Serwer OSM „https://api.openstreetmap.org/api/0.6/” zgłosił błędne żądanie. Treść błędu (nieprzetłumaczone): Placeholder node not found for reference -102829 in way -104074
Podczas próby przesłania zmian wyskakuje taki komunikat. Taka sytuacja zdarzyła się mi po raz pierwszy. Co zrobić żeby wprowadzone zmiany zostały przesłane?
Sanok, Krakowska 2. To jest centrum handlowe, z Biedronką i małymi sklepikami.
W tej chwili jest to oznaczone jako kilka połączonych budynków, z których tylko jeden ma adres.
Czy któryś dodatek do JOSM przerobi to od ręki na relację, w której dotychczasowe budynki zostaną building:part a całość dostanie dane adresowe tego jednego kawałka?
A po co komplikować i robić relację? Przenieś adres z budynku na węzeł i sprawa rozwiązana.
Jeśli budynki mają różną wysokość/kształt/kolor to są inne budynki i obecne zmapowanie jest poprawne. Jedynie ten budynek z adresem nie wygląda na osobny i można go połączyć z sąsiednim w jeden.
W większości prostych przypadkach relacja jest zbędna - wystarczy zrobienie zewnętrznej obwiedni dla budowli z tagami:
buiding=yes
addr:*=*
A elementy wewnętrzne otagować jako:
buiding:part=yes
A jeżeli chodzi o sens takich działań, to obwiednia budynku z adresem pozwala różnym narzędziom przypisywać ten adres do punktów POI znajdujących się w w jej wnętrzu.
I co wtedy z POI wewnątrz budynku? Trzeba im z osobna dodawać adres, czy jakoś go sobie wyciągną z punktu adresowego (i na jakiej podstawie zgadną, który punkt adresowy jest właściwy)?
Podoba mi się to rozwiązanie. A mogę prosić o rzucenie okiem na prostszy przykład: https://www.openstreetmap.org/changeset/118269081
bo mi JOSM coś marudził o nakładających się budynkach, więc nie wiem czy wszystko poprawnie zrobiłem?
Oraz czy w takim razie jest prosty sposób dodania obwiedni?
Błąd nakładających się budynków mogłeś dostać np. z tego powodu:
Na zbliżeniu poniżej czerwona kropa, to krzyżująca się obwiednia z building:part
Aby tego uniknąć, to najlepiej jest łączyć wspólne węzły w jeden obiekt (oba pomarańczowe węzły powinno się zaznaczyć i wcisnąć Ctrl+M) i tak powinno być w każdym narożniku. Tutaj sklejenie obszarów ma znaczenie
Dzięki, poprawione. Teraz dopiero mi się kropki połączyły: ta linia to była część części budynku (składała się “oryginalnie” z dwóch linii połączonych w obrys relacją multipoly, obie linie miały rolę outer.
A wracając do JOSM: jest jakaś możliwość zaznaczenia części budynku i stworzenia obwiedni? Bo możliwości, jakie mam w tej chwili to:
rysowanie tej obwiedni lecąc od punktu do punktu
próbowałem to uprościć w taki sposób, że wybrałem części, połączyłem w jeden kawałek, skopiowałem go, cofnąłem zmianę tak żeby mieć z powrotem części, wkleiłem obwiednię. Tyle że wkleiła się obok i i tak trzeba lecieć punkt za punktem i je łączyć.
I jak myślę o robieniu tego dla bardziej skomplikowanego kształtu, to mi się odechciewa.
Automatów nie kojarzę do takich robótek ale nie wiem, czy znasz w JOSM taki skrót klawiszowy ‘F’. Rysujesz linię od 1 punktu istniejącej linii, wskazujesz kierunek łącząc nową linie z drugim istniejącym punktem a następnie wciskając ‘F’ JOSM automatycznie wydłuża linię do kolejnego punku istniejącej obwiedni i przestaje podążać za istniejącą linią na skrzyżowaniu z inną linie.
Pewnie trochę namotałem ale spróbuj potestować i zobaczysz, że polubisz klawisz ‘F’
Przedwczoraj pokazało mi, że powinienem zaktualizować JOSM. Zaktualizowałem, odpaliłem i wszystko było OK. Wyłączyłem komp, dzisiaj odpaliłem i przy próbie uruchomienia JOSM mam tylko komunikat “Child process exited with code 1”. W komputerze nic kompletnie nie było zmieniane. Czy ktoś wie coś na ten temat? Czy to problem u mnie czy coś z nowym JOSM? Jak go mogę odpalić?
Czy da sie wyswietlic zmiany konkretnego usera?
Zalezy mi przede wszystkim, zeby moc wyswietlic ostatnie zmiany, np z ostatniego dnia, ale jakby sie dalo wyswietlic zmiany dla danego usera w okreslonym terenie, to tez moglby by byc.
Zalezy mi, zeby wyswietlilo sie to jako osobna warstwa.
Fajna sprawa, a daloby sie, zeby te znalezione obiekty wrzucic jako osobna warstwę? Na tym mi najbardziej zalezy, zeby moc widziec moje zmiany i tylko tyle. Jak cos dodam mapujac w drodze, to potem chcialbym cos dodac, albo poprawic i potrzebuje tylko swoje zmiany widziec, a jak sa to jakies pojedyncze zmiany (pojedyncze punkty) w miescie (duzo budynkow, ulic itp), to ciezko dostrzec te swoje zmiany.
Czy komuś też “wcięło” wtyczkę TODO po ostatniej aktualizacji JOSM do wersji 18789 ?
Nie jestem w stanie jej wywołać ani poprzez skrót klawiszowy ani poprzez okienko …