Integracja danych Bdot - Budynki

W ramach przyswajania danych z Bdot przy udziale stworzonego przez Tomka narzędzia jakim są Budynki przymierzamy się do wykorzystania nie tylko bazy budynków, ale i informacji dotyczących ich wykorzystania.

W związku z tym jeśli ktoś ma trochę czasu i doświadczenie w edytowaniu zapraszam do zapoznania i komentowania. Dokument wisi na googlu (Link do arkusza )

Każdy obiekt/budynek w bdot należy do następujących kategorii

 • Kategoria

 • Funkcja ogólna

 • Funkcja szczegółowa

Na początek powinien mieć oznaczenie “building” i wartość dla kategorii. Potem już zależy. W przypadku jeśli dana klasa obiektu będzie budziła wątpliwości - damy “yes” i tyle. Pytanie czy nadajemy jeszcze jakieś inne znaczniki.
Temat otwarty do czasu uruchomienia funkcji.

Jeśli ktoś chce mocno pomóc i ma czas- nadam prawa do edytowania, a nie tylko komentowania proszę o kontakt na PM lub komentarz pod postem.

Przede wszystkim obowiązuje podobno interpretacja, wg której wartość tagu building ma oznaczać fizyczną postać budynku, a nie jego obecną funkcję. A jeśli tak, to danych z BDOT na wartości building nie zmapujemy.

Edit: jak w ogóle powstała ta tabela? Bo niektóre wiersze mają kombinacje zastanawiające np.:
kategoria (bdot): budynki gospodarstw rolnych
funkcja_ogolna_budynku (bdot): budynki gospodarstwa rolnego
funkcja_szczegolowa_budynku (bdot): dworzec kolejowy ?!

Jeśli są jakieś liczby co do wystąpień takich kombinacji, to może należy odsiać takie, które mają pojedyncze wystąpienia.

Temat jest jednak ciekawy, robiłem kiedyś nawet coś podobnego, opracowując mapowanie między kategoriami obiektów budowlanych w Prawie Budowlanym a Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych.

 • Jaka jest dokładność tych danych jeśli chodzi o kategorie - tzn. czy często zdarzają się błędy?

 • Czy Bdot to ta sama baza, z której korzysta polska.e-mapa.net?

 • Też nie rozumiem tych kategorii. Logicznie rzecz biorąc funkcja szczegółowa powinna być podkategorią funkcji ogólnej. O ile “budynki handlowo-usługowe - budynki handlowo-usługowe - restauracja” brzmi sensownie, o tyle nie rozumiem o co chodzi z np.
  “budynki muzeów i bibliotek - muzea lub biblioteki - centrum handlowe”,
  “budynki szpitali i zakładów opieki medycznej - budynki szpitali i zakładów opieki medyczne - dom weselny”,
  “budynki muzeów i bibliotek - muzea lub biblioteki - budynek wielorodzinny” ?
  To niejedyne przykłady, bo jest tego dużo.
  Wygląda że ta baza jest źle skonstruowana - gminy wybierają osobno funkcję szczegółową i osobno ogólną? Te rzeczy są przecież od siebie zależne.

Wygląda na to, że baza nie egzekwuje, jak można byłoby się oczekiwać, by funkcja szczegółowa była podkategorią funkcji ogólnej. Chociaż taka zależność wynika z katalogu obiektów.

Wydaje się też patrząc na powyższe źródło, że funkcja ogólna odpowiada 1:1 klasyfikacji PKOB, funkcja szczegółowa w teorii ją doprecyzowuje. Pierwsza kolumna (kategoria) wydaje się odpowiadać poziomowi 3 klasyfikacji z załącznika 2, ale poza drobnymi różnicami językowymi nie wnosi nic więcej niż funkcja ogólna, więc w pierwszej kolejności proponuję ją skasować, by uprościć sobie widok.

Można na https://taginfo.openstreetmap.org/keys/building%3Ause

Dodatkowo, np. jeśli coś jest użwyane jako dom jednorodzinny chyba raczej można założyć że jest to też jest building=house

“budynki przemysłowe budynki przemysłowe wiatrak” też pewnie da sie do building wsadzić.

Jest szansa na dodanie kolumny z ilością wystąpień? Jak coś jest raz to można olać, jak 100 000 to ma sens pomyśleć.

Jest gdzieś dostęp do tych danych?

Np. chętnie bym zobaczył gdzie jest “budynki gospodarstw rolnych budynki gospodarstwa rolnego sala gimnastyczna”.

W jaki sposób? Wzbogacenie danych eksportwalnych z strony budynki? Dodanie tych danych tam gdzie mamy building=yes? Nadpisanie zmapowanych wartości building? Dodanie eksportu edycji która doda wartości building do istniejących building=yes?

Mnóstwo pytań, postaram się od początku:

 • Błędy zdarzają się tak często jak w innych bazach urzędowych :wink:

 • Z Bdot korzystają wszyscy

 • maro21 no więc takich “kwiatów” jest tam sporo, na razie chcemy skupić się tylko na tych, które na 100% są czytelne

 • Co do wzbogacenia myślałem o zamianie “yes” ale to do omówienia myślę, że trzeba by się zastanowić no i co z budynkami które już są. Tutaj otwarte pytanie w mojej okolicy większość tzw. bloków z PRL ma tylko “yes” czy więc można by pomyśleć nad aktualizacją.

Sam spis powstał bardzo prosto. Link do danych:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/opis_danych.html

Qgis - tabela atrybutów i tyle

Jak ktoś ma chwilę i Qgisa może zeweryfikować w terenie każdą kategorię. Myślę, że można by się umówić na zebranie danych i omówieni na DS. Co wy na to?

Strona https://budynki.openstreetmap.org.pl korzysta już z BDOT10k jako źródła danych o budynkach.
Dzięki temu mamy więcej informacji do zaimportowania jak wysokość czy typ budynku nie mówiąc o tym, że BDOT10k to źródło zdecydowanie aktualniejsze niż używane wcześniej modele 3D (LOD1).

Po kliknięciu na mapie w jakiś budynek pokażą się informacje zawarte w BDOT10k jak funkcja budynku oraz zmapowane tagi OSM eksportowane w paczce generowanej z systemu. Jeżeli zauważycie jakieś funkcje, które mają źle dopasowane tagi to najlepiej poddać to dyskusji, jak będzie jakiś konsensus to zmienię w systemie :slight_smile:

Jak rozwiązałeś problem, że funkcji szczegółowych może być kilka?

A z którego roku jest ta baza budynków?
Bo widzę, że nie różni się od tego co już było w poprzedniej wersji. I nie pokrywa się to z budynkami na polska.e-mapa.net.
Pierwszy przykład z brzegu:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=17.66/51.101614/17.020938
Budynek, nigdy niedokończony, został wyburzony ponad 2 lata temu. Na geoportalu już go nie ma. Skąd więc wziął się w bazie?
status_bdot: eksploatowany - nie jest i nigdy nie był eksploatowany, obecnie nie ma tu nic
kategoria_bdot: budynki hoteli - tu miał być parking wielopoziomowy, a nie hotel
aktualnosc_atrybutow: 2018-12-11 - to też nieprawda, bo został wyburzony w 2017
building: hotel - nie
building_levels: 4 - miał więcej niż 4, co widać na zdjęciu https://fotopolska.eu/566570,foto.html?s=0.73&cx=1060&cy=689

To pokazuje że nie ma co ufać tej bazie bo jest mnóstwo błędów. Nie wspominając o wyburzonych 2 lata temu budynkach, jak ten powyżej.

Albo to miejsce: https://i.postimg.cc/2SkLDK8Y/budynki.png
Po lewej dawno wyburzone budynki, po prawej obrysy przyszłych budynków z geoportalu.

Kolejny przykład:
https://budynki.openstreetmap.org.pl/#map=18.55/51.0928776/17.0206633
https://fotopolska.eu/Wroclaw/b12609,Powstancow_Slaskich_96-98_-_Wielka_27.html?najnowsze
Wyburzony 4 lata temu.
“funkcja_szczegolowa_budynku: budynek wielorodzinny” - Był budynek urzędu, a teraz budowany jest biurowiec.
Nie wiem, co znaczy historic=yes? Że zabytkowy? Zabytkowy nie był.

Obecnie ta mapa to mapa pokazująca wyburzone budynki :]
Myślałem, że będzie to samo co na polska-emapa.net i Geoportalu i że nie trzeba będzie ręcznie rysować…

https://mapy.geoportal.gov.pl/imap/Imgp_2.html?SRS=2180&resources=map:wms@https://mapy.geoportal.gov.pl/wss/service/pub/guest/Skorowidze_BDOT10k/MapServer/WMSServer

Mapa aktualności Bdot10k. Te dane są powiedzmy urzędowe i mamy oficjalnie możliwość z nich korzystania. Poprzednia baza danych była oparta na warstwie Lod1, która była robiona w ciągu roku nie pamiętam dokładnie kiedy, publikacja zakończyła się około 2019, więc czasem może być gorzej. Natomiast e-mapa.net to dzieło Geo-System, która integruje dodatkowe dane. Podsumowując pokrycie nie jest równomierne, dlatego trzeba weryfikować dane przed integracją, nie wrzucać na ślepo.

Zerknąłem sobie na niektóre budynki w swojej okolicy i jest kilka przypadków, gdy za ‘budynek eksploatowany’ uznawane są fundamenty budynku, który nigdy nie został wybudowany. No ale taki bajzel jest widocznie na źródle i trzeba ręcznie weryfikować.

No niestety, możemy co najwyżej zmienić tag dla konkretnej kategorii możesz zrobić notatke w którym miejscu to było i zweryfikuje się kategorię, może wystarczy zmienić zaszeregowanie.

A no to mapka wszystko wyjaśnia. Dla mojej okolicy to 3 lata wstecz. I dlatego jest to samo co na poprzedniej z budynków 3D.
Widzę że tylko nieliczne powiaty w Polsce mają dane z 2020.

To nie rozumiem dlaczego są dwie bazy z budynkami - jedna BDOT, a druga w Geoportalu.
Urzędnicy dwa razy rysują budynki? Czy specjalnie udostępniają je z opóźnieniem?
Czy to jest tak, że każda gmina rysuje budynki, a potem wysyła to do centralnej bazy?

Biorę jeden z nich, resztę odrzucam. Próbowałem w samym XML dla bodajże Warszawy znaleźć jakiś przypadek gdzie byłoby więcej tych funkcji podanych dla jednego budynku i nie znalazłem, więc jak masz jakiś powiat gdzie znalazłeś taki przypadek to podeślij proszę.

Myślę, że jednak większa część z 15 189 683 budynków w warstwie BUBD w BDOT10k jednak istnieje w terenie :slight_smile:

Ogólnie ja to jestem zdania, że lepiej mieć 90% danych w tym 10% błędnych/nieaktualnych niż 50% danych 100% poprawnych.

Obiekty z BDOT można oglądać też tu: https://bdot10k.geoportal.gov.pl/#style=default&1609965360289
I jak są jakieś błędy to do GUGiK można zgłaszać chociaż nie wiem jak do tego podchodzą, bo bdot jest akutalizowany okresowo w ramach zamówień na cały powiat.

Geodezja w większości jest prowadzona na poziomie powiatowym i dane są potem przesyłane z PODGiK do WODGiK i GUGiK. Poza tym jest wiele rejestrów gromadzących podobne dane (to temat na osobną dyskusję), więc informacje o budynkach masz np w BDOT10k, EGiB. Zależnie na jaką warstwę patrzysz w którym geoportalu to możesz widzieć dane z powiatu lub z agregacji dla kraju od GUGiK.

Rysują raz, i to chyba bardziej geodeci niż urzędnicy, i to jest wciągane do Ewidencji Gruntów i Budynków. Geoportalowa warstwa z budynkami to właśnie integracja “na żywo” powiatowych EGiB. BDOT także czerpie z EGiB, ale w całkiem innym strumieniu. Tu jest na przykład przetarg na wykonanie aktualizacji BDOT dla pewnej grupy powiatów. Aktualizacje mają więc postać skokową i sądząc po zalinkowanej aktualności dokonywane raczej raz na parę lat.

gis=# select count(*), array_length(funszczegolowabudynku,1) from ot_bubd_a group by array_length order by array_length asc;
 count  | array_length
----------+--------------
 14979220 |      1
  177777 |      2
  16341 |      3
   2436 |      4
   487 |      5
    15 |      6
    1 |      7
   378 |
(8 rows)


gis=# select lokalnyid, przestrzennazw from ot_bubd_a where array_length(funszczegolowabudynku,1) > 1 limit 10;
       lokalnyid        |  przestrzennazw
--------------------------------------+-----------------------
 2E3B6C08-885B-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-6513-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-77A8-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-77BF-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-8DAC-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-854C-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-A215-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-9FAF-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-AB86-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
 2E3B6C08-95BB-FE03-E053-CC2BA8C0F241 | PL.PZGiK.1833.BDOT10k
(10 rows)

Ale mnie przestraszyliście, bo jakiś czas temu zacząłem importować budynki z danych Bdot… Na szczęście okazało się, że w moim powiecie (powiat biłgorajski) są dane z września 2020, więc w moim przypadku dane Bdot bardzo ułatwiają dodawanie budynków.

Mam jeszcze jedno pytanie. Zauważyłem, że ta aktualizacja danych w moim powiecie wyszła niedawno… Nowe budynki mają dokładniejsze tagi niż te obecne. Czy jest możliwy import tych danych z bazy do starych budynków?