinika i kliničkih zavoda. Svaki od njih ima zavode, odjele, poliklinike, ambulante, dnevne bolnice, itd.

Uglavnom, to je otprilike hijerarhija. A sad, što bi točno bili svaki od tih elemenata, i kako bi se mogli tagirati za OSM, ako netko ima ideju, neka tu napiše.

Tu nismo ni dotaknuli domove zdravlja, zubare, liječničke ordinacije, itd…

Pozdrav

1 Like

Za ucrtavanje dijelova bolnica možemo koristiti tag healthcare=department o kojem se pričalo u ovoj temi, i ima proposal taga ovdje.

1 Like

Evo stanja sa domovima zdravlja: overpass turbo

Malo sam se bavio ucrtavanjem domova zdravlja, pa imam nekoliko uvida u problematiku. Kao prvo, prijedlog nekih osnovnih tagova:

amenity=doctors + healthcare=doctor za male ordinacije od par doktora, zubara i slično
amenity=clinic + healthcare=clinic za malo veće domove zdravlja u većim mjestima, uz opću medicinu i zubara imaju i pedijatra, ginekologa, fizijatra, laboratorij sa nekakvom radiologijom, biokemijom, možda ekg i slično. Nema čvrste granice između ova dva taga, ali kad gledaš domove zdravlja u pravom svijetu, obično je jasno koji je koji.
healthcare:speciality=*

  • general - obiteljski liječnik, opća medicina, obiteljska medicina
  • stomatology - zubar, stomatolog, dentalna zdravstvena zaštita, dentalna medicina
  • paediatrics - dječji doktor, pedijatar, zdravstvena zaštita predškolske djece
  • gynaecology - ginekolog, zdravstvena zaštita žena
  • occupational - medicina rada
  • psychiatry - psihijatrija
  • diagnostic_radiology - rendgenska snimanja, RTG dijagnostika, radiologija, ultrazvuk, mamografija, CT, tomografija, MR, magnetna rezonancija, sve skupa ide unutra. Ako želimo pojedinačno, ima prijedlog taga healthcare=medical_imaging
  • biochemistry (ili biology?!) - pretrage krvi i urina, medicinska biokemija, medicinsko-biokemijski laboratorij, laboratorijska dijagnostika
  • emergency - hitna pomoć, hitni prijem
  • physiatry - fizikalna medicina i rehabilitacija

E sada dolazimo do problematičnog taga operator=* i operator:type=*. Počeo sam tagirati domove zdravlja sa operator=Dom zdravlja Zagrebačke županije i operator:type=public. Ali onda sam došao do ordinacija koje su privatne, i imaju dogovor sa određenim domom zdravlja. Recimo privatna ordinacija Doma zdravlja Ozalj na dnu stranice. On HZZO-u dostavlja što je sve radio, i onda mu oni plaćaju. Dakle on spada pod Dom zdravlja Ozalj, ali oni nisu njegov operator=*.

Slijedeći tag koji mi je pao na pamet je network=*. Dakle onda bi mogli imati vrijednosti tipa: network=HR:Dom zdravlja Ozalj. A ako je javni doktor, onda još i operator=Dom zdravlja Ozalj.

Tako bi riješili i problem sa podoperatorima ili ispostavama. Recimo, Dom zdravlja Zagrebačke županije ima Ispostavu Velika Gorica, Ispostavu Zaprešić, i onda svaka od njih ima domove zdravlja. Onda bi to mogli tagirati sa network=HR:Dom zdravlja Zagrebačke županije:Ispostava Velika Gorica

Što mislite?