JOSM - różne sprawy, porady

Chyba @Cristoffs miał ten problem i pomogła aktualizacja Javy.

Faktycznie - po aktualizacji Java-y do wersji 17 wtyczka powróciła :slight_smile:
@RicoElectrico - Bardzo dziękuję za podpowiedź :+1: :smiley: !

1 Like

Czy istnieje możliwość aktualizacji wtyczki RoadSigns? Korzystam z niej ale zestaw znaków dla Polski jest już trochę nieaktualny.
I pytanie odnośnie umiejscowania noda ze znakiem - w miejscu faktycznym czy w lini drogi na wysokości znaku?

OBIEKT NADAL W UŻYCIU

O ile mogę się domyślać o co chodzi to jak to rozwiązać to już nie wiem.

Prawdopodobnie pobrałeś dane za pomocą wybiórczego zapytania Overpass, i próbujesz usunąć w ten sposób obiekt, do którego wciąż odnosi się inny obiekt.
W tym konkretnym przypadku węzeł 2171476234 jest wykorzystywany zarówno przez budynek jak i obszar landuse (inną rzeczą jest że tak być nie powinno, nie powinno się “sklejać” obszarów landuse z budynkami, m.in. właśnie dlatego że powoduje to konflikty).
Najprościej będzie pobrać w całości obszar zawierający “konfliktujący” węzeł i rozwiązać poprzez zadecydowanie czy ma być usunięty czy nie.
JOSM bezpośrednio po pobraniu obszaru zgłosi konflikt:
Zrzut ekranu z 2024-03-20 19-52-09
po kliknięciu OK po prawej w liście okien pojawią się konflikty, klikamy na poszczególny konflikt
Zrzut ekranu z 2024-03-20 20-06-49

i klikamy “Rozwiąż”, po czym decydujemy co z nim zrobić:

Ja rekomenduję nie kasować węzła, tylko po pobraniu całości obszaru wykonać modyfikację obiektu/obiektów które chcesz zmienić. Bowiem kliknięcie od razu na “usunięto” skasuje/zmodyfikuje również dalsze obiekty które korzystają z tego węzła.

W jaki sposób pobierałeś dane do edycji w JOSMie?

Jak zawsze - zielona strzałka na górze - zaznaczam obszar.

Problemy z takimi babolami są takie że nie wiem jak sobie z nimi poradzić. To że ktoś POSKLEJAŁ wszystko do siebie powoduje potem masę problemów, a pomocy jak to rozwiązać nie znalazłem, jak i nie wiem jak odnaleźć gdzie ten czy inny węzeł jest.
A już było bardzo duż naniesionych zmian…

to pobierz też ten obszar gdzie kasujesz obiekty a wystają poza pierwotnie pobrany obszar

bardzo częste zapisywanie to dobry pomysł

To mam od razu pobrać całe miasto jak chcę zmienić coś na jednej ulicy?

Czy to coś zmieni?

PS. Zapisałem ale jest tyle zmian że po wczytaniu dalej jest problem z wysłaniem na serwer.

Im mniej pobierzesz tym lepiej. W menu plik masz dwie opcje:

  1. Pobieranie danych (to które używasz)

  2. Pobierz w aktualnym widoku

  3. Pobierz wzdłuż linii (nie pamiętam czy w gołym JOSM czy po doinstalowaniu jakiejś wtyczki) Zaznaczasz linię i pobierze obszar w pobliżu linii (można wybrać zakres pobierania) Trzeba też popatrzyć czy przypadkiem linia nie jesz koszmarnie długa.

Niektóre obszary warto czy wręcz należy sklejać (nie sklejamy z drogami i granicami) no i wizualnie wygląda to estetyczniej. Jeżeli chcesz coś rozkleić to wystarczy zaznaczyć linię i z menu wybrać rozdziel linie [G]. Niestety trzeba dobrze pilnować co i ile faktycznie się rozłączyło. Inna opcja to zaznaczyć węzeł(y) i ta sama opcja. Kolejna możliwość to najechać kursorem myszy na węzeł, linię i kliknąć kółkiem myszy, nacisnąć [Ctrl] wtedy z listy obiektów wybrać to co ci potrzebne.

Z paska bocznego wybrać sobie sprawdzanie poprawności. Jeżeli masz coś zaznaczone to sprawdzi tylko to a jeżeli nic nie jest zaznaczone to sprawdzi wszystko co masz pobrane i dorysowane.

Pomoce naukowe:
Pl:Częste pytania JOSM - OpenStreetMap Wiki?

https://youtube.com/playlist?list=PLTgtPjgzssHzsgAqYbi2QfRoRk1S9ioX5&si=XNE0NI7Bi5D-Rh1w

Czytać, czytać, czytać oraz używać funkcji szukaj forum, Discorda. Używać Wiki poprzez pomocne linki dostępne w edytorze gdy np. zaznaczysz obiekt i patrzysz jak jest otagowany. Zaznaczasz tag i i wciskasz [F1] lub pod prawym klawiszem myszy masz Przejdź na stronę wiki znacznika. Proces uczenia i rozumienia jest długi i bolesny. Po kilku edycjach zorientujesz się ile niedoróbek zrobiłeś a po kolejnych bedziesz pytał ile jeszcze przed tobą.

1 Like

nie, wystarczy że pobierzesz te obiekty które edytujesz wraz z ich otoczeniem

1 Like



Po pobraniu dodatku BUILDINGS jest coś takiego jak dzielenie budynku → Więcej narzędzi → Podziel budynek

Przy “wolnostojących” blokach działa to ok ale jak są w ciągu to już nie za bardzo. Podział jest w poprzek albo robi się jakiś wielokąt.

Może jak by dodać możliwość zdecydowania jak to podzielić rozwiązała by problem?

Zauważyłem że nawet jak jest skrzyżowanie z praktycznie skrętem 90* to w ME nie ma komunikatu “Skręc w lewo”.

Zdaję sobie sprawę że dużo zależy od samego narysowania mapy oraz od samego działania nawigacji, ale czy ktoś może się wypowiedzieć w tej sprawie?
Fajnie jak by navi informowała o tak ważnych zakrętach.

Przykład jest tu.

Jest tu także odpowiedni znak.

narysowane jest prawidłowo, choć taka geometria to spore wyzwanie dla nawigacji (trzeba przeanalizować więcej niż pozycję najbliższych punktów Node: 5010849490 | OpenStreetMap Node: 5010849480 | OpenStreetMap )

Ja bym się do autorów nawigacji zgłosił (są różne!)

Ktoś wie jak zaradzić temu błędowi który pojawia się przy uruchamianiu JOSM-a ?
Zrzut ekranu z 2024-04-18 19-34-43
Próbowałem przebrnąć przez te dwa tickety [1],[2] ale chyba nie umiem wyczytać co mam z tym błędem zrobić…
JOSM 19039, java openjdk version “17.0.10” 2024-01-16

Ja dałem kontynuuj i działało.