Jak i gdzie stworzyć listę obiektów,które nie doczekały się renderingu

Pytałem o kwerendy do overpassa na wyszukiwanie obiektów, które renderują się jako node czy way lub relacje, ale nie jako zamknięte way czyli poligony (obszary).

Ponieważ lista obiektów fizycznych, które się nie renderują wcale lub tylko przy konkretnym kreśleniu lub tylko przy jednym ze sposobów tagowania, może być przydatna nie tylko nowym maperom myślącym,że źle otagowali, zatem powinniśmy taką listę szczególnie dotkliwych braków renderu stworzyć.

Kopiuję zatem część posta aby nie pisać na ten temat przy problematyce overpassa

Wklej:
Widzę, że nawet starzy maperzy czasem nie sprawdzają co się renderuje a co nie, więc proponuję stworzyć listę braków renderingu na popularnych stylach i serwisach mapowych, z propozycjami obejścia tych braków lub wskazaniem serwisu, który już to renderuje.
Wielu nowych maperów nie frustrowałoby się, że ich obiekty się nie renderują gdyby taka lista była stale aktualizowana a zapewne byłaby też motywacją do naciskania na rendery aby zaczęły ważne obiekty uwzględniać.
Nie wiem tylko czy taką listę robić w formie wątku na forum czy tabeli na wiki, ale chyba moderator mógłby przekreślać braki renderu, które już zostały usunięte, więc nie musiałby edytować posta jego autor gdyby rozstał się już z OSM.
Pewnie najlepiej byłoby mieć i wątek do dyskusji (które tagowanie ma największą szansę na doczekanie się renderu) i uporządkowaną tabelę na wiki, bo trudno przeszukiwać cały wątek aby wyłapać, że ktoś edytował stary post.No chyba, że 1 lub 2 post będzie tylko listą.

Witaj,
masz jakieś przykłady?
Stronkę wiki można bardzo łatwo stworzyć.
Oczywiście główna strona: http://wiki.openstreetmap.org/wiki/Map_Features już nam pokazuje co jest renderowane a co nie. Myślę, że nowicjusz najpierw dotrze do tej strony zanim dotrze do strony specjalnej pokazującej co renderowane nie jest.

Chodzi o najdotkliwsze braki czyli obiekty ważne z punktu nawigacji i z punktu reprezentacji najciekawszych obiektów rejonu np. pod względem turystycznym.

Co do map features to nie wiadomo na ile te dane są aktualne, bo:

 1. dotyczy to tylko stylu mapnika ze strony głównej osm.org czyli przykładowo parkingi rowerowe w stylu podstawowym się nie renderują a w stylu rowerowym już tak, zaś w osmandzie który opiera się na mapniku również tak.

 2. na wiki kolumna z renderingiem nie występuje przy przy wszystkich kluczach np. przy budynkach

 3. tam gdzie występuje np. przy zawodach jest pusta więc nie wiadomo czy ktoś zapomniał wpisać, czy też nie renderuje się nigdy . Powinno być zaznaczone np. że się nie renderuje i data ostatniego sprawdzenia, wtedy byłoby to wiarygodne, a i byliby chętni do aktualizacji

 4. może się nie renderować na 4 stylach ze strony głównej, ale popularne programy czy mapy jak kolegi popeja mogą renderować to co nas interesuje np. szlaki turystyczne. Przecież kolorowych szlaków nie ma na map features, a chyba to obiekt interesujący większość maperów

 5. istnieją kombinacje map i nakładek czyli styli poprawiających styl główny jakiegoś programu np. szlaki piesze lub rowerowe nałożone na mapy popeja.
  Rozumiem że nie jest to nakładka typu przeźroczysty gif nakładany na kafle rastrowe lub wektorowe, ani generowane dwie warstwy kafli wektorowych z jakiegoś xml-a zawierającego położenie obiektów których nie zawiera styl główny (mapa). Rozumiem że linie i ikony nie są nakładką powstałą z wygenerowania do gpx, kml czy innego formatu wyświetlanego wraz z podłożem będącym mapą podstawową, albowiem dane wektorowe u popeja są przygotowane do współpracy z nakładką wojtasa82 zawierającą szlaki. Zatem maper, a raczej użytkownik dostanie info gdzie zobaczyć obiekt, czyli serwis lub kombinację danych mapowych ze stylami i uzupełniającymi stylami, które można w danym programie przełączać.

6_W praktyce częściej maperom będzie chodziło o renderowanie obiektu w aplikacji mobilnej niż w stacjonarnej, albowiem jest to konieczne do weryfikacji danych w terenie

 1. Rozdział na MF “Annotation” ma cała kolumnę “renderowanie” pustą, mimo że są tam tak potrzebne do wizualizacji klucze jak fixme, note, phone, wiki. Zatem to żadna informacja czego używać aby te dane zobaczyć. Być może tylko mobilnego edytora osm jak Vespucci itp.
  Zatem może oddzielna tabela lub kolumna, co można zobaczyć w Osmandzie, Locusie , Oruxie, bo każdy z nas używa czegoś innego zaś inni nie wiedzą że w tym programie jest to co ich interesuje i niepotrzebnie czekają na render w programie do którego przywykli.

 2. Koronny argument. Mamy polski styl osmapa.pl i to z kilkoma nakładkami. Czy wiki FB podpowiada co osmapa renderuje? (np. kapliczki)

 3. pewne serwisy jak OSMand czy Yanosik korzystają z popularnych styli np osmapy topo ale nie podkradają kafli tylko je chyba generują a przy okazji styl jest poprawiony. Gubię się w tym ale przykładowe niebieskie ogródki działkowe w osmandzie albo parkingi rowerowe w mapniku na osmandzie, których brak w mapniku na stronie osm.org

 4. są ikony obiektów w JOSMIE a nie renderują sie w stylu głównym więc ludzie nie sprawdzają na wiki FB , bo myślą że ikony są wspólne i że obiekt się renderuje.

 5. jeśli na wiki FB jest zaznaczone, że się renderuje to nie wiadomo dla którego z 4 rodzajów kreślenia (node, way, relacja, poligon)
  Podałem przy wątku o overpassie dwa przykłady że way renderuje się dla linii drzew i dla nasypów, ale tylko pod warunkiem że nie jest to linia zamknięta (obszar). Jeśli otworzy się stronę wiki dla obiektu (klucza) to podają do jakich kreśleń tag można stosować ale nie podają, który sposób kreślenia skutkuje brakiem renderingu

Przykładowo na wiki FB amenity=school brak podanego renderingu. Czy to znaczy, że szkoły się nie renderują?