JOSM dodanie więcej pamięci

Witam.
Ostatnio co raz częściej wywali mi błąd że JOSM ma za mało ramu, 4GB. W komputerze mam 16GB i chciałbym przypisać połowę tego. Internet podpowiada mi wątki na anglojęzycznym OSM forum, jednakże jest jeden szkopuł. Tamte tematy dotyczą josm.jar, ja natomiast korzystam z josm.exe. Dzisiaj próbowałem zainstalować wersję .jar, ale przy uruchomieniu wywala błąd: “A Java Exception has occurred”. Przyznam że z angielskiego jestem gorzej niż kiepski to nawet nie próbuję zrozumieć o co chodzi. Ktoś coś doradzi?

Jak się objawia problem z ograniczeniem pamięci?
Możesz dać link gdzie opisana jest modyfikacja?

Po jakiś czasie pracy, najczęściej przy włączaniu warstwy granic działek lub ewidencji budynków do innego już aktywnego podkładu, choć to nie jest warunek, wywala błąd:
image
Przy tej okazji procesor działa na 100%, a z użycie ramu mam około 4 600 MB.
Linki to rozumiem, że masz na myśli tematy na forum:

Zatem znalazłem te dwa i oba są o pliku .jar

A ile RAMu zajmuje JOSM zaraz po włączeniu?

Dodanie opcji Javy dla josm.exe jest opisane tutaj. Należy utworzyć plik JOSM.cfg w folderze app instalacji JOSM-a (ew. bezpośrednio w folderze instalacyjnym, jeśli folder app nie istnieje, nie jest dla mnie całkiem jasne, czy app to nazwa folderu utworzonego przez instalator, a nie mogę tego zobaczyć). W pliku tym należy dodać linię o treści (dla 8 GiB pamięci):

-Xmx8G
1 Like

Wszystko fajnie tylko po co tak dużo ramu?
Przecież ten program na starcie zajmuje ~1GB.

W to nie wnikam.

Dużo RAMu dla JOSM potrzeba, gdy pracuje się np. na kilku włączonych warstwach o wysokiej rozdzielczości. Dobrze znać sposoby na alokację większej ilości pamięci, nawet gdy nam w codziennej pracy/zabawie nad mapami nie jest to potrzebne.

A instalowałeś ostatnio jakieś dodatki do programu? Ja miałem taki sam problem po instalacji kilku dodatków/pluginów i też wywalało mi ten sam komunikat.

Na tym forum podrzucili mi tą komendę
java -Xmx6000M -jar josm-tested.jar.
Jak wiesz, to komenda pod linuksa, ale może innym na przyszłość pomoże.

1 Like