jak powstają mapy u konkurencji?

http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Tak-powstaja-mapy-do-nawigacji,wid,14297016,wiadomosc.html

Mi spodobał się ten pomarańczowy kogucik :slight_smile:

Inny podobny artykuł pokazujący jednak jak często są aktualizacje płatnych systemów nawigacji, z jakich map korzystają, ile co kosztuje http://www.e-autonaprawa.pl/artykuly/1621/aktualizowanie-map-do-systemow-nawigacji.html . A swoją drogą do “Twojego” artykuły: Vw nie robi na mnie wrażenia a joypad miałem lepszy do Pegasusa. W mojej rodzinnej miejscowości stan pokrycia dróg Navteq jest nieaktualny a ich kwartalna aktualizacja kilka razy już coś ważnego “przeoczyła”. Najlepszy system map to ten w który możemy sami ingerować. A swoją drogą: z jakich map korzysta wyniesiona przez wielu na ołtarze Automapa?

Z danych firmy GEOSYSTEMS. Zaczęło się od odrysowania map topograficznych (kto wie, czy nie kultowych “sztabówek” w układzie 1942 :D), potem uzupełniane już świeższym materiałem. Z tym, że częściowo były to zdjęcia IRS - o dość kiepskiej rozdzielczości 6 m. Do celów badawczych takie zdjęcia są OK, ale do rysowania map beznadziejne… sam się przekonałem na bardzo podobnym RapidEye.

Ten żyroskopowy system w bagażniku to fajna sprawa. Nie rozumiem jednak, dlaczego zajmuje tyle miejsca.

Samo urządzenie (http://www.wondeproud.com/product_9_1_1.html) jest małe, więc pewnie chodzi o coś innego. Choć nawet niezłe komputery nie zajmują obecnie dużo miejsca.

Duke83, zgadzam się z Tobą co do jakości map komercyjnych, ale sprzęt to mają fajny - ten Vw robi na mnie wielkie wrażenie.

Sprzet jest w tej chwili standardem. Lepszy mozna obejrzec tutaj:

http://www.navigadget.com/index.php/2010/01/09/navteq-scans-streets-with-in-3d-with-lasers

lub tu:

http://www.geogiken.co.jp/english/products/index.html ( W tekscie spojrzcie na sytem nazywany Tiger Eye )

Mozna z tego tworzyc np. takie: http://www.youtube.com/watch?v=pMcNhI8JsqA

mapy 3D.

Technika jest prosta: u Dr. Riegla kupujemy sytem: http://www.riegl.com/nc/products/mobile-scanning/produktdetail/product/scannersystem/10/ montujac go na naszym samochodzie.
Wystarczy do tego odpowiedni laptop i dwa dodatkowe akumulatorki i jedziemy. Reszta dzieje sie automatycznie: Oprogramowanie RiScan, RiProcess pozwala na automatyczne laczenie chmur punktów w jedna calosc.

Tak nawiasem: chlopaki z Politechniki Warszawskiej juz jakies 10 lat temu juz pisali w chwilach wolnych odpowiednie oprogramowanie pozwalajace tworzyc z tego male, zgrabne modele 3D :wink: