Jednostki miejskie i typy miejsc ("place")

Zastanawiam się jak tagować jednostki miejskie w Warszawie. Wedle tego schematu:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Places#Human_settlements

dla dużego miasta (city) jest zalecany podział dwustopniowy (suburb/neighbourhood), ale w praktyce przydałby się podział trzystopniowy (dzielnica/rejon/osiedle), gdzie rejon jest opisany przez MSI. Wprawdzie MSI miało czasem pomysły, które są niezgodne z tradycyjnymi podziałami (jak np. tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sady_%C5%BBoliborskie), ale i tak wydaje mi się, że powinniśmy się go trzymać, bo po pierwsze jest to faktyczny standard informacji adresowej w mieście (np. rejon jest widoczny na tabliczkach z numerami domów), a po drugie ma opisane granice rejonów, więc istnieje obiektywne źródło tej informacji.

Jakie tagi należałoby wówczas użyć? Istnieje taki tag jak quarter, który właśnie ten schemat by realizował (uwaga - tłumaczenie tej strony wymaga rewizji, bo “kwartał” to zupełnie co innego i taguje się go jako city_block!):

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:place%3Dquarter

i wówczas po prostu: suburb/quarter/neighbourhood - co jest o tyle sensowne, że jest to rzadko spotykany rodzaj lokalizacji i mieści się dokładnie pomiędzy często spotykanymi suburb i neighbourhood, które z kolei wyglądają na odpowiedniki dzielnic i osiedli w miastach. Z kolei na liście typów miejsc:

http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Key:place

quarter jest odradzany ze względu na wieloznaczność (czasem jest używany jako neighbourhood, a czasem także jako borough albo suburb), jednak w tym wypadku by pasował i nie widzę żadnego zastępnika.

Osobna sprawa to oczywiście renderowanie i użycie gdzie indziej. W Polsce praktycznie tylko Białystok, Wysokie Mazowieckie, Łapy i Wrocław mają takie oznaczenia, ale chyba nie są prawidłowe (raz podobno dzielnica, raz osiedle, a na to już są tagi, więc raczej wszystko to do poprawki):

http://overpass-turbo.eu/s/88e

no i się nie wyświetla. Myślę, że to byłoby do przyjęcia, żeby na obecnej mapie Warszawy było widać tylko dzielnice, a przy powiększeniu osiedla, natomiast rejony byłyby tylko do wyszukiwania (choć oczywiście gdyby w osm-carto udało się je dodać na pośrednim poziomie, to byłoby jeszcze lepiej).

No to właściwie wiadomo, że z renderowania quarter (i innych nazw miejsc, które nie są dotąd wyświetlane) nic nie będzie - trudno:

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/pull/1247#issuecomment-72851791

Nie doszukiwalbym sie w rejonach MSI i tradcyjnych nazwach wspolnej hierarchii. Ani osiedla nie musza scisle przestrzegac podzialu na rejony MSI ani rejony MSI nie musza przestrzegac podzialu suburbs.

To sa raczej dwie oddzielne hierarchie (ew. poltorej) i tak z reszta jest tez z wyzszymi poziomami.

Jedna hierarchia to administracyjna – ma dobrze wytyczone poziomy i geograficzne granice, istnieje na papierze i wszedzie tam gdzie papierowy podzial jest przestrzegany, np. na poczcie. W OSM oddaja ja obiekty z tagami zaczynajacymi sie od admin_

Druga nie do konca hierarchia to nazwy ktore sa reczywiscie uzywane przez ludzi i nie sa za dobrze zdefiniowane ale na mapie, zaleznie od use case, moga byc wazniejsze od administracyjnych. place=* to sa te nazwane miejsca i zwykle w jakis sposob od nich pochodzi podzial administracyjny ale nie zawsze.

Nie mam na myśli ścisłej hierarchii w place - ale to, że nie jest ścisła ani kompletna, nie znaczy, że w ogóle nie istnieje. Na angielskiej wiki to jest zresztą tak właśnie ogólnie zdefiniowane, że “rejon (quarter) to coś większego niż osiedle (neighbourhood) i mniejszego niż dzielnica (suburb)”. Aczkolwiek MSI w Warszawie definiuje rejony względem dzielnic i opisuje ich granice, więc to jest hierarchia jakaś, z tym, że tych granic nie ma co próbować narysować, wystarczy punkt place=quarter umieścić gdzieś w środku rejonu i zastosować odpowiedni klucz is_in: .

Granice MSI mozna rysowac, z tagami admin_* ale wedlug mnie nie ma co ich mieszac z place=*. W Warszawie akurat nazwy regionow pokrywaja sie z nazwami, ktore sa w uzyciu ale maja rozne znaczenia, polecam http://pl.wikipedia.org/wiki/Powi%C5%9Ble_%28Warszawa%29: sklada sie z Solca, Powisla Wlasciwego i Mariensztatu, ale w MSI Solec jest na tym samym poziomie co Powisle, a Mariensztat w nim, a Powisle Czerniakowskie w ogole poza nim (w dodatku wedlug jednej mapki jest w Ujazdowie a wedlug drugiej nie).

W innych miastach bywa ciekawiej bo adminstracyjne dzielnice maja nazwy, ktore wedlug mnie nie powinny miec przypisanego pojedynczego place, np. dzielnica Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia w Gdansku.

Hm, to bardziej złożone, niż sądziłem. Co wobec tego proponujesz, gdyby chcieć to maksymalnie uporządkować?

Granice rejonów MSI można zapewne wpisać w granice dzielnic jako admin_10, czyli na poziomie sołectwa (przebieg granic wewnętrznych będzie z dokładnością do ulicy, bo tyle da się wyczytać z opisów), ale skąd wziąć granice tych tradycyjnych podziałów? Dzielnice mają w węźle label tag place=suburb, więc w tym miejscu oba typy mają (dosłownie =} ) punkt wspólny i być może do labeli rejonów można dodać place=quarter, jeśli się pokrywają. Pozostaje jednak pytanie co poniżej, co np. zrobić z tym rozbieżnym Powiślem?

Aktualne tagowanie w OSM wydaje mi sie w miare kompletne bo mamy wlasnie takie dwie hierarchie: jedna zbudowana na admin_* i druga zbudowana na place=*. Rzeczywiscie maja punkty wspolne.

Powiśle jako boundary=administrative moze byc wyrysowane wedlug MSI a jako place= wedlug rzeczywistego wykorzystania tej nazwy. Problem jest z oddaniem podzialu Powisla jesli chcemy uniknac is_in albo zdawania sie na algorytmy geokodera, zakladajac, ze taki podzial istnieje.

Tagowanie czy sam schemat? Jedno jest bałaganiarskie (mamy ileś miejsc o skali osiedla oznaczonych jako suburb), a drugiego nie rozumiem poniżej poziomu dzielnic (o ile rzeczywiście istnieje, w co na razie wątpię).

Chodzi mi o schemat.

Kiedys nie bylo znanych wartosci place= ponizej suburb: neighbourhood i podobnych, stad pewnie wiele rzeczy ma suburb na wyrost. (A po drodze wszystko poza place=city zostalo w W-wie zmienione na locality i powoli revertowane do suburb.