Jak oznaczyć prom-taksówkę

Antyreklama, czy prawdziwa chęć ostrzeżenia przed rzekomym oszustwem? :roll_eyes:
https://www.openstreetmap.org/node/9098030118
https://www.openstreetmap.org/node/9098030819

Ostrzeżenie: https://www.openstreetmap.org/note/2855314

Czyli mamy już wyjaśnienie tej sprawy.

Coś jest na rzeczy. Sprawdziłem stronę internetową tej firmy(?).
W angielskiej wersji faktycznie nie ma podanego cennika; w niemieckiej jest zapis: „Cena - 120zł za wynajęcie katamaranu na godzinę (niezależnie od ilości osób, max 9). Przy wynajmie 4 godziny lub więcej - cena do uzgodnienia.”; w polskiej: „Cennik - 130zł / godz. za wynajem katamaranu (niezależnie od ilości przewożonych osób, max. 9). W przypadku czarteru powyżej 4 godzin cena negocjowana. Przy przewozie roweru dodatkowo 10zł / rower”. A według uwagi, na miejscu cennika brak…

Optymistycznie zakładając, że wersja angielska i niemiecka są nieaktualne, to i tak coś jest nie tak. Jeżeli za przeprawę 2 rowerzystów i 2 rowerów turystycznych zażądali 40 euro (~180 zł), to różnica względem cennika podanego w polskiej wersji wynosi 30 zł (koszt powinien wynieść 150 zł, a więc ~33 euro).

Odnośnie samej ceny - tu też coś jest nie tak. Dla porównania, identyczna czasowo trasa w przypadku statku „Julek” działającego w ramach Koszalińskiej Komunikacji Miejskiej (tylko, że “tam i z powrotem”, na trasie Mielno <-> Jamno) dla takiej samej konfiguracji osób i rowerów kosztuje tylko 40 zł (bilet na jeden kurs, bez względu na czas = 5 zł/os. + bilet na przewóz roweru [na jeden kurs, bez względu na czas] = 5 zł/rower).

Pomijając kwestie dostępności cennika i wysokości opłat, to na koniec jest jeszcze prawdopodobna niezgodność tej trasy z definicją route=ferry z OSM-wiki: „This tag is used on ways way, which maps a ferry or water bus route on the sea, rivers, or other waterways. Ferries are a form of public transport that operate to connect road networks and to provide passenger service much like bus service.”
Z opisów na stronie internetowej tej „usługi” wynika, że jest to “wynajem katamaranu” lub “wycieczka” - co nie ma zbyt wiele wspólnego z komunikacją publiczną (w przeciwieństwie do wspomnianego już „Julka”).

Moim zdaniem, tą trasę można usunąć nawet tylko z powodu tego, że jej przeznaczenie nie jest zgodne z definicją z wiki. Jeśli nie będzie głosów przeciw, to jutro ją usunę.

przetagowałem w https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?pid=841340#p841340

Dzięki. Jest to jasne odróżnienie od tras tramwajów wodnych i promów pełniących rolę transportu publicznego.

Inna kwestią jest to, czy takie stricte turystyczne/wycieczkowe trasy nie powinny być kompletnie usuwane (o czym zresztą wspomniałeś w komentarzu pod uwagą). Mnie osobiście ich obecność nie będzie przeszkadzać, o ile nie będą otagowane jako route=ferry. Użyty w tym przypadku route=water_taxi wydaje się być dobrym kompromisem.

Ja bym zaznaczył - bo

(1) przynajmniej teoretycznie z tych danych można korzystać (choć jak jest to pewnie pierwsze na świecie użycie tego tagu w ramach https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Any_tags_you_like to szanse są mizerne)

(2) mniejsze ryzyko że ktoś to zmapuje jako route=ferry i powtórzymy cykl

(3) wytdaje mi się to mapowalne tak jak np. podjazdy pod domy

odświeżam temat promu/nie promu.
Zapoznałem się z dyskusją pod linkiem, od której wszystko się chyba zaczeło: https://www.openstreetmap.org/note/2855314

Problem po zmianie na stworzoną nową wartość tagu jakkolwiek trafną (według taginfo 1szt zastosowania w całym OSM) całość traci całkowicie funkcjonalność dla ruchu rowerowego w regionie. Wiele nawigacji rowerowych i routerów pozwala wyznaczać trasę rowerową po trasach promów, ale po tej zmianie już nie da się wyznaczyć trasy ze Szczecina nad morze przy zastosowaniu tego promu. Pomijam fakt że przeprawa znika również z wszystkich map ponieważ zastosowano całkiem nową wartość tagu więc nie ma szans żeby ktokolwiek dowiedział się o takiej możliwości przeprawy.

W najbliższej okolicy działa w ten sposób, (czyli prywatny prom na żądanie) jeszcze kilka innych inicjatyw uzupełniających komunikację rowerowo-turystyczną w obrębie akwenu Zalewu Szczecińskiego. Jestem pewien, że jest bardzo wiele tego typu tagowanych przepraw które nie spełniają zasad opisanych w definicji “route=ferry” czyli regularność kursowania i zasad publicznego transportu. Czy mamy wszystkie z tego powodu de facto usuwać stosując jakieś niszowe tagowanie?
np przeprawa: Kamp-Karnin działająca tylko w sezonie i również z wysoką (oczywiście dla realiów polskich) opłatą: https://www.openstreetmap.org/way/975185980

Proponuję raczej zastosowanie podejścia z tagami precyzującymi rodzaj przeprawy, tak jak tutaj:
https://www.openstreetmap.org/way/610130102
czyli ferry:type oraz description.

może np. ferry:type=on_demand

W ten sposób zachowujemy funkcjonalność tagu route=ferry jednocześnie precyzując zasady przeprawy i dając użytkownikowi informację, że jest taka możliwość przeprawy i ile to wszystko kosztuje.

Co do oburzenie autora uwagi z pierwszego linka, że jest to jakieś naciągactwo, to chyba jakieś nieporozumienie. Dziesiątki rowerzystów korzysta co roku z tego połączenia. Nie jest tanie jeżeli płynie się indywidualnie, ale już przy 4 osobach jest to spokojnie do zaakceptowania nawet na polski budżet. Nie mówiąc już przy większej grupie.

Są one zaznaczone czy też nie?

Nie do końca wiem co tu zrobić - z jednej strony jak coś nie jest promem to nie powinno być zaznaczone jako prom ( https://wiki.openstreetmap.org/w/index.php?title=Incorrect_tagging_for_the_renderer ). Nie chciałbym znienacka zobaczyć “200 zł za kurs” czy “kursy tylko w wakacje”

Z drugiej zdaje sobie sprawę że tag z jednym użyciem nie będzie wspierany.

access=permit :slight_smile:
Tag już znany, a wymusi on zapoznanie się wcześniej z warunkami przeprawy.

trochę mnie dziwi braku usystematyzowanego stylu tagowania tego typu przepraw. Wydaje się, że są dość popularne na świecie. Są na żądanie a jednocześnie pełnią funkcję komunikacyjną np w ciągu szlaku turystycznego. Może nie w głównym przebiegu, bo po głównym przebiegu da się przejechać. Ale stanowią uzupełnienie.

Może nie ma na to tagów, bo wszyscy po prostu nie dzielą włosa na 4 tylko wrzucają pod “ferry” nawet takie nieregularne przeprawy? Przeglądnąłem taginfo i trudno cokolwiek dopasować.

Co do zdziwienia na przystani, że “200zł za kurs” to nigdy by mi nie przyszło do głowy, żeby wcześniej tego nie sprawdzić. To przecież całkowicie normalne, że promy i inne przeprawy kursują sezonowo, lub w różnych cyklach, bywa też że bezpowrotnie się je zamyka. Też potrafią różnie kosztować. Czasem nawet drogo :smiley: Stąd dla mnie przerywana kreska na mapie jest tylko informacją którą planując trasę muszę sprawdzić, a nie, że walę w ciemno. Z resztą prom w ciągu drogi (np. krajowej/wojewódzkiej) łatwo odróżnić od takiego właśnie turystycznego nawet z mapy.

No i jak mamy w tej chwili podaną cenę, opis, i sezon kursowania to trudno o lepiej podaną informację.

Dla mnie troche analogią tagowania może być historic=castle gdzie zarówno zamek ale też pałac i dwór tagujemy w ten sposób, a dopiero castle_type określa właściwy obiekt. A przecież dwór lub pałac to zdecydowanie nie jest rodzaj zamku a zupełnie inny obiekt architektoniczny.

Jakieś propozycje tagowania z zachowaniem route=ferry i ferry:type=?

Pozwoliłem sobie wydzielić temat, bo dawno wykroczył poza ramy “Funny locations”

wrzucam kolejny przykład czegoś co jest raczej water-taxi niż promem:

http://www.naumburg.de/de/schifffahrt.html

Skala oczywiście zupełnie inna. Brak regularnego kursowania. Prom kursuje “na zawołanie” lub na telefon. Sezon jest określony. Jest to firma prywatna.

Natomiast przeprawa jest istotną częścią turystycznego ruchu rowerowego podobnie jak nad Zalewem.

Widzę, że nie ma zbytnio pomysłu i propozycji na inne tagowanie. Proponuję poczekać jeszcze 2 tygodnie i wrócić do tagu ferry z tagami precyzującymi w maksymalny sposób zasady przeprawy.

No to akurat nieprawda, inne tagi właśnie są tyle że się nie renderują.

Ja wiem, że tagi zawsze są. Tak jest zbudowane osm, że można sobie wymyślić tag route=water_taxi i on jest. Tylko że to niczemu nie służy, bo nikt absolutnie tego tagu nie jest w stanie zobaczyć i tej informacji wykorzystać. Dla mnie jako użytkownika mapy korzystniejsza jest informacja o tym, że w danym miejscu jest możliwość przeprawy bo mając tą wiedzę mam możliwość doszukania się o niej szczegółów.

Ok, gdybyśmy mieli klęskę urodzaju, i z każdej małej przystani w okolicy ludzie by oferowali prywatny przewóz turystów przez Zalew to byłby śmietnik na mapie, ale jest to jedyny przewoźnik po polskiej stronie i nic się nie zapowiada, żeby powstało cokolwiek innego.

Stąd moja propozycja dodania tagów precyzujących ale widzę, że nikt się do niej nie odnosi.