Jak oznaczyć osiedle zamknięte?

Witam,

Około dwa tygodnie temu wprowadziłem zmianę dotyczącą zamkniętego osiedla (changeset: 144824561, wciąż do sprawdzenia). W skrócie: wszystko dobrze zmapowane (albo tak mi się wydaje), ale mam wątpliwości co do ustawień dostępu do drogi. Są one teraz ustawione na All=yes, co nie może być poprawne - przy każdej drodze dojazdowej jest szlaban, brama i domofon. Czy powinno być All=permissive czy All=private?

Key:access - OpenStreetMap Wiki (czytam to w międzyczasie, może tam już znajdę odpowiedź?)
(tak, według tej strony wyraźnie powinno być All=private!).

There are some roads with restricted access - roads in factory complexes, on Government sites or driveways with clear out of bounds signage or barriers. To mark road as as restricted to only private access, add access=private.

1 Like

access=private wygląda poprawnie. Warto też dodać do chodników

Oznaczanie zmiany do sprawdzenia nie daje gwarancji, że ktoś na to spojrzy. Niewiele jest osób, które się tym zajmują.

1 Like

IMHO wystarczy istnienie bram: 5505044224 i 6362053946. Szczegółowe (niedomyślne) restrykcje również można dodać do tych węzłów, nie trzeba ich wtedy powielać na wszystkich drogach.

Z dwojga permissive i private, na pewno private w takiej sytuacji, jaką opisujesz. W praktyce oznaczenie tych restrykcji na punktach wejściowych (bramy itp.) działa wystarczająco dla aplikacji planujących trasy, jak pisze @gscscnd Ale dla innych zastosowań, w szczególności dla graficznej postaci mapy, dobrze jest te restrykcje nanieść także na ścieżki (drogi, chodniki…) w obrębie osiedla. Teraz jest niespójnie, bo jakieś ograniczenia widać tylko na ulicy Belliniego, a na chodnikach czy bocznych jezdniach już nie.

3 Likes

Już jest lepiej. Mam nadzieję.

Czy jakiś ekspert może mi jeszcze wyjaśnić, dlaczego tylko Belliniego ma ciemniejsze szare “bloki” na ulicy, podczas gdy inne ulice są “po prostu” ciemnoszare (np. Corellego, Rossiniego itp.)? Z tego co widzę, ustawienia są takie same.

Ah, i zapewne są łatwiejsze metody na zrobienie tego niż wybieranie każdego kawałka chodnika z osobna, ale cóż, muszę się tego kiedyś nauczyć :smiley:

Owalne ciemnoszare kreski ⬬ na living_street są wizualizacją private. Są już widoczne też na dwóch pozostałych ulicach. Dodałeś je niedawno, więc trzeba odświeżyć stronę CTRL+F5, czasem nie wystarczy i trzeba poczekać dłużej, nie wszyscy zobaczą nową wersję jednocześnie, ale jeśli dane tekstowe są ok, to jest ok.

Po więcej opcji i styli wyświetlania możesz spróbować zewnętrzny edytor JOSM.

3 Likes