Import: dane komunikacji miejskiej na potrzeby osób niewidomych

Witam wszystkich,

W poprzednim wątku dyskutowaliśmy na temat dodania informacji do OSM, które wspomogą osoby niewidome w korzystaniu z transportu publicznego na terenie Aglomeracji Śląskiej. Temat jest dostępny pod tym linkiem: https://forum.openstreetmap.org/viewtopic.php?id=65654&p=2

Zebrałem całą wiedzę z w/w wątku na forum, wielokrotnie kontaktowałem się z przedstawicielami ZTM na Śląsku oraz ze znajomymi programistami i utworzyłem plan importu danych GTFS do systemu OSM.

Import polega na dodaniu, lub zmodyfikowaniu jeżeli istnieją, słupków autobusowych/tramwajowych w miejscach, gdzie przechodnie czekają na środek transportu. Obecnie przystanki autobusowe są zaznaczane na ulicy (autobusy i tramwaje) lub w torach (tramwaje).
Przystanki również nie mają odpowiedniej indeksacji przez co niewidomi korzystający z aplikacji GPS dla nich dedykowanych, nie mogą się dowiedzieć w jakim kierunku jadą autobusy/tramwaje, ponieważ wszystkie przystanki, po obu stronach ulicy, mają tą samą nazwę w systemie OSM.

Całe zagadnienie szczegółowo wyjaśniłem na Wikipedii pod tym linkiem: https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Automated_edits/luktar/Stop_signs_for_blind

Zachęcam do lektury. Jestem otwarty na Wasze sugestie.


Łukasz

Tagi mechanical=yes i description=* powinny się znaleźć w tagach zestawu zmian, nie na każdym węźle przystanku!

Czy zamiast stop_id=123456, nie możesz użyć ref=123456? Tagu ref używa się do wpisania numeru przystanku. Chyba że ten stop_id to jakiś inny numer.

stop_no - lepiej nie tworzyć nowego tagu, tylko użyć local_ref

Podaj jakieś przykładowe przystanki (po jednym wystarczy), jeden taki który zmienisz i jeden który dodasz. Jakieś rzeczywiste przykłady, bo na Wiki jest za bardzo ogólnie.

Czyli tylko w changesecie?

W dokumencie jest wyjaśnione dlaczego nie mogę go użyć. W jednym mieście w tym tagu jest identyfikator przystanku, w innym numer przystanku, a w jeszcze innym tag jest pusty. Producenci aplikacji dla niewidomych powiedzieli, że nie będą brali tego tagu pod uwagę ze względu na jego różnorodność. Z tego właśnie powodu zajmuję się tym tematem.

Tutaj dodałem przystanki z tagami:
https://www.openstreetmap.org/edit#map=20/50.26954/19.03645

Ten zmienię:
https://www.openstreetmap.org/edit#map=20/50.09197/18.54794

Tak.

Tego nie rozumiem. Znaczy są różne stadardy tagowania przystanków w miastach, w których będziesz robił import?
Czym się różni identyfikator przystanku od numeru przystanku?

No właśnie, tu https://www.openstreetmap.org/node/7755560618/history już widać, że ktoś zmienił stop_no na local_ref. Po jakimś czasie ktoś zmieni też stop_id na ref. Bo “ref” to tag do wpisania numeru przystanku.

Jeśli chodzi o to: https://www.openstreetmap.org/node/3670962247 i podobne przystanki w Katowicach, to te liczby typu 1 / 2 / 3 powinny się znaleźć w tagu local_ref, bo ten tag oznacza numer peronu, a ref to unikalny numer przystanku.

To można bardzo łatwo zmienić przed importem.
W powyższym przykładzie przystanek powinien mieć wpisane ref=159243 + local_ref=2.

Można oczywiście tworzyć nowe tagi w miarę potrzeby, ale wypada je wtedy opisać na wiki, a wtedy taki stop_id będzie uznany za duplikat refu i ludzie mogą go z powrotem zmieniać na ref.

Standardem jest, że w tagu ref wpisujemy unikalny numer przystanku. Więc te przykłady z Katowic to po prostu błędne tagowanie :slight_smile:

Wybaczcie opóźnienie w odpowiedzi na posty. Przebywałem na dłuższym urlopie offline.

Tak. Przeanalizowałem największe miasta w Polsce i kilka wybranych na świecie. Okazuje się, że w każdym mieście ref jest traktowany inaczej. Wnioski z analizy znajdują się pod tym linkiem.

Identyfikator przystanku to jest jego unikatowy numer w systemie komunikacji miejskiej, zwykle dość długi np. 123456. Każdy przystanek ma inny numer.
Numer przystanku reprezentuje to w jaką stronę autobus lub tramwaj jedzie. Przykładowo przystanek o nazwie “AWF” z którego autobusy jadą w stronę centrum ma numer “1”, a przystanek po drugiej stronie ulicy, z którego autobusy jadą z centrum miasta ma numer “2”. W praktyce przystanek o jednej nazwie może mieć nawet kilkanaście numerów (Bytom Dworzec ma 12 stanowisk). Dodatkowo przystanki tramwajowe mają dopisek “t” np. “1t”, “2t” itd.
Twórcy najpopularniejszych aplikacji dla niewidomych, a pochodzą oni z różnych państw na świecie w tym Chile, zgodzili się, że jeżeli powstanie wspólny standard tagowania z numerami przystanków, będą go używać w swoim oprogramowaniu. Mówiąc w prost niewidomi będą słyszeć “AWF 1”, “AWF 2” jeżeli nowy tag będzie szeroko stosowany. Obecnie niektóre aplikacje czytają tag “ref”, a inne nie bo ich twórcy uważają, że w tych tagach jest za duży nieporządek.

Dodatkowy tag, identyfikator przystanku, planuję wstawić, aby automatycznie aktualizować zmiany jakie nastąpiły w komunikacji miejskiej. Jeżeli zostanie zmieniona nazwa przystanku lub przystanek zostanie usunięty, to automatycznie zostanie zaktualizowana mapa OSM.

Uważam, że to jest ok. Nazwa tagu to sprawa drugorzędna. Najważniejsze, aby taki tag zaistniał.

Tak jak pisałem wcześniej, każde miasto ma inny standard.

Jeżeli rozwiązanie miałoby dotyczyć tylko ZTM na Śląsku to nie było by sprawy. Traktuję Śląsk jako poligon doświadczalny, a o aktualizacji myślę globalnie. Sugerowane przez Ciebie rozwiązanie, choć trafne i logiczne, nie sprawdzi się właśnie w Katowicach, choć z analizy wynika, że w każdym innym sprawdzonym mieście tag “ref” zawiera identyfikator przystanku lub jest pusty.

Gdyby poprawić tagowanie w Katowicach moglibyśmy pozostać przy proponowanych przez Ciebie nazwach ref i local_ref. Gdyby to było regułą na świcie to myślę, że można by przekonać dostawców aplikacji do używania tagu local_ref.
Pytanie, czy nikt, kto używa OSM na terenie Katowic i okolic, nie ma nic przeciwko takim zmianom?