Jak uruchomić styl domyślny (lokalne renderowanie/modyfikacja stylu)

Nie jest to trywialne a nie ma w tym momencie oficjalnej instrukcji. Jest propozycja, potrzeba jednak sprawdzić czy jest ona zrozumiała i umożliwia bezproblemowe uruchomienie stylu. Wszelkie uwagi mile widziane (tutaj bądź na githubie). Instrukcja jest dla Ubuntu 14.04, dla osób bez panicznego lęku przed wierszem poleceń.

https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/issues/657#issuecomment-56711313

Szczególnie fajnie byłoby gdyby przetestował to ktoś kto jeszcze tego nie robił.

Spróbuję przetestować w weekend na raspbianie (debian dla raspberry pi) - ile mniej więcej miejsca potrzeba na dysku na to (zakładając te domyślne z instrukcji dane Lichtensteinu)?

O ile nie ma TileMilla dla samego Raspbiana, to niestety nie pójdzie (jak na czystym Debianie). TileMill z tego ppa jest wyłącznie dla Ubuntu (i ew. bliskich pochodnych), zależności są niezgodne z Debianem. Przebudowanie pakietu źródłowego też było na tyle nietrywialne, że sobie dałem spokój.

Przynajmniej tak było jakiś czas temu, mogło coś się zmienić (chociażby przy okazji wydania wersji 2.0).

No faktycznie, na raspbianie nie ma nie tylko tilemilla:

Pakiet tilemill nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł.

E: Pakiet tilemill nie ma kandydata do instalacji
E: Nie udało się odnaleźć pakietu libmapnik

Być może wynika to z tego:

sudo: add-apt-repository: nie znaleziono polecenia

Ubuntu instalował nie będę, jeśli kiedyś zdecyduję sie na instalację tilemilla to zapewne postawię normalnie ze źródeł (jak to na slackware, którego używam zwykle :wink: ).

Jeśli chodzi o libmapnik: spróbuj libmapnik2.2, jak pakiet nazywa się w Debianie.

A co do add-apt-repository, to ubuntowy wynalazek do dodawania repozytoriów, teoretycznie można samemu dodać wpis do sources.list, choć oczywiście większość pakietów z ubuntowego PPA nie będzie zgodna z innymi systemami niż Ubuntu (i najbliższe pochodne).

Pewnie niedługo będę miał okazję poinstalować TileMilla od nowa, ale nadal nie wiem do czego służy manglanie z pliczkiem ne_10m_populated_places_fixed.shp? Do czego on służy właściwie, skoro dane np. kraju już pobraliśmy?

Z takich shapefile renderowane są miasta na poziomach 3, 4 i 5 i obszar zabudowany na 8, 9, 10 - patrz https://github.com/gravitystorm/openstreetmap-carto/blob/master/shapefiles.mss

Nie jestem pewien czemu, może z powodów wydajnościowych bądź ponieważ (kiedyś/nadal) brakuje danych OSM.