Jak zaznaczyć izbę przyjęć szpitala?

1 Like

Spotkałem się z takim tagowaniem, specjalnego tagu na to nie znam.

amenity=clinic
healthcare=clinic

Czy wiemy gdzie jest wykorzystywane OSM w praktyce? Straż Pożarna/OSP/inne takie miejsca? Może warto z tymi firmami wypracować jakieś oznaczanie?
Tak samo można by zmierzać w kierunku porzucenia jednego z tych tagów na rzecz drugiego.

I might be misunderstanding, but are you looking for Tag:emergency=emergency_ward_entrance - OpenStreetMap Wiki (and linked Emergency ward - OpenStreetMap Wiki) ?

emergency_ward_entrance is for urgent/emergency cases, Mateusz is asking for regular/planned patient arrivals.

1 Like

Thanks for clarification! It seems DeepL translation of subject line (which Discourse annoying chooses not to translate, but it is other problem) “How to mark the emergency room of a hospital?” is not to be trusted too much for Polish language :slight_smile:

Then perhaps https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Tag:amenity=reception_desk might be better? It says:

Use it to identify the location of a receptionist who is employed by an organization to receive or greet any visitors, patients, or clients […]

2 Likes

DeepL translated well. I too thought at first that it was about the ER. The remark is simply unclear.

Od przyjmowania pacjentów do szpitala w nagłych przypadkach jest ostry dyżur. Od przyjmowania pacjentów, że tak napiszę “regularnych” jest lekarz rodzinny.

Tak się dobrze składa, że mój lekarz rodzinny (dokładnie pani doktor) przyjmuje w przychodni szpitala, dosłownie w szpitalu. Więc mam info z pierwszej ręki;) Chwalę sobie. M.in. poza rannym szczytem nie ma większych kolejek, mam do wyboru kilku lekarzy rodzinnych.

Jeśli tam jest przyszpitalna przychodnia lekarza rodzinnego to tagowanie jest prawidłowe.
Prawdopodobnie do tej przychodni można byłoby dodać tag NFZ=only, aby wskazać, że przyjmowani są pacjenci posiadający ubezpieczenie w kraju lub za granicą.

Moim zdaniem to co się dzieje po zgłoszeniu się do szpitala jest rzeczą wtórną (oczywiście nie dla pacjenta) i organizacyjną, może też przyjmować ordynator. Nie można prosić o poradę lekarza, ani do niego się zapisać. Za reception desk jest wiele ścieżek postępowania ale to ono o tym decyduje. Przychodnia bywa albo nie i można ją oznaczyć dodatkowo. NFZ nie ma nic do rzeczy, bo można też leczyć się za kasę nawet w państwowych ośrodkach i szpitalach.

Deepl has some hiccups, for example there was confusion after in message from DWG something with intended meaning “not entirely valid” got translated with meaning “actively illegal”.

Nie rozumiem. W wielu publicznych szpitalach, o ile nie we wszytkach w Polsce jest izba przyjęć, w której mając objawy odbiegające od normy jak osłabienie, katar, umówione szczepienie, inne sprawy, nieodpłatnie można umówić się do lekarza lub wybranego lekarza rodzinnego.
Ewentualnie mój przypadek jest nietypowy.

Zgadza się, często te funkcje (przychodnia, izba przyjęć) są połączone, ale bywa też osobno. Nie jestem kobietą ale wyobrażam sobie, że na porodówkę bez skierowania desk kieruje na oddział bez wcześniejszych konsultacji.
Ponadto bywa, że w przychodniach przyszpitalnych honorują tylko skierowania czy zalecenia tylko od swoich lekarzy, więc jak będziesz miał skierowanie od rodzinnego to i tak cię nie przyjmą.

1 Like

To jest raczej na całą przychodnie a na samą izbę przyjęć w przychodni.

Przychodnia w szpitalu, którą miałem na myśli, jest nazywana poradnią. Izba przyjęć chyba faktycznie jest czymś o szerszym znaczeniu.

“Ponadto bywa, że w przychodniach przyszpitalnych honorują tylko skierowania czy zalecenia tylko od swoich lekarzy, więc jak będziesz miał skierowanie od rodzinnego to i tak cię nie przyjmą.” Tego nie wiem. Całe szczęście, odpukać nie muszę uprawiać turystyki po szpitalach itd.

A Tobie nie chodzi przypadkiem o pomoc nocną/świąteczną? ewentualnie o przychodnie specjalistyczną na terenie szpitala?

Co do izby przyjęć, to wg wikipedii (Izba przyjęć – Wikipedia, wolna encyklopedia) najbardziej pasuje do pomocy świątecznej/nocnej, ewentualnie do SORu.

Co do rejestracji, to znalazlem coś takiego, ale na wiki piszą, że to jest propozycja odrzucona, ale i tak ludzie tego używają, bo jest tego kilka tysięcy.

amenity 	reception_desk
reception_desk:for 	patients

Ja dodałem dwa takie obiekty, ale nie wiem czemu, ale na mapie nie jest wyświetlane, nawet name nie jest wyświetlany.
name → Rejestracja do przychodni specjalistycznej
i
name → Rejestracja do przychodni świątecznej i nocnej

Jeśli chodzi o to planowe przyjęcia na oddział, to ja bym to opisał jako “Izba przyjęć na oddział X” (z tagiem → amenity=reception_desk i reception_desk:for=patients) i podejrzewam, że takie coś znajduję się już na konkretnym oddziale, a nie gdzieś przy wejściu do szpitala.

zdecydowana większość typów obiektów na typowej mapie nie jest wyświetlana, nawet OSM Carto wyświetla tylko kilkaset typów obiektów a i tak pokazuje dużo więcej niż typowa mapa.

Tylko style edytorów w trybie edycji pokazuj ą wszystko - a i to nie zawsze.

1 Like